Sana:03.04.2015.
Fan:Jahon tarixi
Sinfi:8
Mavzu: Lotin Amerika xalqlarining milliy –ozodlik kurashi.
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad:-o`quvchilarga Lotin Amerikasining mustaqillik uchun kurashi haqida ma`lumot berish;
Tarbiyaviy maqsad:-Oquvchilarni mustaqillik qanchalik buyuk baxt ekanligini his qildirish
Rivojlantiruvchi maqsad:-o`quvchilarni nutqini fikrlash qobilyatini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsda foydalanadigan metod: Interfaol-“Assisment”,”Ortiqchasini top”,”Jadvalli topshiriq”,”Tadqiqotlar texnologiyasi””So`zsiz tarix o`yini”.
Dars jihozi: darslik, tarqatma,ko`rgazmalar, dunyoning siyosiy haritasi, rasmlar,kompyuter, prayektor, ekran, multimediya,qo`shimcha adabiyotlar,Jahon mamlakatlari kitobi, ensiklopediya, zionet.uz, historian.uz.
Darsning texnologik xaritasi:
Mavzu.
|
Lotin Amerika xalqlarining milliy –ozodlik kurashi.
|
Darsning maqsadi
|
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad:-o`quvchilarga Lotin Amerikasining mustaqillik uchun kurashi haqida ma`lumot berish;
Tarbiyaviy maqsad:-Oquvchilarni mustaqillik qanchalik buyuk baxt ekanligini his qildirish
Rivojlantiruvchi maqsad:-o`quvchilarni nutqini fikrlash qobilyatini rivojlantirish.
|
Oquv jarayonining mazmuni
|
Darsda Lotin Amerikasi davlatlarining mustaqillik uchun kurashlari, Meksika,Venesuela,Argentinalarning mustaqillikka erishishi,buning uchun kurashgan insonlar haqida,aynan shu davrda O`rta Osiyoda qanday voqealar bo’layotganini,mustaqillik oliy nemat ekanligini bilib oladilar.
|
Oquv jarayonining borishi
|
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsda foydalanadigan metod: Interfaol-“Assisment”,”Ortiqchasini top”,”Jadvalli topshiriq”,”Tadqiqotlar texnologiyasi” ”So`zsiz tarix o`yini”.
Dars jihozi: darslik, tarqatma, ko`rgaz malar, rasmlar,kompyuter, prayek tor, ekran, multimediya,qo`shimcha ada biyot lar,Jahon mamlakatlari kitobi, ensiklo pediya, zionet.uz, historian.uz.
|
Kutilayotgan natija
|
Oquvchilar mavzuni o`rganishda Lotin Amerikasi xalqlarining ijtimoiy hayoti bilan tanishadilar,mustaqillik oliy nemat ekanligini bilib oladilar.
|
Kelajakdagi reja
|
Oqituvchi o`z faoliyatidan kelib chiqib kelgusida darsga qo`shimchalar kiritishi mumkin.
|
Darsda vaqt taqsimoti:
№
|
Dars bosqichlari
|
Belgilangan vaqt
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
2.
|
O`tilgan mavzuni takrorlash
|
12 daqiqa
|
3.
|
Yangi mavzu bayoni
|
14 daqiqa
|
4.
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
12 daqiqa
|
5.
|
O`quvchilarni baholash
|
2 daqiqa
|
6.
|
Uyga vazifa berish
|
2 daqiqa
|
I.Tashkiliy qim.
O`qituvchi o`quvchilar bilan salomlashadi,sinf tozaligini va davomatni kuzatadi,daftar-kitoblar to`liqligi kuzatiladi.Darsda juftliklarda ishlash aytiladi va juftliklar belgilanadi.O`qituvchi bugungi darsda o`quvchilarga qanday imkonyatlar berilishini aytib o`tadi.Eranda slayd namayon bo`ladi.
DARS NOMI: Mustaqillik oliy nemat.
Darsning shiori: Tarixiy xotirasiz kelajak yo`q.
№
|
O`quvchilarga beriladigan imkonyatlar
|
Belgilangan ball
|
1.
|
Uyga vazifani tayyorlagani uchun,daftarini to`g`ri yuritgani uchun
|
1 ball
|
2.
|
O`tilgan mavzuni o`zlashtirgani uchun
|
1ball
|
3.
|
Yangi mavzu bayonida ishtiroki uchun
|
1 ball
|
4.
|
Yangi mavzuni mustahkamlashda ishtiroki uchun
|
1ball
|
5.
|
Darsda umumiy faolligi uchun
|
1ball
|
Yurtimizda va jahonda bo`layotgan yangiliklarni o`quvchilar aytib beradi ,o`qituvchi to`ldiradi.
II.O`tilgan mavzuni takrorlash:O`quvchilarga “Topshiriqlar kitobchasi”beriladi. Bunda o`quvchilar dars davomida qanday topshiriqlar ishlashi belgilangan.
O`quvchilarga o`tilgan mavzu yuzasidan topshiriq beriladi,bu topshiriq ekranda ko`rsatiladi va topshiriqlar kitobchasida ham bo’ladi.O`quvchilar topshiriqni bajarguncha o`qituvchi uyga vazifani tekshirib chiqadi.
1-topshiriq
Test topshirig’ini ishlang 1 ball
1.AQSHda qachon sanoat inqilobi boshlandi?
A)XIX asrning boshlarida
B)XIX asrning 30-yillarida
C)XXasrda
|
1 ball
2.Avram Linkoln qachon prezidentlik saylovida g`alabaga erishdi?
A)1868-YILDA
B)1880YILDA
C)1860-YILDA
|
Savollarga javob yozing 1ball
1.Qaysi asr insonyat tarixiga bug` mashinalari asri bo`lib kirgan?
2.Germanya imperyasini yagona davlatga kim birlashtirdi?
|
Ortiqchasini toping 1 ball
Fermer,quldorlar isyoni, Plantatsiya, jizya,gomstedlar,konfederatsiya,vaqf,Avram Linkoln,Otto fon Bismark
|
Har bir o`quvchi kitobchaga javobini belgilaydi.Ekrandan o`zi belgilagan topshiriqni javobi chiqadi.Oquvchi hamma yig`gan balini belgilangan joyga yozadi.
O`quvchilarga juftlikda ishlash uchun yana bi topshiriq beriladi.2-topshiriq
AQSHda fuqarolar urushi bo`lgan sana
|
Urushdan maqsad
|
Erishilgan natija
|
|
|
|
|
|
|
III.Yangi mavzu bayoni:Lotin Amerikasi xalqlarining milliy-ozodlik kurashi.
Reja:
1.Mustaqillik uchun kurashning boshlanishi.
2.Meksikada mustaqillik urushi.
3.Venesuela mustaqilligi.
Mustaqillik yo`lidagi urushlarning tugashi.
O`qituvchi yangi mavzuni e’lon qilishdan oildin klaster metodidan foydalanib doskaga Milly ozodlik so`zini yozadi.O`quvchilar shu so`zni doakada to`ldiradi
Milliy ozodlikharakati
Oqituvchi Milliy ozodlik harakati haqida tushuncha beradi va mavzuni e`lon qiladi.
O`quvchilar ishtirokida mavzu tushuntiriladi.Ekranda slayddan foydalaniladi.
Natijada Mustamlakachilik zulmiga qarshi kurash boshlandi.
O`qituvchi dunyoning siyosiy haritasidan davlatlarni ko`rsatib boradi.
Yangi mavzuga oid atamalar izohlab o`tiladi.
Kreollar.
Lotin Amerikasi,
Metis,
Mulat.
Lotin Amerikasida mustaqilligi uchun kurash.
Meksikada mustaqillik uchun kurash boshlandi
|
1810-yilda
|
Migel Idalgo va Xose Morelos kurash qahramonlari
|
1821-yilda Meksika mustaqillikka erishdi.
|
Venesuela mustaqilligi uchun kurash boshlandi
|
1810-yilda
|
Simon Bolivar kurashga rahbarlik qildi.
|
1811-yilda musta qillikka erishdi.
1819-yilda Yangi Granada Venesuela bilan birlashdi.
Bolivar Buyuk Kolumbiya Prezidenti lavozimini egalladi.
|
Argentinada ham mustaqillik uchun kurash bo`lib o`tdi
|
1810-yilda
|
Xose San-Martin kurashga rahbarlik qildi.
|
1816-yilda Argentina mustaqillikka erishdi.
1813-yilda Paragvay
1818-yilda Chili
1822-yilda Braziliya
1828-yilda Urugvay
mustaqillikka erishdi
|
IV.Mustahkamlash:
O`quvchilar juftlikda kitopchadagi 3-topshiriqni bajaradilar.
Milliy-ozodlik harakatlari bo`lgan joylar
|
Milliy ozodlik harakati bo’lgan
Sanalar
|
Milliy –ozodlik harakatlarining
ahamyati
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oquvchilar zerikmasligi uchun “So`zsiz tarix”o`yini o`ynaladi.
V.O`quvchilarni baholash: o`quvchilar kitopchaga belgilagan to`g`ri javobni hisoblaydilar va har bir o`quvchining bali kelib chiqadi.
Eng faol guruhlar naminatsiyalar bilan baholanadi.(Eng faol juftlik,eng zukko juftlik…)
VI.Uyga vazifa: Bugun darsda o`rganilgan davlatlarni yozuvsiz haritaga tushurib keling.2 ta test tuzing.
Do'stlaringiz bilan baham: |