Sohibqiron Amir Temur tavalludining 680 yilligiga bag’ishlanadi.
,,Dars – muqaddas!”
Toshkent shahar Yashnobod
tumani 255 - maktabning oliy toifali
tarix fani o’qituvchisi Qurbonova
Nigora Mannonovnaning 7- sinf
O’zbekiston tarixidan 1- soatlik
SEMINAR - TRENING
dars ishlanmasi.
Toshkent
Amir Temur tavalludining 680 yillik yubileyiga bag’ishlangan 1- soatlik seminar - trening ishlanmasi .
,,Kuch – adolatdadir!” Amir Temur.
Mavzu: ,, Amir Temur buyuk sarkarda va davlat arbobi”.
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: Sohibqiron Amir Temur tarixi va uning jahon maydonida tutgan o’rni haqida bilim berish;
b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilar ongiga ozodlik, mustaqillik,vatanparvarlik g’oyalarini singdirib borish;
c) rivojlantiruvchi maqsad: Amir Temur davrida va yurtimizda bugungi kunda olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari haqidagi bilimlarini rivojlantirib borish.
Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantirish,egallangan BKM ni tahlil qilish darsi.
Dars metodi : Noan’anaviy, interfaol dars.
Dars jihozi: I.A.Karimov ,,Yuksak ma’naviyat yengilmas kuch”, ,,Mustaqillikka erishish ostonasida” asarlari, kompyutr,multimediya, film, didaktik materiallar, xarita , darslik va h,k.
Asosiy tushuncha va atamalar.
Sohibqiron, Kesh, ko’ragon, tuzuklar, arkbegi, devonbegi, suyurg’ol
|
I. Darsning borishi: Tashkiliy qism.
II. O’tilgan mavzuni takrorlash: ,,Bingo” mashqi o’tkaziladi, bunda bosh o’zlashtiruvchi o’quvchilar bilan ishlashga e’tibor qaratiladi.
1Tarag’ay Bahodir
|
2. Takina xotun
|
3.Shayx Shamsiddin
|
4 Amir Xusayin
|
5. Toxtamishxon
|
6. Said Baraka
|
7. 1336 yil 9 aprel
|
8. 1365 yil 22 may
|
9. 1395 yil
|
10. 1399 yil
|
11. 1402 yil
|
12. 1405 yil
|
O’tilgan mavzu bilan yangi mavzu bog’lanadi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish. Reja:
-
Amir Temurning siyosiy kurash maydoniga kirib kelishi.
-
Amir Temur –markazlashgan davlat asoschisi.
-
Amir Temurning harbiy yurishlari.
-
Mamlakat obodonchiligi yo’lidagi xizmatlari.
Bu bosqichda- ,,Interfaol” usulni qo’llash uning texnologik xaritasini tuzib chiqish.
I.- Chaqiruv bosqichi.
II.- Anglash bosqichi.
III.- Fikrlash bosqichi.
I.Chaqiruv bosqichida: Bunda o’quvchilarning yangi mavzuga oid dastlabki tushunchalari aniqlanadi.
Maqsad - Dastlabki tushunchalarni aniq va erkin namoyon etish
- Fikrni namoyon qila bilish.
- Darsga bo’lgan qiziqishni oshirishdir.
Chaqiruv bosqichi : - Elektron darslik yoki film yordamida mavzu bayon qilinadi.
II. Anglash bosqichi: Bunda o’qituvchi o’quvchilardan olgan dastlabki tushunchalarga qo’shimcha ma’lumotlarni jamlab , yangi bilim bilan boyitadi. O’quvchilarning bilgan va bilmagan ma’lumotlari to’ldiriladi.
Maqsad:
-
Dastlabki tushunchalarni yangi bilim bilan to’ldirish.
-
O’quvchilar qiziqishini orttirish.
-
Tahlil qilishga , taqqoslashga o’rgatish.
,, Sanaviy “ boshqotirma
I. Amir Temur tug’ilgan yil.
A.
B.
C.
D.
III. Fikrlash bosqichi: bu bosqich darsning Mustahkamlash qismida o’tkaziladi. O’quvchilar darsda o’rgangan ma’lumotlari haqida o’z fikrlarini bildiradi.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim
1.
2.
3.
4.
5.
6.
V. Dars yakunlarini chiqarish: ,,Insert” natijalari aniqlanadi. Bugungi dars natijalari haqida savollar beriladi.
1. Bugungi darsdan qanday yangilik oldingiz?
2. Olgan bilimingiz orqali qaysi muammoning yechimini topdingiz?
3. Yana qanday muammolar paydo bo’ldi ?
4. O’quvchilar rag’batlantiriladi, baholanadi va dars yakunlanadi.
VI. Uyga vazifa: Mavzuni o’qish, savollarga og’zaki va yozma javob topish,atamalar ustida ishlash.
Ishtirokingiz va e’tiboringiz uchun rahmat !
255- Maktabning tarix o’qituvchisi Qurbonova.N.M
,, Sanaviy “ boshqotirma
I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.
A.
B.
C.
D.
,, Sanaviy “ boshqotirma
I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.
A.
B.
C.
D.
,, Sanaviy “ boshqotirma
I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.
A.
B.
C.
D.
,, Sanaviy “ boshqotirma
I. Amir Temur taxtga o’tirgan yil.
A.
B.
C.
D.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim
1.
2.
3.
4.
5.
6.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim
1.
2.
3.
4.
5.
6.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim
1.
2.
3.
4.
5.
6.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: B.B.B. usulida ,,Insert” jadvalini to’ldirish V- Bilardim, + - Bilib oldim, ? - Bilmadim
1.
2.
3.
4. 5. 6.
Dars o’tishga qo’yilgan asosiy talablar.
1. O’qituvchi darsning mavzusi va maqsadini aniq belgilashi shart.
2. Har bir dars ta’limiy , tarbiyaviy va rivojlantiruvchi maqsadga ega bo’lishi lozim.
3.Dars jarayonida o’quvchilarning yakka holda va guruhlarda ishlashlari talab etiladi.
4.O’quvchilarning tayyorgarlik darajasini hisobga olgan holda metodlar tanlanadi.
5.O’qituvchi o’tiladigan mavzuni dars davomida o’quvchilar tomonidan to’liq o’zlashtirib olinishi ta’minlanadi.
6.Darsda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etiladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |