11-dars
Mavzu: O'simliklar olami
Darsning maqsadi:
ta'limiy: o'quvchilarga o'simliklar olami haqida ma'lumot berish, o'simlik, buta va daraxtlar, o'simlik qismlari haqida tushuncha berish;
tarbiyaviy: tabiatni sevish, uni muhofaza qilish burchimiz ekanini uqtirish, tabiatga g'amxo'rlik hissini tarbiyalash;
d) rivojlantiruvchi: o'simliklar, gullar, daraxtlar madaniy o'simliklar haqidagi fikrlarini rivojlantirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi.
Dars uslubi: Tushuntirish, suhbat, savol-javob, didaktik o'yin, multimedia, muammoli izlanish.
Dars jihozi: Darslik, rasmlar, slaydlar, rasmli topishmoq
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish. Sinf xonasi va o'quvchilarning darsga tayyorligini nazorat qilish. Ob-havo, kun, davomat haqida navbatchi axboroti tinglanadi.
"Kayfiyat" mashqi: Har bir o'quvchiga olma yoki boshqa meva ko'rinishida qog'ozcha tarqatiladi, unda turli narsalarning rasmlari boiadi. "Qog'ozni ochib ko'ring", deyilgandan keyin bolalar ochib ko'radilar. O'qituvchi "Bu sizning yutug'ingiz", deydi.
Dars jarayonida rioya qilishimiz zarur bo'lgan oltin qoidalar es- latiladi.
O'tilgan mavzuni mustahkamlash:
O'rganilgan mavzu yuzasidan savol-javob o'tkaziladi.
Kuz qanday fasl?
Kuzda qaysi mevalar pishadi?
Kuz faslida qaysi sabzavotlar terib olinadi?
Rasmli topishmoqlar yordamida о 'tilgan mavzuni mustahkamlash:
1. Yer tagida oltin qoziq,
U hammaga bo'lar oziq.
Qordek oppoq
Yungdek yumshoq
Kuzda pishadigan mevalar ayting
O'quvchilarning javoblari umumlashtirilib, to'g'ri javoblar e'lon qilinadi. O'quvchilar rag'batlantiriladi.
III. Yangi mavzu bayoni:
Aqliy hujum: O'simliklar deganda nimani tushunasiz? Ularning qanday turini bilasiz? O'quvchilar javoblarini eshitib, yangi mavzuga kirish suhbati tashkil etiladi. O'simliklar olami xilma-xildir. Gullar, o'tlar, butalar, daraxtlar. mevali va manzarali o'simliklar.
O'simliklar uch turga bo'linadi. "Tarmoqlash" usuli bilan tushuntiriladi
Manzarali daraxtlar - archa, tol, terak, chinor, qayin, eman Dam olish daqiqasi:
"Olma" qo'shig'i (harakatlar bilan bajariladi).
P Video lavha: O'simlik qismlari haqida.
(O'simlik, ildizi, bargi, guli, mevasi video yoki slaydda ko'rsatib tushuntinladi.)
IV. Mustahkamlash: Darslik bilan ishlash.
Darslikdagi rasmlar asosida savol-javob o'tkaziladi.
O'tlar nomini ayting.
Gullar nomini ayting.
Erta ochiladigan gullarni ko'rsating.
Butalar nomini ayting.
Daraxtlar nomini ayting.
"Sinchkov o'quvchi" mashqi: Qaysi daraxtning bargi ekanligini toping. Chinor, terak, archa bargi qo 'yiladi. Chinor, terak, archa daraxti rasmlari ко 'rsatiladi. Qaysi daraxtga tegishli barg ekanini topadilar.
Olma, anor, shaftoli mevalarining rasmi va ularning daraxt shoxlari tasviri beriladi.
Meva daraxti shoxlariga o'ziga tegishli mevani joylashtiring.
Multfilm (Daraxt haqida).
Darsni yakunlash: Bilardim, bildim, bilmoqchiman, O'quvchilarning javoblarini umumlashtirish va yakunlash. O'quvchilarning darsdagi faolligi, savol-javobdagi ishtiroki rag'batlantiriladi.
Uyga vazifa berish:
O'simliklar nomini o'rganib kelish va rasmini chizish.
Do'stlaringiz bilan baham: |