Boysun tumani
2-IDUM Texnologiya fani
o`qituvchisi Tursunova Sabohat
2021-2022-o‟quv yili uchun
5
-“B” sinfda
“
Oddiy mexanizmlar.
Aylanma harakatlanuvchi
sodda karusel yasash
”
mavzusida bir soatlik
dars ishlanmasi
Sinf: 5-sinf.
Sana:
Mavzu:
Oddiy mexanizmlar.
Aylanma harakatlanuvchi sodda karusel yasash.
Darsning Maqsadi:
- O`quvchilarda texnologiya
faniga qiziqish uyg`otish.
-
Oquvchilarda LEGO to’plami bilan ishlash mahoratini uyg`otish.
-
Amaliy mashg`ulot o`tkazish. Kobiliyatlarni namoyon etish, mustakil fikr
yuritish.
Dars jihozi:
tehnika havfsizligi plakati. Mavzuga oid materiallar.
Darsning uslubi:
aralash.
Kompetensiyaviy yondashuv:
Aniq, hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy,
oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarnni tuza olish, kundalik faoliyatda turli diagramma,
chizma va modellarni o’qiy olish, fan va texnika yangiliklaridan foydalana olish.
Fanlararo bogliklik:
fizika,
geometriya, matematika, chizmachilik.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism
-Salomlashish davomatni aniqlash . Uyga berilgan vazifa Aqliy
hujum metodi orqali savol javob tarzida tekshiriladi. Faol qatnashgan o`quvchilar
baholanadi.
Otilgan mavzu sorovi:
Otilgan mavzu yuzasidan topshiriklar tekshiriladi, mavzu
yuzasidan savollarga javob olinadi.
Baholash:
amaliy va nazariy topshiriklar kamchilik va yutuklar i korsatiladi,
bartaraf etiladi, baxolanadi.
Mustaxkamlash:
amaliy va nazariy topshiriklar kamchilik va yutuklari korsatiladi,
bartaraf etiladi, savol – javob kilinadi.
Amaliy mashgulot:
Ish asboblaridan tugri va orinli foydalanish, qol asboblari bilan
ishlash.
Yangi mavzu bayoni:
1-amaliy mashg„ulot.
Aylanma harakatlanuvchi sodda karusel yasash.
Jihozlar:
LEGO A6 va A7 modelli komplektlar to‘plami, namunalar.
Ishni bajarish tartibi:
Birinchi bosqich.
1. Avval A6 modelli karuselni yig‘ish tartibi bilan tanishib chiqing.
Berilgan 1 dan 11 gacha bo‘lgan rasmlar ketma-ketligiga amal qilgan holda ishlarni
bajaring (7-rasm).
2. A6 karusel modelini yig‘ib bo‘lgach, sariq rangli dastani aylantiring va karusel
aylanayotganligini tekshiring.
3. Siz dastani necha marta aylantirganingizda karusel bir marta to‘liq aylanganligini
kuzating.
Natijalarni
hisoblab,
mashq
daftaringizga
yozib
qo‘ying.
4. G‘ildiraklardagi tishlar sonini hisoblang (8-rasm). Hisoblashni rasmda
ko‘rsatilganidek belgilangan uqtadan boshlang.
2-bosqich, amaliy mashg’ulot:
Karusel. Karusel tezligini oshirish.
1. Siz avval A6 modelli karuselni yig‘ishni bilib oldingiz. Endi xuddi shu modelga
o‘xshash A7 modelli karuselni yig‘ishni osongina amalga oshira olasiz. Bu jarayonda
faqat A7 modeldagi 9-raqamda berilgan 2, 3, 4 va 5 raqamlardagi detallarni A6
modelida kо‘rsatilganidek yig‘ib, о‘rnini almashtirsangiz bо‘ldi (9-rasm).
2. A7 karusel modelini yig‘ib bo‘lgach, sariq rangli dastani aylantiring va karusel
aylanayotganligini
tekshiring.
3. Siz karuselni bir marta to‘liq aylanishi uchun dastani necha marta
aylantirganingizni hisoblang.
4.
G‘ildiraklardagi
tishlar
sonini
hisoblang.
Hisoblashni
rasmda
ko‘rsatilganidekbelgilangan nuqtadan boshlang (10-rasm).
Uyga vazifa:
A7 karusel modelini yig‘ish.
Do'stlaringiz bilan baham: |