Ona tili 1-sinf I. Dars mavzusi



Download 16,53 Kb.
Sana26.02.2022
Hajmi16,53 Kb.
#471902
Bog'liq
1 sinf ona tili undosh tovushlar va


ONA TILI


1-SINF

I. Dars mavzusi:Undosh tovushlar va harflar.


II. Darsning maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: mavzuni to’la yoritgan holda o’quvchilarda undosh tovushlar va harflar to’g’risidagi bilimlarni shakllantirish;
b) tarbiyaviy maqsad: dars o’tish jarayonida o’quvchilarda odob-axloq, vatanparvarlik, ona tabiatga bo’lgan mehr-muhabbat tuyg’ularini uyg’otish;
c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni yozma va og’zaki nutqini o’stirish, imlo savodxonligini oshirish, fikrlash doirasini kengaytirish, erkin va mustaqil fikrlashiga imkon yaratish.
III. Asosiy tushuncha va atamalar: harf, tovush, undosh tovush.
IV. O’quvchilar egallashi lozim bo’lgan BKM elementlari:
Bilimlar:
- o’zbek tilida nechta undosh tovush borligini bilish;
- o’zbek tilida nechta undosh harf borligini bilish.
Ko’nikma va malakalar:
-“tovush” va “harf “ tushunchalarini bir-biridan farqlay olish;
- undosh tovushlarni yoza olish;
- harf birikmalarini ajrata olish.
V. Darsda qo’llaniladigan metodlar: “harflarni o’zgartirib so’z tuzing” o’yini.
VI. Dars shakli: amaliy mashg’ulot
VI. Dars usuli: noan’anaviy, yangi pedagogik texnologiya asosida
VII. Darsda qo’llaniladigan vositalar: 1-sinf ona tili darsligi, yong’oq, karam, kartoshka, turp, piyoz, sholg’om singari sabzavotlarning kattalashtirilgan rasmlari, bosma va yozma harflar jadvali va hokazo.
VIII. Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, fasllar haqida suhbat.
2.O’tilgan mavzuni takrorlash. O’tilgan mavzu: Unli tovushlar va harflar.
Takrorlash yuzasidan savollar:
1. Unli tovushlar qaysilar?
2. Ular qanday talaffuz qilinadi?
3. Unli tovushni ifodalovchi harflar nechta?
IX. Yangi mavzu bayoni.
a) o’quvchilarda undosh tovush va harf nima ekanligi to’g’risidagi bilimlarni shakllantirish uchun undosh tovushlar va harflarning ta’rifini keltirish;
O’pkadan chiqayotgan havo og’iz boshlig’ida to’siqqa uchrashidan hosil bo’ladigan tovushlar undosh tovushlar deyiladi.
b) “tovush” va “harf” tushunchalarining bir-biridan farqini ajratish;
c) kitobda berilgan topishmoqlar va matnlar orqali harf va harf birikmalarini ajratish;
d) 28-mashq ni og’zaki tahlil qilish;
X. Mustahkamlash uchun metodlar:
“Harflarni o’zgartirib, so’z tuzing!” o’yini.
Bunda xattaxtaga so’zlar qator qilib yozib qo’yildi. O’quvchilar 2 guruhga bo’linadilar. Undosh harflarni o’zgartirib, yangi so’zlar tuzishlari kerak bo’ladi.

Masalan:




moy toy choy soy

til bil dil
qil

bor
tor
qor xor

alam qalam dalam













ayiq qayiq

asal kasal masal

barmoq qarmoq tarmoq

barcha parcha darcha













bog’ tog’ dog’ cho’g’

Boshqoshtosh

kam namg’am kam

tuzmuz
kuzbuz













nog’orazog’ora

Sariqtariq

zaharsaharshahar

tovoqqovoq













tovustovush












Uygavazifa:Takrorlash.
Download 16,53 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish