Sana:4 aprel 2018 yil Sinf: 6 A
Mavzu: Tasviriy san’atda manzara janri
Darsning maqsadi:
a)ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga tasviriy san’atda manzara janriga oid tong, tun, qo’yoshli, yomg’irli kun kabi mavzularda surat chizishga oid bilimlar berish.
B) tarbiyaviy maqsadi: bolalarga nafosat tarbiyasi, tabiatga muhabbatni singdirish.
V) rivojlantiruvchi maqsadi: O’quvchilarning tabiatdagi xolatlarni rasmda tasvirlash malaka, ko’nikma, bilimlarini rivojlantirish.
Darsning jihozi:
a)o’qituvchilar uchun: O’qituvchining o’zi chizgan kursatmali qurollar, rassom N.Kuyndjining “Oqshom”, O’.Tansiqboyevning “Tog’ oqshomi”, “Qoyroq qum GESida tong”R.Ahmedovning “Choyga”kabi asarlarning foto suratlari.
B) o’quvchilar uchun: rasm daftar, ruchka, qalam, akvarel, politra, qil qalam, suv idish, yozuv daftari va boshqalar.
Darsning rejasi:
1. Tashkiliy qism. 2 - 5 daqiqa.
2.O’tilgan darsni baholash. 7 – 8 daqiqa.
3. Yangi dars bayoni. 10 - 12 daqiqa.
4. O’quvchilar bilan savol - javob. 15 - 20 daqiqa.
5. Darsning yakuni va uyga vazifa. 2 - 3 daqiqa.
Darsning borishi: Tashkiliy qism. O’quvchilarning kayfiyatlarini surab, solomlashgach navbatchi orqali yo’qlamani belgilab, o’quvchilarning darsga tayyorgarligi aniqlanadi. Hammaga oldingi darsga oid vazifalarni bajarib kelganligi aytilib uni baholash lozimiligini tushuntiradi.
Uyga vazifani baholash va tahlil qilish. O’quvchilarga uyda bajargan ishlarini partalarga quyib chiqishi lozimligi aytiladi. Kim chizib kelgan bo’lsa ularning turli kurinishdagilaridan yig’ib olinib doskaga quyiladi. Rasmlarning yutuqlarini topishga, mazmunlisini o’rganishga harakat qilinadi. Chunki mustaqil ravishda tabiatning turli xolatlarini chizish darsi juda g’qiziqarli va bolalarning fazoviy tassovurlarining qanday ekanligini, xotirasini imtihon qiladigan darsdir.
Adabiy asarlarning mazmuniga syujetli kartina ishlash ham bugungi darsning o’ziga uxshash ekanligini bolalar bilsan.Tahlilga o’quvchilarning o’zlarini ko’proq ishtirok etkazish lozim. Sizlar ertak yoki adabiy asarlar mazmuniga rasm ishlaganda qanday vaziyatlarni oldingiz? Bir doston yoki ertakka minglab rasm ishlash mumkin ekanligini ham aytish kerak. Keyingi darsga oid bahzi quyidagicha savollarni berib o’quvchilarning tabiatga nisbatan munosabatini qisqacha o’rganish mumkin.
Q
anday ranglar tong vaqtida ko’p bo’ladi?
Quyosh tik bo’lganda – chi?
Soyalarning rangi qanday va u qanday tassvirlangan?
Qaysi rassomlar shunga uxshagan asarldar yaratishgan va nima uchun? Va boshqa ko’plab savollarni keltirib o’tilsa bo’ladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |