Qashqadaryo viloyati
G’uzor tuman XTBga qarashli
47-umumiy o’rta maktabining
boshlang’ich sinf o’qituvchisi
QORAQULOVA KLARAning
ona tili (1-sinf) fani uchun
tayyorlagan 1- soatlik dars ishlanmasi
MAVZU:
Undosh tovushlar va harflar
1-SINF
Dars mavzusi: Undosh tovushlar va harflar.
II. Darsning maqsadi:
ta’limiy maqsad: mavzuni to’la yoritgan holda o’quvchilarda undosh tovushlar va harflar to’g’risidagi bilimlarni shakllantirish;
tarbiyaviy maqsad: dars o’tish jarayonida o’quvchilarda odob-axloq, vatanparvarlik, ona
tabiatga bo’lgan mehr-muhabbat tuyg’ularini uyg’otish;
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni yozma va og’zaki nutqini o’stirish, imlo savodxonligini oshirish, fikrlash doirasini kengaytirish, erkin va mustaqil fikrlashiga imkon yaratish.
Asosiy tushuncha va atamalar: harf, tovush, undosh tovush.
O’quvchilar egallashi lozim bo’lgan BKM elementlari: Bilimlar:
- o’zbek tilida nechta undosh tovush borligini bilish; - o’zbek tilida nechta undosh harf borligini bilish. Ko’nikma va malakalar:
-“tovush” va “harf “ tushunchalarini bir-biridan farqlay olish; - undosh tovushlarni yoza olish; - harf birikmalarini ajrata olish.
Darsda qo’llaniladigan metodlar: “harflarni o’zgartirib so’z tuzing” o’yini.
Dars shakli: amaliy mashg’ulot
Dars usuli: noan’anaviy, yangi pedagogik texnologiya asosida
Darsda qo’llaniladigan vositalar: 1-sinf ona tili darsligi, yong’oq, karam, kartoshka, turp, piyoz, sholg’om singari sabzavotlarning kattalashtirilgan rasmlari, bosma va yozma harflar jadvali va hokazo.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, fasllar haqida suhbat.
O’tilgan mavzuni takrorlash. O’tilgan mavzu: Unli tovushlar va harflar. Takrorlash yuzasidan savollar:
Unli tovushlar qaysilar?
Ular qanday talaffuz qilinadi?
Unli tovushni ifodalovchi harflar nechta? IX. Yangi mavzu bayoni.
o’quvchilarda undosh tovush va harf nima ekanligi to’g’risidagi bilimlarni shakllantirish
uchun undosh tovushlar va harflarning ta’rifini keltirish;
O’pkadan chiqayotgan havo og’iz boshlig’ida to’siqqa uchrashidan hosil bo’ladigan tovushlar undosh tovushlar deyiladi.
“tovush” va “harf” tushunchalarining bir-biridan farqini ajratish;
kitobda berilgan topishmoqlar va matnlar orqali harf va harf birikmalarini ajratish;
28-mashq ni og’zaki tahlil qilish;
X. Mustahkamlash uchun metodlar:
“Harflarni o’zgartirib, so’z tuzing!” o’yini.
Bunda xattaxtaga so’zlar qator qilib yozib qo’yildi. O’quvchilar 2 guruhga bo’linadilar. Undosh harflarni o’zgartirib, yangi so’zlar tuzishlari kerak bo’ladi. Masalan:
moy til bor alam toy bil tor qalam choy dil qor dalam
soy qil xor
ayiq asal barmoq barcha qayiq kasal qarmoq parcha
masal tarmoq darcha
bog’ bosh kam tuz tog’ qosh nam muz dog’ tosh g’am kuz
cho’g’ kam buz
nog’ora sariq zahar tovoq
zog’ora tariq sahar qovoq shahar
tovus
tovush
Uyga vazifa: Takrorlash.
Do'stlaringiz bilan baham: |