Mavzu: qo’shni va vertikal burchaklar hamda ularning xossalari. Dars maqsadi



Download 0,52 Mb.
bet1/2
Sana17.04.2022
Hajmi0,52 Mb.
#559166
  1   2
Bog'liq
qoshni


Sana:
Sinf: 7-sinf
Fan: Geometriya


Mavzu: QO’SHNI VA VERTIKAL BURCHAKLAR HAMDA ULARNING XOSSALARI.


Dars maqsadi: Darsni DTS talabi asosida o’tish
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga qo’shni va vertiqal burchaklar haqida tushuncha berish. Qo’shni va vertqal burchaklarni xossalari bilan tanishtirish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalar. Qo’shni va vertqal burchaklarni hayotimizdagi ahamiyatini tushuntirish va ularni hayotga taqbiq etish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni qo’shni va vertiqal burchalar haqidagi bilim, malaka va ko’nikmalarini rivojlantirish. Olingan bilimlarni misollar yordamida mustahkamlash.
Dars turi: yangi bilim
Dars usuli: noana’naviy dars
Dars jihozi: 7-sinf “Geometriya” darsligi, chizmalar chizilgan plakatlar, A4 formatli qog’oz
Darsdagi asosiy tayanch tushunchalar: qo’shni burchaklar, vertikal burchaklar, qo’shni va vertikal burchaklarni xossalari
Darsda o’quvchilar egallashi lozim bo’lgan bilim, ko’nikma va malakalar:

  • Qo’shni burchaklar ta’rifi ularni chizmada tasvirlash;

  • Qo’shni burchaklarni xossalarini masalalar yechishda qo’llash;

  • Vertikal burchaklar ta’rifi ularni chizmada tasvirlash;

  • Vertikal burchakning xossasi va uni isbotlash;

  • Vertikal burchaklarni xossalarini masalalar yechishda qo’llash;

  • Ikki burchak kesishganda hosil bo’lgan burchaklarni ajratish;

Darsning bosqichlari, foudalanishga tavsiya etiladigan usul va vaqt taqsimoti:





Darsning bosqichlari

Foydalanishga tavsiya etiladigan usul

Vaqt taqsimoti (min)

1.

Tashkiliy qism




2

2.

Yangi mavzuni yoritish
a) mavzuni yorotishga tayyorgarlik;
b) yangi mavzuni yoritish;
d) juftliklarda ishlash.

Savol-javob


Ma’ruza
Mushtaqil ish

15

3.

Yangi mavzuni mustahkamlash;
a) mashq;
b) hulosa.

Amaliy mashg’ulot


Ma’ruza

20

4.

Darsga yakun yasash va baholash.




3

5.

Uyga vazifa.




5

Darsning borishi:


1. Tashkiliy qism.
Salomlashish. Davomatni tekshirish. Zarur ko’rgazma qurollari va jihozlarni darsga tayyorlash.
2. O’tilganlarni takrorlash.
O’tilgan mavzularni takrorlashda matematik termen va chizmalardan foydalanamiz. Bunda ixtiyoriy bir o’quvchi chiqadi va sinfga qarab turadi. Orqada monitorda termen yoki biror chizma beriladi. Sinfdagi o’quvchilar bu termen yoki chizmaga ta’rif berishadi, doskaga chiqqan o’quvchi esa bu nima ekanligini topishi kerak.

BURCHAK deb nuqta va undan chiquvchi ikki nurdan iborat shaklga aytiladi.











3. Yangi mavzu bayoni.





Download 0,52 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish