O’qish
Mavzu: Tog’ malikasi
Darsning maqsad:
Ta’limiy: o’quvchiularni “Tog’ malikasi” hikoyasi mazmuni bilan tanishtirish, ifodali va ongli o’qishga o’rgatish.
Tarbiyaviy: o’quvchilarga daraxtlarning foydasi ko’p ekanligini, tabiatga g’amxo’r bo’lishlarini tushintirish.
Rivojlantiruvcvhi: o’quvchilarning to’g’ri va ravon o’qish malakalarini rivojlantirish.
Dars turi: o’quvcilarning bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantiruvchi.
Dars metodlari: suhbat, tushuntirish, “Archadagi jumboq”, “Tezkor savol va javob”, “So’z top” o’yini.
Dars jihozi: Darslik, arch ava uning rasmlari, test savollari, tarqatmalar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: Salomlashish. Davomatni aniqlash. O’quvchilarni darsga hozirlash.
Bugun haftaning nechanchi kuni?
Hozir o’lkamizda qaysi fasl?
Qish fasliga qaysi oylar kiradi?
Qish faslida qanday bayramar bor? ( slayd qish)
Bizning shior:
Biz nimaiki qilmaylik
Barchasi zarur kerak
Bilim egallash uchun
Tinimsiz o’qish kerak
Bugun darsda qatorlar bilan ishlaymiz:
Qorbobo
Qorqiz
Qor parchalari
Oltin qoidalar eslatiladi:
Bolalar 5 ta tashabbus haqida she’rlar aytishadi.
“Raqamlar nima deydi” Boshqotirma.
Bo sh qo tir ma
|
16
|
14
|
17
|
16
|
8
|
24
|
Q
|
o
|
r
|
q
|
i
|
z
|
Shu payt eshik taqillab sinfga Qorqiz kirib keladi.
Qorqiz:
Bolajonlar men uzoq o’lkalardan sizlarga xat olib keldim. Xat Qorbobodan.
Qani Qorqiz xatni o’qichi.
Aziz bolajonlarim, o’ylaymanki sinfingizga archa olib kelib uni chiroyli bezatib qo’ygansiz va yangi yilni orzuqib kutayapsiz. Men sizlarga juda ko’p sovg’alar jo’natayapman. Topshiriqlarimni to’g’ri bajargan o’quvchilarni turli xil sovg’alar kutayapti.
Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
Biz o’qish darsimizda qaysi mavzuni o’tgan edik?
O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi. “Zanjir” usulidan foydalanib Zafar Diyorning “Qor” she’rini yoddan aytib beradilar.
“Tezkor savol-javob” ta’limiy o’yin.
Qish faslida nima yog’adi?
Yanvar oyi qaysi faslga kiradi?
Yangi yilda kim mehmon bo’lib keladi?
O’yin topishmoq: 1. To’rt faslda bir xil libos
Kiyib yashnar, mevasiz,
Aytsam, bog’ning ko’rki deysiz
Siz ham uni sevasiz.
2 Yozin qishin barobar
Ko’m ko’k turar barglari
O’zi ming yoshga kirar
3 yozda ham qishda
Bir xil kiyimda (slayd archa rasm)
Dam olish daqiqasi.
3.Yangi mavzu bayoni:
Bugun biz Zahro Hasanovaning “Tog’ malikasi” hikoyasi bilan tanishamiz.
Zahro Hasanova haqida ma’lumot beriladi. (slayd)
Multimedia qo’yiladi.
Lug’at ishi:
jilvasi- tovlanishi, yiltirashi
tuslanish- har xil tus, rangga kirish
uzoq yillik- ko’p yillik tusiga, rangiga
tovlanmoq- jilvalanmoq, yarqiramoq
“Archadagi jumboq” o’yini: O’quvchilar bir-biriga ulab yozilgan so’zlardan yangi so’zlarni tuzishlari kerak.
Archa, chana, Nasim, bayram, Ramazon, nabira,atlas, askar
Yangi mavzuni mustahkamlash
Tog’dagi archalar haqida videolavha namoyish qilinadi.
Darslik bilan ishlanadi.
O’quvchilar hikoyani o’qiydilar.
Savol javob o’tkaziladi.
Tez aytish tushuntiriladi.
Sahna ko’rinishi: (Ona va qiz)
“ Topib o’qi” mashqi: hikoyani ketma-ket o’qib davom ettirishlari kerak.
Qor, archa, tog’ so’zlarini ingliz tilida ayting.
“Qishki sport turini top” o’yini. (slayd)
Qish fasliga taalluqli bir necha so’z topib yozing.
Qor, sovuq, muz, archa, Qorqiz, Qorbobo.
Darsga yakun yasash va baholash.
Test yechiladi.
Archani kim ekkan ekan?
Archa necha yoshda ekan?
Archa haqida qizaloqqa kim so’zlab berdi?
“Kim topqir o’yini”:
Yumshoq lekin parcha emas
G’ijillaydi, taxta emas
Daraxtlarni kiyintirar
Oppoqqina yaxtak emas.
Hovuzga qopqoq bo’lar
Ayni qish chog’i
Bahor nafasi yelgach
So’nar chirog’i
Osmondan qor tushadi
Par emas zar tushadi.
50-modda: Fuqarolar atrof tabiiy muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo’lishga majburdirlar.
55-modda: Yer, yerosti boyliklari, suv, o’simlik va hayvonot dunyosi hamda boshqa tabiiy zahiralar umummilliy boylikdir. Ulardan oqilona foydalanish zarur va ular davlat muhofazasidadir.
Uyga vazifa.
“Tog’ malikasi” hikoyasini o’qib, so’zlab berish, hikoya asosida rasm chizish.
Do'stlaringiz bilan baham: |