Andijon viloyati
Xonobod shahar 2-umumta`lim maktabining Boshlang`ich sinf o`qituvchisi
M.Otoboyevaning
Matematika fanidan
“Tasmani qisimlarga bo`lish” mavzusida bir soatlik DARS ISHLANMASI
Sana :
Fan : Matematia
Mavzu : Tasmani qismlarga bo'lish. Darsning maqsadi:
Ta'limiy maqsad : Narsalarning yarim, chorak qismlari haqida bilim berish va ularni topishga doir misol,masalalar yechish: FK1: fikrni mantiqiy izchilikda ifodalay olishga o'rgatish.
Tarbiyaviy maqsad : odob inson ko'rki va ma'naviy boyligi ekanligini va mutafakkir ma'rifatparvarlar asarlaridagi hikmat, rivoyat va o'gitlarni o'rgatish. TK2 : odob axloq qoidalarini o'rgatish.
d) Rivojlantiruvchi maqsad : Narsalarni teng qismlarga ajrata olish, to'g'ri fikrlay olish qobiliyatlarini rivojlantirish. FK2: yangi bilimlar hosil qilish.
Dars turi : Yangi bilim shakllantiruvchi dars.
Dars metodi : suhbat, ko'rgazmalik, moslashuv, Tezkor hisobchi, Rebus yechish, Quruvchi o'ylab top.
Dars jihozi : AKT. Darslik, tarqatma materiallar sim, qaychi, tasma, gazlama, ip. NiDarsning borishi :
Tashkiliy qism : a) salomlashish hamda navbatchi axborotni tinglash, guruhga bo'lish, guruh nomi bilan tanishtirish. b) davomatni aniqlash, tozalik nazorati, darslik, o'quv qurollari bilan tanishish, darsga hozirlik ko'rish, o'tilgan mavzuni so'rash va tahlil qilish.
O'tilgan mavzuni mustahkamlash, baholash.
6) Masala Gazlama _ 27 m
Qirqildi - 3/1 qismi -?m
27m: 3 = 9m Javob: Aziza 9 metr gazlama qirqib olgan. 7) 2*9=9*2
8*3=3*8
Ош18:3=24:4 81:9=54:6
"Tezkor hisobchi " metodi. AKT. Test.
Guruhlarda ishlash
1 guruh to'g'rito'rtburchakdagi javoblarning misollarini toping. 2 guruh uchburchakdagi javoblarning misollarini. toping.
3 guruh doiradagi misollarni javobini toping.
.
.
Tasvir + ni qisqich + lar + ga bo'ri +sh. Rebusning javobi :
Tasmani qismlarga bo'lish. 1-masala
9*3
8*3
6*3
Birinchi tasmaning uzunligi - 9sm 1/3 qismi =?sm. Ikkinchi tasmaning uzunligi - 8 sm 1/4 qismi =?sm
4*4
9sm : 3 = 3 sm
8sm : 4 = 2 sm
Javob : 1 -tasmaning 1/3 qismi 3 smga, 2 tasmaning uzunligi 1/4 qismi 2smga ten Dam olish daqiqasi.
2 - misol. Quruvchi o'yini.
Tushib qolgan sonlarni topib yozing. Guruhlarda ishlash.
3-uy �
2-uy �
1-uy �
Birinchi uydagi g'ishtlardagi sonlarni joylashtiring Ikkinchi uydagi g'ishtlardagi sonlarni joylashtiring Uchunchi uydagi g'ishtlardagi sonlarni joylashtiring Kasb haqida qisqacha ma'lumot berish.
masala
Sim- 15sm - - bo'lindi - 3bo'lakka = 1/3 qismi -? sm 15sm:3= 5sm.
Javob : 1/3 qismi 5 santimetrga teng.
misol. "Moslashuv" uy yonidagi qo'ziqorinlarni to'g'ri joylashtiring. Tabiat qo'rg'oniga sayohat. ( Hayolan sayohatingiz qiziqarli o'tasin) 55+ 32= �. 91: 9= �
97-43 = �. 54: 9 = �
64 + 25 =� 9*5=�
82-41 =�. 9*7= �
�89 �87. �41 �54
���
�45. �9. �63. �6
IV Mustahkamlash : "O'ylab top " o'yini . Guruhlarda ishlash I- guruhda - uyda nechta uchburchak bor �
II- guruh - kuchukchada nechta oval bor � III- guruh - varrakda nechta uchburchak bor.
Darsni yakunlash.
Darsda eng yuqori ball to'plagan guruh a'zolari alohida ta'kidlab o'tiladi. Faol ishtirok etgan o'quvchilar rag'batlantiriladi. O'quvchilardan dars haqidagi fikrlari so'raladi.
Uyga vazifa berish.
140 - betdagi 5-masala va 6-masalalar uyga vazifa qilib beriladi va tushuncha beriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |