Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi Dars maqsadlari



Download 67,03 Kb.
Sana31.12.2021
Hajmi67,03 Kb.
#267629
Bog'liq
2 5440652897404585616

Mavzu:

  • Kvadratlar ayirmasi formulasi

Dars maqsadlari:

  • Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga kvadratlar ayirmasi formulasini hamda ko’phadlarni ko’paytuvchilarga ajratishni o’rgatish orqali bilim va ko’nikma hosil qilish.
  • Tarbiyaviy maqsad: Qatorlar aro musobaqa, kichik guruhlarda ishlash orqali o’quvchilarni o’zaro do’stona munosabat, o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.
  • Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini, guruhlarda ishlash ko’nikmasini, kvadratlar ayirmasi formulasini misollarda qo’llay olish malakasini rivojlantirish.

t\r

Darsning bosqichi

Qo’llaniladigan metod

Vaqti

1

Tashkiliy qism

Og’zaki savol-javob, guruhlarga ajratish

3 min

2

O’tilgan mavzuni takrorlash

“Kim chaqqon” , “Formulani tikla”

5 min

3

Yangi mavzuni tushuntirish

Ma’ruza,

savol-javob



15 min

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

“Harakat qil”, “Gullagan daraxt”, “Matematik domino”

18 min

5

O’quvchilarni baholash

Faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish

2 min

6

Uyga vazifa berish

Og’zaki

2 min

Dars turi: Yangi bilimlarni shakllantiruvchi.

Dars metodi: Zamonaviy: “Kim chaqqon” , “Formulani tikla” , “Harakat qil”, “Gullagan daraxt” , “Matematik domino” .

Darsda qo’llaniladigan jihozlar: www.eduportal.uz elektron kutubxona sayti 7-sinf darslik, plakatlar, marker, daraxt rasmi tasvirlangan plakat, qisqa ko’paytirish formulalari yozilgan tarqatmalar, ball kartochkalari.

Darsning rejasi:

Darsning borishi:

  • TASHKILIY QISM

  • Salomlashish. Darsning shiori aytiladi:

    Fan ko’kida qil parvoz,

    Qancha bilsang, shuncha oz.

    Navbatchi o’quvchidan davotni (ingliz tilida) olish va sinf jurnaliga qayd qilish.

    O’qituvchi: -Aziz o’quvchilar bugungi darsimizni qatorlar aro musobaqa shaklida o’tkazamiz. Ya’ni, I qator, II qator va III qator o’quvchilari o’zaro bellashadilar

    O’TILGAN MAVZUNI TAKRORLASH



    Uyga vazifani tekshirish: “Kim chaqqon” o’yini orqali:

    Darslikdagi 374- va 375-misollardagi shartlar A3 formatda oldindan tayyorlab qo’yilgan, yozilgan misollar o’quvchilar tomonidan ketma-ket bajariladi. O’quvchilar 2 daqiqa ichida yozib berishlari kerak. Javobi: 1)

    Guruhlar baholanadi.

    1-topshiriq: “Formulani tikla”: Konvertda qisqa ko’paytirish formulalari kichkina kartochkalarda yozilgan.

    Yig’indining kvadrati formulasi

     Yig’indining kubi formulasi

     Ayirmaning kvadrati formulasi

     Ayirmaning kubi formulasi

     

    O’quvchilar berilgan kartochkalardan bitta yaxlit formulani “tiklaydilar”. Guruhlarning ballari qo’yib boriladi.



Uchburchak

YANGI MAVZUNI TUSHUNTIRISH


Download 67,03 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish