Mavzusida tayyorlagan dars ishlanmasi mavzu



Download 16,25 Kb.
Sana16.03.2022
Hajmi16,25 Kb.
#494178
Bog'liq
Mavzusida tayyorlagan dars ishlanmasi mavzu


3-SINF O`QISH FANIDAN


KITOB, MENING DO‘STIMSAN” MAVZUSIDA TAYYORLAGAN
DARS ISHLANMASI

MAVZU: “KITOB, MENING DO‘STIMSAN” (ZAFAR DIYOR).
DARSNING MAQSADLARI:
Ta’limiy: o‘quvchilarni she’r mazmuni bilan tanishtirish, kons titutsiya haqida bilim berish, to‘g‘ri va ravon o‘qishga o‘rgatish.
Tarbiyaviy: o‘quvchilarda vatanparvarlik, fidoyilik, jonkuyarlik kabi fazilatlarni tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning she’rni ifodali o‘qish, mazmunini so‘zlab berish malakalarini rivojlantirish.
Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars metodlari: suhbat, savol-javob, «yosh hu quqshunos»
ta’limiy o‘yini.
Dars jihozi: konstitutsiya va o`qish kitobi rasmlari, multimedia
ilovalari.
DARSNING BORISHI:
I. Tashkiliy qism.

  • Salomlashish.

  • davomatni aniqlash.

  • o‘quvchilarning darsga hozirligini tekshirish.

II. Uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
Uyga berilgan vazifa so‘raladi. o‘quvchilar «Qizcha va qarg`alar» hikoyasini navbat bilan o‘qiydilar, mazmunini so‘zlab beradilar.
III. YANGI MAVZUNI TUSHUNTIRISH.
yangi mavzu e’lon qilinadi va doskaga yoziladi: “Kitob, mening do‘stimsan” (Zafar Diyor)
o‘qituvchi she’rni darslikdan ifodali o‘qib beradi. o‘quvchilar
kuzatib, tinglaydilar.
She’r matnida uchragan notanish so‘zlar yuzasidan lug‘at ishi
o‘tkaziladi.
KITOB, MENING DO‘STIMSAN
ZAFAR DIYOR
Varaqlasam bir boshdan
Quvnab bag‘rim ochilur.
Oltin harf-so‘zlardan
Totli ma’no sochilur.
Shuning uchun deymanki:
Kitob, mening do‘stimsan!
Har sahifang men uchun
Bir hikoya so‘zlaydi.
O‘qib olim bo‘lgin, deb,
Yaxshi niyat ko‘zlaydi.
Shuning uchun deymanki:
Kitob, mening do‘stimsan!
Seni jondan sevaman,
Meni tilga o‘rgatding.
Hadya qilib ilm-fan,
Yorug‘ yo‘llar ko‘rsatding.
Shuning uchun deymanki:
Kitob, mening do‘stimsan!
IV. YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH.
«Kitob, mening do‘stimsan» she’rini o‘quvchilar navbat bilan o‘qiydilar.
O‘quvchilar she’rdagi qofiyadosh so‘zlarni topadilar.
O‘quvchilarning yangi mavzu yuzasidan olgan bilimlarini
Mustahkamlash maqsadida quyidagi o‘yin o‘tkaziladi.
«maqollar zanjiri» o‘yini o‘tkaziladi. Bu o‘yinda o‘quvchilar kitob haqidagi maqollardan ketma-ket aytadilar.
– kitob – aql qayrog‘i.
– kitob ko‘rmagan kalla,
Giyoh unmagan dala.
– kitobsiz aql – qanotsiz qush…
Ilmga kon,
Mazmunga makon,
So‘zi serhikmat,
Bizga do‘st-ulfat,
O‘rgatar odob,
Bu nima, ozod?
(kitob)
V. DARSGA YAKUN YASASH VA O‘QUVCHILARNI BAHOLASH.
O‘quvchilarga quyidagi savollar beriladi:
1. She`r nima haqida ekan?
2. „Hadya qilib ilm-fan, Yorug‘ yo‘llar ko‘rsatding“ misrasini qanday tushundingiz?
3. Nima uchun kitobni eng yaqin do‘stimiz deymiz?
Dars xulosalanib, faol qatnashgan o‘quvchilar baholanadi.
Uyga vazifa.
“Kitob, mening do‘stimsan” she’rini yod olish
Download 16,25 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish