Darsning texnologik xaritasi
Mavzu
|
Ko’paytirish
|
Darsning maqsadlari
Tarbiyaviy
Ta’limiy
|
O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.
|
Dars turi
Darsning jihozi
Darsning metodi
Baholash
|
Yangi bilim beruvchi
Interfaol metodlar
Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
Reyting tizimida
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajarilayotgan ishlar mazmuni
|
Metodi
|
Vaqt
|
1-bosqich
|
Salomlashish Davomatni aniqlash
O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
|
Savol-javob
|
3-minut
|
2-bosqich
Uy vazifalarini ko’rib chiqish
|
Mavzuga oid savollar beriladi
|
Savol-javob, suhbat
|
6-minut
|
3-bosqish
Yangi mavzuni o’zlashtirish
|
Mavzu haqida tushuncha beriladi.
|
Klaster, tushuntirish
|
20-minut
|
4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash
|
O’quvchilar bilan ”Zinama-zina”, ”Tez javob” didaktik o’yinlarini o’tkazish
|
Didaktik o’yinlar
|
11-minut
|
5-bosqich
Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish
|
Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish
|
Suhbat, tushuntirish
|
3-minut
|
6-bosqich
Bilimlarni nazorat qilish va baholash
|
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash
|
Savol-javob
|
2-minut
|
Mavzu: KO’PAYTIRISH
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
b) Tarbiyaviy maqsad: Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.
Tashkiliy qism:
a) Salomlashish
b) Davomatni aniqlash
c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
Darsning shiori: O’rganamiz, izlanamiz, tez yechamiz
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli: Interfaol metodlar
Darsning jihozi: Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
Darsning blok – sxemasi :
1.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 5. ”Zinama-zina” didaktik o’yini.
2. Ko’paytirishni bajarish haqida ma’lumot. 6. Tez javob o’yini
3.”Klaster” metodi. 7.Mustahkamlash 4.Quvnoq daqiqa. 8. Dars yakuni.
Darsning borish:
O’tgan mavzuni mustahkamlash.
1. Bor edi 40 ta olma, olib kelishdi 45 ta olma. Yeyildi- 18 ta olma. Qoldi-?
2. 15+18-18 ni hisoblang.
3. 46-45+54 ni hisoblang.
4. 100-10+10 ni hisoblang.
5. Birinchi bog’da 10 ta olma, 15 ta olcha, 2 ta jiyda, 23 ta nok daraxti bor. Ikkinchi bog’da esa birinchi bog’dagidan 20 ta kam daraxtlar bor. Ikkala bog’da nechta daraxt bor?
Yangi mavzuning bayoni:
437-masala. Hamma baliqlar nechta?
Hamma oshqovoqlarning ko’zlari nechta?
Hamma chinnigullar nechta?
Ayiqchalarning quloqlari nechta?
439-misol. Qo’shishga doir misollarni ko’paytirishga doir misollar bilan almashtiring.
Quvnoq daqiqa. Qiziqarli masalalar.
1.Qaysi biri og`ir 4kg olmami yoki 4kg un?
2. Oltiga beshni qo`shib sakkizni ayiramiz necha soni hosil bo`ladi?
3. 20 ta tuxum 10- minutda qaynaydi 30 ta tuxum necha minutda qaynaydi?
440-masala. Ko’paytirishga doir misollarni qo’shishga oid misollar bilan alamshtiring.
8
|
+
|
8
|
+
|
8
|
+
|
8
|
+
|
8
|
+8
|
=
|
|
8
|
*
|
|
=
|
48
|
|
3
|
+
|
3
|
+
|
3
|
+
|
3
|
+
|
3
|
+
|
3
|
+
|
3
|
=
|
|
3
|
*
|
|
=
|
21
|
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
+
|
4
|
=
|
4
|
*
|
|
=
|
32
|
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
+
|
2
|
=
|
2
|
*
|
|
=
|
16
|
|
441-masala. Bir guldastada 7 ta lola, ikkinchi guldastada bundan 2 ta ortiq lola bor. Bu guldastalarda nechta lola bor?
Ushbu yechimlar orasidan masala yechimini ajratib oling.
1. 7+2= 9 (LOLA)
7+9= 16 (LOLA)
2. 7-2= 5 (lola)
7+5= 12 (lola) Bu yechim bo’yicha masala tuzing.
Hisoblang.
Ayiqlarning oyoqlari nechta?
Mushuklarning quloqlari soni nechta?
Darsda faol qatnashgan o’quvchilarning ballari e’lon qilinadi.
Uyga vazifa 442-443-misollarni yechish.
Do'stlaringiz bilan baham: |