Bir soatlik ochiq dars ishlanmasi ETTXTBO’ ga qarashli 22-umumiy o’rta ta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi Yusupova Leylaning bir soatlik ochiq dars ishlanmasi. I.Darsning mavzusi:Har xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirish - II.Darsning maqsadi:
- a) Ta`limiy: O`quvchilarda umumiy ta`lim mahoratini shakllantiriish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, har xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirishni tushuntirish va uni tahlil etish. b)Rivojlantiruvchi: Mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, kasrlar haqidagi tushunchani mustahkamlab, uning turlarini ajratish tushunchani misollar yechish bilan mustahkamlash. C)Tarbiyaviy: O`quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona va Vatan oldidagi o`z burchlarini chuqur tushunadigan, bilimli va erkin fikrlay oladigan ma`naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash.
III.Bilimlar: - - Ko’nikmalar:
- -Har xil maxrajli kasrlar haqida tushuncha berish
- Malakalar:
- - Har xil maxrajli kasrlarga doir mashqlarni mustaqil bajara olish
- Kompetensiya turi: O’quv – o’rganish
- DARSNING USULI: Suhbat, bahs,test sinovi, kichik guruhlarda ishlash, Muzyorar, “O`rgan-o`rgat”, klaster.
- DARSNING USLUBI: Ko`rgazmali-amaliy.
- Dars jihozi tarqatma materiallar, test namunalari, kompyuter,proyektor, slaydlar, reklama roligi. Tayanch iboralar: Karslar va ularning turlari.
Bilimlarni boyitamiz!!! - Darsning borishi:
- 1.Bir xil (teng) maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirish qoidalarini eslatib o’tamiz!
IV.Darsning bayoni - 2.Har xil maxrajli kasrlarni qo’shish.
- Masala.Sayyoh birinchi kuni yo’lning 3/10 qismini,ikkinchi kuni esa 1/4 qismini bosib o’tdi.Sayyoh ikki kunda yo’ning qancha qismini bosib o’tgan?
- Yechish.Bu savolga javob berish uchun 3/10 va ¼ kasrlarni qo’shish kerak.Dastlab bu kasrlarni bir xil maxrajga keltiramiz.Berilgan kasrlar maxrajlarining eng kichik umumiy karralisi 20 ga teng.Birinchi kasr uchun qo’shimcha ko’paytuvchi 2 (20:10=2),ikkinchi kasr uchun qo’shimcha ko’paytuvchi 5(20:4=5) bo’ladi.
- Shunday qilib,
- Javob:sayyoh ikki kunda yo’lning 11/20 qismini bosib o’tgan.
Har xil maxrajli kasrlarni qo’shish uchun QOIDA - 1-qadam. Ular bir xil (umumiy) maxrajga keltiriladi.
- 2-qadam. Hosil qilingan suratlar qo’shiladi va maxrajga (yig’indi ostiga)umumiy maxraj yoziladi.
- 3.Har xil maxrajli kasrlarni ayirish..
- Misol.Ayirmani toping.
- Yechish.Berilgan kasrlar maxrajlarining eng kichik umumiy karralisi 12 ga teng.Birinchi kasr uchun qo’shimcha ko’paytuvchi 2(12:6=2),ikkinchii kasr uchun umumiy ko’paytuvchi 3(12:4=3) bo’ladi.Natijani topamiz:
-
Har xil maxrajli kasrlarni ayirish uchun QOIDA - 1-qadam. Ular bir xil (umumiy) maxrajga keltiriladi.
- 2-qadam. Kamayuvchining suratidan ayriluvchining surati ayriladi qo’shiladi va maxrajga (ayirma ostiga)umumiy maxraj yoziladi.
- V.Sinfda 260-261-262-misollar bajariladi.
- VI.Dars yakuni:Uyga vazifa 266-267-268-misollar.
Do'stlaringiz bilan baham: |