Mavzu: Tenglamalar sistemasini yechishning o‘rniga qo‘yish usuli



Download 39,5 Kb.
Sana10.03.2022
Hajmi39,5 Kb.
#488361
Bog'liq
Tenglamalar-sistemasini-yechishning-o‘rniga-qo‘yish-usuli


Mavzu: Tenglamalar sistemasini yechishning o‘rniga qo‘yish usuli.
Dars tipi: Yangi mavzu bayoni.
Dars uslubi: Savol-javob, misollar yechish.
Darsning jihozi: Tarqatma ko‘rgazmali qurol, 8-sinf algebra darsligi.
Darsning maqsadlari:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarga tenglamar sistemasini yechishning o’rniga qo’yish usulini o’rgatish, o’quvchilarda bilim va ko’nikma hosil qilish.

  2. Tarbiyaviy: O’quvchilarni dunyoqarashini kengaytirish, aqliy rivojlantirishga yordam berish.

3. Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqillik, topqirlik, ziyraklik kabi xislatlarini rivojlantirish.


Darsni olib borish rejasi va vaqt taqsimoti

T/r

Dars jarayoni

Mo‘ljallangan vaqt

1

Tashkiliy qism

2 minut

2

O‘tilgan mavzuni takrorlash, baholash ishlari

7 minut

3

Yangi mavzu bayoni

15 minut

4

Yangi mavzuni mustahkamlash va o‘zlashtirishni tekshirish

5 minut

5

Darsda mustaqil ish bajarish

8 minut

6

Darsni yakunlash va baholarni e’lon qilish

2 minut

7

Uyga vazifa berish

1 minut

Darsning borishi:


1. Tashkiliy ishlar
O’qituvchining darsni tashkil qilishdan oldin sinfning sanitariya ahvoliga e’tibori, sinfni darsga to‘laqonli tayyorgarligini ko‘rish, mavzu uchun o‘quv jihozlarining mavjudligini aniqlash.
2. O‘tilgan mavzuni takrorlash, baholash
1) O‘quvchilarga “Chiziqli tenglamalar sistemasi” mavzusi yuzasidan savollar berish, tenglamalar sistemasining yechimi, sistemasini yechish deganda nimalar tushunilishuga o‘quvchilar e’tiborini qaratish
2) Yu vazifasini tekshirish va baholash


3. Yangi mavzu bayoni
1- masala. Tenglamalar sistemasini yechish.
x+2y=5 (1)
2x+y=5
x va y shunday sonlarki, (1) sistemaning ikkala tengligi ham to’g’ri bo’ladi, ya’ni x va y (1) sistemaning yechimi deb faraz qilamiz.
2x+y=5 tanglamadan y=4-2x (2) endi sistemaning birinchi tenglamasini qaraymiz.
x+2y=5 (3)
(3) dagi y ning o’rniga (2) tenglamani keltirib qo’yamiz:
x+2(4-2x) =5
x+8-4x =5
-3x = -3
x=1
x=1 ni (2) ga qo’yamiz: y=4-2*1 =2 ekanini hosil qilamiz.
(1) sistema yechimga ega deb faraz qilib, biz x=1 va y=2 ni hosil qildik.
x va y ning topilgan qiymatlarini (1) sitemaning ikkala tenglamasiga qo’yamiz :
1+2*2=5 ikkala tenglik ham to’g’ri tenglikka aylanadi.
2*1+2=4
Demak (1) sistema birgina yechimga ega x=1; y=2.
Sistemani yechishning ko’rib chiqilgan usuli o’rniga qo’yish usuli deyiladi.

Bu usul quyidagilardan iborat:

    1. sitemaning bir tenglamasidan bir noma’lumni ikkinchisi orqali, masalan y ni x orqali ifodalash kerak.

    2. hosil bo’lgan ifodani sistemaning ikkinchi tenglamasiga qo’yish kerak, natijada bir noma’lumli tenglama hosil bo’ladi.

    3. bu tenglamani yechib x ning qiymatini topish kerak.

    4. x ning topilgan qiymatini y uchun ifodaga qo’yib y ning qiymatini topish kerak.

75-misol.

1) x=2+y

3x-2y=9
3*(2+y)-2y=9


6+3*y-2*y=9
y=3
x=2+3
x=5
Javob: x=5; y=3.
2) y=11-2x
5x-4y=8
5x-4(11-2x)=8
5x-44+8x=8
13x=52
x=4
y=11-8
y=3 Javob: x=4; y=3


4. Yangi mavzuni mustahkamlash va o‘zlashtirishni tekshirish
O‘tilgan mavzu yuzasidan o‘quvchlarga savollar berish, doskada birgalikda 1 ta misol yechish.
5. Darsda mustaqil ish bajarish
1) O‘tilgan mavzuni o‘quvchilar yanada yaxshiroq o‘zlashtirishlari uchun ularga mustaqil ish sifatida


tenglamalar sistemasini yechish topshiriladi.
2) O‘quvchilarning bajargan ishlari tekshirilib yo‘l-yo‘riqlar ko‘rsatiladi.


6. Darsni yakunlash va baholarni e’lon qilish
a) Mavzu o‘zlashtirilganligiga ishonch hosil qilish
b) Yaxshi natija ko‘rsatgan o‘quvchilarni ma’naviy rag‘batlantirish
c) Baholash, dars samaradorligini aniqlash


7. Uyga vazifa
1) O‘tilganlarni takrorlash
2) 74-misol (darslikdan).
Download 39,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish