Quvasoy shahar
22-umumta’lim maktabi
boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Saydova Shahloning
2-sinflarda matematika fanidan
“ Ikkita aylananing tekislikda joylashuvi ” mavzusida
DARS ISHLANMASI
Mavzu: Ikkita aylananing tekislikda joylashuvi.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:O’quvchilargaberilgan shartlarga asosan masala tuzish va haqida tushuncha va tasavvurlarini kengaytirish.
Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarni ona Vatan ruhida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarning xotira,diqqat,tafakkur sifatlarini rivojlantirish ,musobaqa orqali epchillik chaqqonlik vatopqirlikka o’rgatish, bilim doirasini kengaytirish.
Tayanch va fanga oid konpetensiyalar:
Tayanch kompetensiya:o’quvchi bilan birga o’quv masalasini(maqsadini) topa olish ,ifodalay olish,qismlarga ajrata bilish;
Fanga oid kompetensiya:Aniq hisob- kitobgalarga asoslangan holda shaxsiy ,oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarni tuza olish;
Dars turi:BKMlarni mustahkamlash
Darsning turi:Tushuntirish,savol-javob,guruhlarda ishlash
Darsning jihozi:Mavzuga oid ko’rgazma,tarqatmalar,2-sinf darsligi,kompyuter.
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
O’quvchi:
Har tong ertalab,
Kelamiz maktab tomon
Qo’limiz ko’ksimizda,
Assalomu alaykum
O’qituvchi :
Va alaykum assalom,
Parvozga shay lochinlarim.
Sog’misiz ,ommonmisiz,
Yangi darsga tayyomisiz.
O’quvchi:
Bizlar sog’ ommonmiz
Yangi darsgatayyormiz
Ilm olish burchimiz.
Bunga yetar kuchimiz.
O’qituvchi:
Ushbu dars yoqar kimga
Qaysi o’g’il va qizga.
O’quvchi: Sizga, bizga ,hammaga,
Yoqar ushbu darsimiz .
Chunki hisob kitobga
Mehr qo’ydik barchamiz
Qani bolajonlar aytilarchi hozirgi dars:
Matematika
Bizning shior:
Matematika fanlar ichra shoh,
Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh.
O’quvchilarni darsga tayyorlash:
Rahmat aziz bolalar
Yal yal yongan lolalar.
Matematika darsida
Ne qilamiz aslida?
-bellashamiz,bahslashamiz hisob kitob darsida,
-jumboqlarni hal qilamiz hisob kitob darsida.
Barcha fanlar ichida,
Hush ko’rgan fanim mani.
Ongni charxlar kishida,
Matematika fani.
O’nta sonda poyi bor
Fanlar ichra joyi bor.
Har ishda chiroyi bor ,
Matematika fani.
Binolarni qurishda,
Go’zallikni ko’rishda.
Hissasi bor har ishda,
Matematika fani
O’tgan mavzuni mustahkamlash:
Uyga brrilgan topshiriqlar
“Sfetafor” metodi orqali mustahkamlanadi.
Yangi mavzu bayoni:
630+260=
580-310=
270+130=
470-240=
260+120=
740-310=
370+210=
280-150=
180+120=
440+350=
280-200=
120+260=
740-320=
470-440=
120+270=
630+110=
320+210=
900-400=
Do'stlaringiz bilan baham: |