Boshlangʻich ta’lim KAFEDRASI
RABBANAYEVA DILDORANING
4- sinf tabiatshunoslik fanidan1 soatlik
MAHORAT DARS ishlanmasi
Mavzu: ,, Quyosh va Yer “.
SAMARQAND-2013
Dars taqsimoti.
1
|
Tashkiliy qism
|
5 daqiqa
|
2
|
Oʻtgan mavzuni soʻrash
|
5 daqiqa
|
3
|
Oʻtgan mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzu bayoni
|
20 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
6
|
Dars yakuni. Baholash va uyga vazifa berish
|
5 daqiqa
|
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
|
Quyosh va Yer
|
Darsning
Maqsadlari:
|
Ta’limiy maqsad:
oʻquvchilariga osmon jismlari haqida ma’lumotlar berish
2. Tarbiyaviy maqsad: Oʻquvchilarni doʻstlikning qadriga yetishga oʻrgatish va ularni mehr oqibatli qilib tarbiyalash.
3. Rivojlantiruvchi maqsad: Oʻquvchilarni fikrlash qobiliyatini oʻstirish,ularni ogʻzaki nutqini rivojlantirish
|
Oquv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Dars metodi: Suhbat, savol – javob , koʻrgazmalilik , didaktik oʻyin, tushuntirish, amaliy ishlar , musoboqa , nazorat .
Dars turi: Aralash dars , noan’anaviy kichik guruhlarda ishlash .
Dars jihozi: Koʻrgazmalar, texnika vositalari, didaktik materiallar, jadvallar, chizmalar, testlar, rasmlar, topshiriqli materiallar.
|
Dars jarayoni
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
1 – bosqich
Tashkiliy qism
|
Salomlashish , Oʻquvchilarni darsga tayyorlab olish . Navbatchi hisoboti . Oʻquvchilar bilan savol – javob oʻtkazish .
|
Savol – javob , suhbat .
|
2 – bosqich
Oʻtgan mavzuni soʻrash
|
Oʻtilgan mavzu, 3-sinfda oʻtilgan yuzasidan soʻrash Oʻquvchilarni guruhlarga boʻlish .
|
Savol – javob, suhbat
|
3 - bosqich
Oʻtilgan mavzuni mustahkamlash
|
Oʻtilgan mavzu yuzasidan “Klaster “, ,,Toʻgʻri jumla “ oʻyinlarini oʻtkazish
|
Didaktik oʻyin, koʻrgazmalilik
|
4 – bosqich
Yangi mavzu bayoni
|
Darslikda berilgan yangi mavzuni tushuntirish
|
Koʻrgazmalilik tushuntirish , amaliy ish
|
5 – bosqich
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun “Aqliy hujum metodi “ , tarqatma materiallardan foydalanish .
|
Didaktik oʻyin , musobaqa
|
6 – bosqich
Dars yakuni
|
Guruh ishini va oʻquvchilarni baholash . Uyga vazifa berish .
|
Tushuntirish , nazorat .
|
1 – bosqich
I.Tashkiliy qism
Oʻquvchilarini darsga tayyorlab olish . Oʻquvchilar bilan salomlashish , navbatchining axboroti , oʻquvchilarni darsga tayyorgarligini kuzatish .
Oʻqituvchi :
Aziz oʻquvchilarim, oʻgʻil – qizlarim hozir darsimiz qaysi dars ?
Oʻquvchi :
Ustoz hozirgi darsimiz tabiat darsi .
Oʻqituvchi :
Hozir oʻlkamizda qaysi fasl ?
Oʻquvchi :
Bahor fasli
Oʻqituvchi :
Bahor faslidia tabiatimizda qanday oʻzgarishlar boʻladi .
Oʻquvchi :
Tabiatimiz yashil rangga burkanadi . Qushlar uzoq oʻlkalardan uchib keladi . Daraxtlar qiygʻos gullaydi . Kunlar isiy boshlaydi .
Oʻqituvchi :
Bahor haqida kim ifodali qilib she’r aytib beradi .
Oʻquvchi :
Koʻklam yoydi sepini
Shahar-u qishloqlarga .
Gulladi oʻrik bodom
Chiroy berdi bogʻlarga
Maftun bolib oʻlkamga
Uchib keldi turna , gʻoz
Quvnoq qoʻshigʻimizga
Qushlar boʻldi joʻr ovoz
Oʻqituvchi :
Juda yaxshi . She’rni chiroyli va ifodali qilib aytib bergani uchun bu
oʻquvchimizni qarsak chalib olqishlaymiz
Do'stlaringiz bilan baham: |