Mavzu: O’nli kasrga bo’lish va natural songa bo ‘lish
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: O’quvchilarga o’nli kasrga bo’lish va natural songa bo’lish haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy:O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish,olingan bilimlarni hayotda qo’llay olish
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning mantiqiy fikrlashini rivojlantirish, dunyoqarashini kengaytirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish
Tayanch kompetensiya:
Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
Fanga oid kompetensiyalar: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish.
Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi
Dars jihozi: darslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar
Tashkiliy qism:
Salomlashish
Navbatchi axborotini tinglash
O’tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o’tkazish
Uy vazifalarini tekshirish
Asosiy qism:
Sonni o’nli kasrga bo’lish uchunva natural songa bo’lish uchun
Bo’luvchida verguldan keyin nechta raqam bo’lsa, bo’luvchida ham vergul o’shancha xona o’ngga suriladi;
Natural songa bo’lish uchun vergulga etibor erat bo’linadi
Butun qismi tugagandan kn darrov vergul quyiladi
So’ng bo’lish o’nli kasrni natural songa bo’lgan kabi amalga oshiriladi.
1-misol.
19,376:3,46=1937,6:346=5,6
2-misol.
4,3:0,215=4300:215=20
3-misol.
5,248:0,01=524,8:1=524,8
O’nli kasr hamda 0,1; 0,01; 0,001; va hokazo (bir necha nollar va 1 dan iborat) sonlarning bo’linmasini topish uchun o’nli kasrdagi vergulni bu sonlarda birdan oldin nechta nol bo’lsa, o’shancha xona o’ngga surish kifoya.
Agar nollar yetishmasa, oldin o’nli kasr oxiriga keragicha nollarni yozish kerak bo’ladi.
O’nli kasrni 0,1; 0,01; 0,001; va hokazo (bir necha nollar va 1 dan iborat) sonlarga bo’lish – uni mos ravishda 10, 100, 1000 va hokazo sonlarga ko’paytirish demakdir va aksincha, o’nli kasrni 10, 100, 1000 va hokazo sonlarga bo’lish – uni mos ravishda 0,1; 0,01; 0,001 va hokazo sonlarga sonlarga ko’paytirish demakdir.
Mustahkamlash:
1-misol.
a) 0,9:3=0,3 b) 7,5:3=2,5 d) 1:2=0,5
e) 1,8:6=0,3 f) 4,5:3=1,5 g) 2,4:3=0,8
h) 3:2=1,5 i) 0,54:2=0,27
2-misol.
a) 31,2=3,6 b) 22,5=5 d) 0,42=0,8
e) 100,3=3 f) 0,3:10=0,03 g) 0,9:0,3=3
h) 1:0,5=2 i) 5:2,5=2 j) 0,9:10=0,09
3-misol.
a) 17,4:0,6=174:6=29 b) 30,6:0,9=34 d) 17,28:7,2=2,4
e) 4,95:1,5=3,3 f) 0,343:0,7=0,49 g) 1,624:5,6=0,29
h) 3,36:1,5=2,24 i) 8,46:1,2=7,05 j) 10,01:9,1=1,1
849 – misol.
1) 12,8 : 1,6 = 8
2) 7,25 : 2,5 = 2,9
3) 8 : 0,025 = 320
4) 9,632 : 0, 32 =30,1
Do'stlaringiz bilan baham: |