Norbosheva mavjudaning



Download 83,5 Kb.
bet1/3
Sana20.07.2022
Hajmi83,5 Kb.
#825987
  1   2   3
Bog'liq
Norbosheva Mavjuda dars ishlanmasi


Surxondaryo viloyati Sherobod tumanidagi


4-umumta`lim maktabining ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi
NORBOSHEVA MAVJUDANING
6-sinf uchun «So`z turkumlari» mavzusida tayyorlagan
1soatlik ochiq dars ishlanmasi

Darsning texnologik xaritasi



Bosqichlar

Mazmuni

Metodlar

Vaqti

I-bosqich
Tashkiliy qism

Salomlashish, davomatni aniqlash, dunyo yangiliklaridan xabardor bo`lish

She`riy savol-javob

3-daqiqa

II-bosqich
O`tilgan mavzuni takrorlash

Savol-javob
Guruhlar asosida

“Charxpalak”, “Nazoratchi harflar” o`yini “Oqqushlar” metodlari

12-daqiqa

III-bosqich
Yangi mavzu va topshiriqlar bayoni

Mavzuni ertak va she`riy usulda yoritish, tushuncha berish




15-daqiqa

IV-bosqich Mustahkamlash

Savol-javob

“Kutubxonada” “Sirli maktub”
metodlari

12-daqiqa

V-bosqich
Dars yakuni va uyga vazifa berish

O`quvchilarni baholash va uyga vazifani tushuntirish




3-daqiqa

Mavzu: So`z turkumlari
Darsning maqsadi:
a)Ta`limiy maqsad-So`z turkumlari haqida o`quvchilarga ma`lumot berish
b)Tarbiyaviy maqsad-o`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash
d)Rivojlantiruvchi maqsad- O`quvchilarning yozma savodxonligini o`stirish va erkin fikrlash qobiliyatlarini shakllantirish
Dars jihozi: Ko`rgazmali qo`llanmalar, plakatlar, slaydlar, tarqatmali materiallar va darslik
Dars turi: Noan`anaviy
Darsda qo`llanadigan metodlar: Interfaol metodlar- “Charxpalak” metodi, “Oqqushlar”metodi, “Kutubxonada” metodi, “Sirli maktub” metodlari
Tashkiliy qism: Salomlashish va davomatni aniqlash. O`qituvchi darsni o`quvchilar bilan salomlashishdan boshlaydi:

O`qituvchi: Go`zallik shaydolari,


She`riyat oshnolari
Assalomu-alaykum
O`quvchilar: Vaalkum-assalom,
Xush kelibsiz, aziz ustoz
Qalblar sizga payondoz

O`quvchilar bilan salomlashgandan so`ng o`qituvchi davomatni aniqlash uchun navbatchiga yuzlanadi:


Qani ayting o`quvchi,
Kimdir bugun navbatchi?

Navbatchi o`quvchi javob beradi:


Bugungi kun navbatchisi
Men ________ bo`laman.
Darsda kim bor, kimdir yo`q
Xabarini beraman
Davomatni aniqlab olgandan so`ng, o`qituvchi dunyo yangiliklaridan xabardor bo`lish uchun sharhlovchiga yuzlanadi:
Bugungi kun sharhlovchimiz,
Nimalarni o`ylaydi,
Dunyoda ne yangilik
Borligini so`ylaydi

Sharhlovchi javob beradi:


Bugungi kun sharhlovchisi
Men ______ bo`laman.
Dunyoda ne yangilik,
Xabarini beraman.
deb, sharhlovchi dunyo yangiliklari haqida ma`lumot beradi.

Download 83,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish