Sana “ ”_____________________201___-yil.
Mavzu: Taraqqiyotning o`zbek modeli va uning axamiyati
Darsning maqsadi:
o‘quvchilarni 9-sinfga mo‘ljallangan ,,Milliy istiqlol g’oyasi “ darsligi bilan tanishtirish;
darslikning maqsadlari va vazifalari haqida tushuncha berish;
darslikdagi materiallarni o‘rganish usullarini tushuntirish;
o'quvchilarga o‘rganiladigan ma’lumotlar haqida tushunchalar berish.
Dars materiallari va jihozlari:
,, Milliy istiqlol g’oyasi “ darsligi. .
,,Mavzuga oid chizmalar
Doska, bo‘r, daftar.
Tarqatma material: darsda o‘rganiladigan asosiy atamalar va tushunchalar yozilgan kartochkalar.
Asosiy tushuncha va ma’lumotlar
Milliy istiqlol g‘oyasi va ma'naviyat asoslari» fanining maqsad va vazifalari.
Insonni ulug‘laydigan ezgu fazilatlar, oliy maqsadlar va ibratli ishlar.
Inson ma'naviyatining shakllanishiga asos bo‘ladigan eng muhim omillar.
I. Tashkiliy qism:
1, Sinfda o‘quvchilarni darsga jalb qilib, ishchi muhitni yaratish.
2, Sinf holati bilan tanishish va davomadni aniqlash
II. Darsning mazmuni:
1, Darslikning dasturi, maqsadlari va vazifalari.
2, Darslikdagi materiallar tizimi va uni o'rganish uslubiyati va usullari.
3, O‘rganiladigan ma’lumotlar hayotiy bog’liqligi..
III. Dars mazmunini ro‘yobga chiqarish ustida ishlash:
1, O'qituvchining 9-sinfdagi ,, Milliy istiqlol g’oyasi “ fani vazifalari va xususiyatlari, darslikdagi materiallar tizimi, uni o’rganish uslubiyati va usullari to‘g‘risida tushuntirish.
Yangi dars bayoni: Ozodlik va mustaqillikka erishgan har qanday mamlakat boshqa rivojlangan davlatlar qatoridan munosib o‘rin egallash uchun o‘ziga xos tiklanish yo‘lini bosib o'tishi lozim. Bu yo‘l odatda o‘sha davlatning milliy tiklanish yo‘li yoki taraqqiyot yo.‘li deb ataladi. 0‘zbekiston ham davlat mustaqilligiga erishganidan so‘ng hayotning barcha sohalarida tiklanish va islohot jarayonlarini amalga oshirish zaruratiga duch keldi. Chunki eski sovet tuzumi davrida hamma sohalar sobiq markazning o‘z mustamlakalarini qaramlikda tutib turishga qaratilgan siyosatiga moslangan edi. Ya’ni, ulaming hammasi qaram va mustamlaka xalqning ehtiyojini qondirish uchungina yarar edi. Masalan, yurtimiz iqtisodiyoti faqat sobiq markaz uchun xomashyo yetkazib berishga mo‘ljallangan edi. Xomashyo esa tayyor mahsulotga nisbatan bir necha barobar arzon. Xomashyoni suvtekinga yetkazib berib, undan tayyorlangan mahsulotni bir necha barobar qimmatiga, yana qancha yo‘l xarajatlari, har xil rasmiyatchiliklar evaziga sotib olish milliy iqtisodiyotni yanada zaiflashtirar edi. Eng yomoni, sobiq kommunistik mafkura iqtisodiyotni mana shunday bir tomonlama rivojlantirish orqali odamlar ongiga bu xalq zamonaviy mahsulotlar tayyorlash borasida ilg‘or texnologiyalar yaratishga qodir emas, u faqat arzon xomashyo yetkazib berishga yaraydi, degan qarashni singdirishga urinar edi. Bu esa xalqning ruhini battar cho‘ktirardi.
Bunday mensimay qarashni boshqa sohalar misolida ham ko‘rish mumkin edi. Masalan, ma’naviyat sohasida bizning tilimiz, dinimiz, adabiyot va san’atimiz, buyuk allomalarimiz, ulam'ng bebaho asarlari kamsitilar, ulami o'rganis ga yo‘i qo‘yilmas edi. Buning zamirida ham bu xalq ijodkorlikdan, yaratish tuyg‘usidan begona, uning milliy tarixi yo‘q degan soxta va g‘arazli fikmi odamlar ongiga singdirib, ularni mute va qaram qilishga qaratilgan makkor siyosat yashiringan edi.
Mustaqillik davrigacha bo‘lgan hayotimizning barcha sohalarida hukmron bo‘lgan mana shunday achinarli holatni o‘zgartirish, xalqimizning bunyodkorlik, ijodkorlik daho- sini qayta uyg‘otish, uni o‘z taqdiri, o‘z hayotining tom ma’nodagi xo‘jayiniga aylantirish uchun yangicha taraqqiyot yo‘li taqozo etilardi. Bu yo‘l hayotning hamma sohalarini xalqimiz, Vatanimiz manfaatlarini inobatga olgan holda jisloh etishning umumiy yo‘nalishlarini belgilab berishi lozim edi. Prezident Islom Karimov ana shunday zaruratni his qilib, mustaqillikning dastlabki yillarida jamiyat hayotini isloh etish tamoyillarini ishlab chiqdi. Bu tamoyillar hamma sohalarni tubdan yangilash va bozor iqtisodiyotiga asoslangan erkin, demokratik davlat qurishning strategik yo‘li sifatida o‘zini oqladi va taraqqiyotning o‘zbek modeli degan nom bilan butun dunyoda tan olindi.
IV. O‘rganilgan mavzuni mustahkamlash:
1, Savol-javob va mavzuning asosiy mazmunini takrorlash orqali amalga oshiriladi.
2, Guruhlarda ishlash yakunlarini chiqarish.
V. Dars yakunlarini chiqarish:
O‘qituvchi o‘quvchilar bajargan yozma va og‘zaki javoblar uchun qo'yilgan baholarni e’lon qiladi va yuzaga kelgan savollarga javob qaytaradi.
VI. Uyga vazifa:
O’rganilgan mavzu savollariga javoblar tayyorlash.
Sana “ ”_____________________201___-yil.
Mavzu: Bozor iqtisodiyotiga o`tishning besh tamoili.
Darsning maqsadi:
o‘quvchilarga bozor iqtisodiyoti haqida tushuncha berish;
o‘quvchilarga bozor iqtisodiyotiga o’tishning 5 tamoili haqida tushuncha berish;
darslikdagi materiallarni o‘rganish usullarini tushuntirish;
o'quvchilarga o‘rganiladigan ma’lumotlar haqida tushunchalar berish.
Dars materiallari va jihozlari:
,, Milliy istiqlol g’oyasi “ darsligi. .
,,Mavzuga oid chizmalar
Doska, bo‘r, daftar.
Tarqatma material: darsda o‘rganiladigan asosiy atamalar va tushunchalar yozilgan kartochkalar.
Asosiy tushuncha va ma’lumotlar
Milliy istiqlol g‘oyasi va ma'naviyat asoslari» fanining maqsad va vazifalari.
Insonni ulug‘laydigan ezgu fazilatlar, oliy maqsadlar va ibratli ishlar.
Inson ma'naviyatining shakllanishiga asos bo‘ladigan eng muhim omillar.
I. Tashkiliy qism:
1, Sinfda o‘quvchilarni darsga jalb qilib, ishchi muhitni yaratish.
2, Sinf holati bilan tanishish va davomadni aniqlash
II. Darsning mazmuni:
1, Darslikning dasturi, maqsadlari va vazifalari.
2, Darslikdagi materiallar tizimi va uni o'rganish uslubiyati va usullari.
3, O‘rganiladigan ma’lumotlar hayotiy bog’liqligi..
III. Dars mazmunini ro‘yobga chiqarish ustida ishlash:
1, O'qituvchining 9-sinfdagi ,, Milliy istiqlol g’oyasi “ fani vazifalari va xususiyatlari, darslikdagi materiallar tizimi, uni o’rganish uslubiyati va usullari to‘g‘risida tushuntirish.
Yangi dars bayoni: 0‘zbekistonda mustaqillikkacha bo‘lgan davrda barcha sohalar, butun hayot qonun ustuvorligi asosida emas, balki mustabid, ya’ni zo‘ravon davlatning irodasini ifoda eta- digan ma’muriy-buyruqbozlik usulida boshqarilar edi. Ma’muriylik amr qilish, buyurish asosida ish yuritishni anglatadi. Ya’ni, sovet tuzumi sharoitida yuqoridan kelgan buyruq va ko'rsatma asosida yashash qonuniy tus olgan edi. Bu buyruq va ko‘rsatmalar to‘g‘rimi, noto‘g‘rimi — bun- dan qat’i nazar, so‘zsiz bajarilishi lozim edi. Hatto deh- qonlar ham yuqoridan «Chigit ekilsin!» degan buyruq kelmaguncha yerga urug‘ qaday olmas edi Bunday majburiylik odamlardagi tashabbuskorlik, mustaqillik tuyg'usini yo'qotar, ulami mustaqil fikrlashdan m ah rum qilib qo‘yar edi.
Bunday boshqaruv usuli jamiyat hayotini inqiroz va tanglikka solib qosygan edi.
Bum bilib oling. Inqiroz va tanglik deganda jamiyatning rivojlanishdan to‘xtab, lining hayotida qoloqlik va depsinishning kuchayishi, boshqaruv usullarining zainon talablariga mutlaqo javob berolmay qolishi tushuniladi. Inqiroz va tanglikdan qutulish yo‘li — jamiyat hayotini isloh etishdir, Islohotlar vaqtida, oqilona va ilmiy asoslangan tarzda amalga oshirilmasa, jamiyat hayotidagi inqiroz kuchayib, kutilmagan falokatga olib kelishi mumkin. Sobiq SSSR hududidagi mustaqillikka erishgan davlatlarning ayrimlarida ana shunday holatlar ko'zga tashlandi.
Shuning uchun o‘zbek modelining asosiy mazmuni jamiyatnl inqilobiy tarzda emas, balki bosqichma-bosqich, evolyutsion, ya’ni tadrijiy ravishda isloh etish ni nazarda tutadi. Prezident Islom Karimov asoslab bergan jamiyatni isloh etishning quyidagi besh tamoyili o‘zbek modelining mag‘zini tashkil etadi:
Birinchi tamoyil. Iqtisodiyotning siyosatdan xoli bo‘lishi.
Ikkinchi tamoyil. Davlat — bosh islohotchi.
Uchinchi tamoyil. Jamiyat hayotining barcha sohalarida qonunning ustuvorligi.
To‘rtinchi tamoyil. Kuchli ijtimoiy siyosat yuritish.
Beshinchi tamoyil. Bozor iqtisodiyotiga bosqichma- bosqich o‘tish.
Siz bu tamoyillar haqida 6-sinfda bilib olgansiz.
Taraqqiyotning o'zbek modeli xalqimizning milliy davlatchilik an’analari, qadriyatlari va turmush tarziga, shuningdek, dunyodagi ilg‘or davlatlaming jamiyatni isloh etish tajribasiga asoslangan.
0‘zbekistonning eski ma’muriy-buyruqbozlik tuzumi- dan bozor munosabatlari hukmron bo‘lgan erkin demokratik jamiyatga o'tishida, mamlakatimizning dunyo hamjamiyatida munosib o‘rin egallashida o‘zbek modelining qhamiyati beqiyos bo‘ldi. Bu model tufayli biz murakkab o‘tish davrida ortiqcha talafotlarga yo‘l qo‘ymadik, xalqi - ipizni ijtimoiy jihatdan kuchli himoyalab, o‘z maqsad- larimiz sari bosqichma-bosqich qadam tashlamoqdamiz.
IV. O‘rganilgan mavzuni mustahkamlash:
1, Savol-javob va mavzuning asosiy mazmunini takrorlash orqali amalga oshiriladi.
2, Guruhlarda ishlash yakunlarini chiqarish.
V. Dars yakunlarini chiqarish:
O‘qituvchi o‘quvchilar bajargan yozma va og‘zaki javoblar uchun qo'yilgan baholarni e’lon qiladi va yuzaga kelgan savollarga javob qaytaradi.
VI. Uyga vazifa:
O’rganilgan mavzu savollariga javoblar tayyorlash.
Sana “ ”_____________________201___-yil.
Mavzu: Bugungi islohatlar haqida suhbat
Darsning maqsadi:
o‘quvchilarga bugungi kunda olib borilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berish;
darslikning maqsadlari va vazifalari haqida tushuncha berish;
darslikdagi materiallarni o‘rganish usullarini tushuntirish;
o'quvchilarga o‘rganiladigan ma’lumotlar haqida tushunchalar berish.
Dars materiallari va jihozlari:
,, Milliy istiqlol g’oyasi “ darsligi. .
,,Mavzuga oid chizmalar
Doska, bo‘r, daftar.
Tarqatma material: darsda o‘rganiladigan asosiy atamalar va tushunchalar yozilgan kartochkalar.
Asosiy tushuncha va ma’lumotlar
Milliy istiqlol g‘oyasi va ma'naviyat asoslari» fanining maqsad va vazifalari.
Insonni ulug‘laydigan ezgu fazilatlar, oliy maqsadlar va ibratli ishlar.
Inson ma'naviyatining shakllanishiga asos bo‘ladigan eng muhim omillar.
I. Tashkiliy qism:
1, Sinfda o‘quvchilarni darsga jalb qilib, ishchi muhitni yaratish.
2, Sinf holati bilan tanishish va davomadni aniqlash
II. Darsning mazmuni:
1, Darslikning dasturi, maqsadlari va vazifalari.
2, Darslikdagi materiallar tizimi va uni o'rganish uslubiyati va usullari.
3, O‘rganiladigan ma’lumotlar hayotiy bog’liqligi..
III. Dars mazmunini ro‘yobga chiqarish ustida ishlash:
1, O'qituvchining 9-sinfdagi ,, Milliy istiqlol g’oyasi “ fani vazifalari va xususiyatlari, darslikdagi materiallar tizimi, uni o’rganish uslubiyati va usullari to‘g‘risida tushuntirish.
Yangi dars bayoni: Vatanimizning bugungi kunda dunyoda tutgan o‘ziga xos o‘mi va nufuzi, shuningdek, yana bir qator omillar bilan belgilanadi. Ular quyidagilardir: mamlakatning iqtisodiy va intellektual salohiyati, dunyo sivilizatsiyasi, fan va madaniyat rivojiga qo‘shgan hissasi, ayni vaqtda, umume’tirof etilgan xalqaro me’yorlarga nechog‘li amal qilishi, xalqning turmush darajasi.
0‘zbekistonning iqtisodiy va intellektual salohiyati deganda, yurtimizning boy tabiiy resurslari, unumdor yer va suv zaxiralariga, qadimiy dehqonchilik madaniyatiga ega ekani, mashinasozlik, avtomobilsozlik, samolyotsozlik, metallurgiya, kimyo sanoati kabi tarmoqlarning rivoj- langani, zamonaviy fan sohalari, madaniyat va ma’naviyat rivoj topgani, eng muhimi, mehnatkash, mehr-oqibatli va andishali xalqimiz borligi tushuniladi.
Xalqimizning dunyo sivilizatsiyasi, fan va madaniyat rivojiga qo‘shgan hissasi deganda, awalo bu zamin qadimdan taraqqiyot beshigi bo‘lib kelgani, mamlakatimiz hududida zardushtiylik, buddaviylik kabi ta’limotlar, islom kabi dinlar rivoj topgani, ular asosida o‘ziga xos qadriyatlar shakllangani, milliy davlatchilik an’analari bo'lgani, o‘lka- mizdan yetishib chiqqan aziz-avliyolar, allomalar butun dunyo e’tirof etgan kashfiyotlami amalga oshirgani, Sharq Uyg‘onish davrining asosiy ijodkorlaridan bo‘lganini tushunamiz.
Xalqaro me’yorlarga amal qilish degani 0‘zbekiston tomonidan imzolangan xalqaro hujjatlarda ko‘zda tutilgan shartlarga rioya etishni bildiradi.
Xalqning turmush tarzi deganda, uning o‘z huquq va burchlarini, milliy qadriyatlarini anglab, ota-bobolaridan meros din, an’ana, dunyoqarash, urf-odatlar asosida hayot kechirish usuli tushuniladi.
Mamlakatimizning ichki siyosati «Inson va uning man- faatlari har narsadan ulug4», «Islohot - islohot uchun crnas, awalo inson uchun, uning manfaatlari uchun» degan tamoyil asosida amalga oshiriladi. Uning tashqi siyosati barcha davlatlar bilan teng huquqlilik va o‘zaro manfaat- dorlik asosida hamkorlik qilish, ulaming ichki ishlariga aralashmaslik, umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlik, tinchlik va xavfsizlikni asrab-avaylash, xalqaro huquq me’yor- larining ustuvorligi kabi tamoyillarga tayanadi.
Xulosa qilib aytganda, o‘zbek modeli jamiyat hayotini tubdan isloh etishning o‘ziga xos yo‘li bo‘lib, 0‘zbekiston uning tamoyillariga asoslangan holda rivojlanmoqda.
IV. O‘rganilgan mavzuni mustahkamlash:
1, Savol-javob va mavzuning asosiy mazmunini takrorlash orqali amalga oshiriladi.
2, Guruhlarda ishlash yakunlarini chiqarish.
V. Dars yakunlarini chiqarish:
O‘qituvchi o‘quvchilar bajargan yozma va og‘zaki javoblar uchun qo'yilgan baholarni e’lon qiladi va yuzaga kelgan savollarga javob qaytaradi.
VI. Uyga vazifa:
O’rganilgan mavzu savollariga javoblar tayyorlash.
Yillik Dars ishlanmani to’liq variantda olishni istaysizmi?
Dars ishlanmaning har bir sinfi 10 ming so’m*
(To’lovni o’z telefoningizdan Click orqali qilasiz, dars ishlanma esa elektron pochtangizga jo’natiladi.
Oldin pochta adresingizni mening pochtamga jo’natasiz keyin manabu instruksiyani terib pulni o’tqizasiz *880*3*937481214*summa# va shu zahoti ishlanma e-pochtangizga yuboriladi)
Bog’lanish uchun:
Tel: + 99893 7481214
E-Pochta: dars-ishlanma@mail.ru
Telegram: + 99890 7269514
* Masalan: Fizika 6-7-8-9-sinf yillik konspektni bahosi jami 40 ming bo’ladi.
[]
Do'stlaringiz bilan baham: |