Sinf
|
7-sinf
|
Fan
|
Informatika
|
Dars raqami
|
3 –dars
|
Sana
|
|
Mavzu
|
Axborotlar ustida bajariladigan amallar
|
Maqsad va vazifalari
|
Darsning maqsadi: O’quvchilarda mavzuga oida rasm va shakllar tanlash va uni tahrirlash imkoniyatlarini o’rganish .
|
Darsning ta’limiy vazifasi:O’quvchilarga axborotlar ustida bajariladigan amallar haqida asosiy tuishunchalarni tushuntirish va amaliy ishlar bo’yicha bilim va ko’nikmalar hosil qilish
|
Darsning tarbiyaviy vazifasi:O’quvchilarni yangi bilimlar egallashga va tartib-intizomga doimo rioya etishga hamda ularni hamkorlikda jamoa bo’lib ishlash ko’nikmalarini hosil qilish, axloqiy va estеtik tarbiya bеrish.
|
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: O’quvchilarning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish, kompyuterdan foydalanish bo’yisha bilim va tasavvurlarini kengaytirish
|
Darsning kasbga yo’naltiruvchi vazifasi: Kompyuter savodxonlik turli kasblarda qo’llanilishini tushuntirish .
|
Darsning mafkuraviylik vazifasi: O’quvchilarni MIG’ asosida bilimli, zukko, komil inson qilib vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, milliy qadriyatlarimizni hurmat qilishga o’rgatish.
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Dars tipi : Yangi bilimlar hosil qilish
Dasr uslubi: Ma’ruza, ko’rgazmali, amaliy
Dars o’tish usuli: Interfaol “Ha yoki yo’q” , Hamkorlik” (o’rganadi-o’rgatadi) “Begonasini toping” o’yinlari, test, tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida
Vositalar: Elektron resurslar , plakatlar, tarqatma materiallar, ko’rgazmalar, kompyuter qurilmasi
Nazorat shakli:Savol- javob, kuzatish
Baholash : Rag’batlanrieish ( 5 ballik reyting tizimida )
1 ball- O’tilgan mavzuni o’zlashtirishi
1 ball- Uy ishi bajarganligi
2 ball - Kompyuterda mustaqil amallar bajarishi
1 ball –Yangi mavzuni o’zlashtirishi
|
Kutiladigan natijalar
|
O’quvchilar yangi bilim va ko’nikmaga ega bo’ladilar. Ular Power Point dasturida rasmlar va shakllar bilan ishlash va ularni tahrirlash imkoniyatlari hamda RASM uskunasining ba’zi imkoniyatlari haqida bilim va ko’nikmalarni egallaydilar
|
|
Darsning rejasi
|
Tashkiliy qism
|
1)Salomlashish
2)Sinf tozaligi , EHM xonasidagi tеxnika xavfsizligini tеkshirish.
3)O’quvchilar davomatini va darsga tayyorligini nazorat qilish
4) Psixologik muhit yaratish. Sinf o’quvchilari uch jamoaga bo’linadi .
Baholash mezoni bo’yicha ball yig’ish tartibi tushuntiriladi.
|
-3daqiqa
|
Asosiy qism
|
1. O’tgan mavzularni takrorlash
2. Uy ishini tekshirish
3. Yangi mavzuni yoritilishi.
4.Gimnastika
5. Kompyuterda ishlash. Amaliy ish bajarish . “Interfaol” o’yinlar
6. Mavzuni mustahkamlash
7. Dars yakuni .
8. Uyga vazifa berish
|
-10 daqiqa
-3 daqiqa
-7 daqiqa
-1 daqiqa
-12 daqiqa
-5 daqiqa
-2 daqiqa
-2 daqiqa
|