Mavzu Ko’paytirish



Download 319 Kb.
Sana22.04.2022
Hajmi319 Kb.
#572867
Bog'liq
2 sinf matema dars ishlanma


Darsning texnologik xaritasi

Mavzu

Ko’paytirish

Darsning maqsadlari
Tarbiyaviy
Ta’limiy



O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.

Dars turi
Darsning jihozi
Darsning metodi
Baholash

Yangi bilim beruvchi
Interfaol metodlar
Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
Reyting tizimida

Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajarilayotgan ishlar mazmuni

Metodi

Vaqt

1-bosqich

Salomlashish Davomatni aniqlash
O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

Savol-javob

3-minut

2-bosqich
Uy vazifalarini ko’rib chiqish

Mavzuga oid savollar beriladi

Savol-javob, suhbat

6-minut

3-bosqish
Yangi mavzuni o’zlashtirish

Mavzu haqida tushuncha beriladi.

Klaster, tushuntirish

20-minut

4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash

O’quvchilar bilan ”Zinama-zina”, ”Tez javob” didaktik o’yinlarini o’tkazish

Didaktik o’yinlar

11-minut

5-bosqich
Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish

Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish

Suhbat, tushuntirish

3-minut

6-bosqich
Bilimlarni nazorat qilish va baholash

Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

Savol-javob

2-minut



Mavzu: KO’PAYTIRISH
Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
b) Tarbiyaviy maqsad: Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.
Tashkiliy qism:
a) Salomlashish
b) Davomatni aniqlash
c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
Darsning shiori: O’rganamiz, izlanamiz, tez yechamiz
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli: Interfaol metodlar
Darsning jihozi: Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
Darsning blok – sxemasi :
1.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 5. ”Zinama-zina” didaktik o’yini.
2. Ko’paytirishni bajarish haqida ma’lumot. 6. Tez javob o’yini
3.”Klaster” metodi. 7.Mustahkamlash 4.Quvnoq daqiqa. 8. Dars yakuni.
Darsning borish:
O’tgan mavzuni mustahkamlash.
1. Bor edi 40 ta olma, olib kelishdi 45 ta olma. Yeyildi- 18 ta olma. Qoldi-?
2. 15+18-18 ni hisoblang.
3. 46-45+54 ni hisoblang.
4. 100-10+10 ni hisoblang.
5. Birinchi bog’da 10 ta olma, 15 ta olcha, 2 ta jiyda, 23 ta nok daraxti bor. Ikkinchi bog’da esa birinchi bog’dagidan 20 ta kam daraxtlar bor. Ikkala bog’da nechta daraxt bor?
Yangi mavzuning bayoni:

437-masala. Hamma baliqlar nechta?



Hamma oshqovoqlarning ko’zlari nechta?

Hamma chinnigullar nechta?



Ayiqchalarning quloqlari nechta?

439-misol. Qo’shishga doir misollarni ko’paytirishga doir misollar bilan almashtiring.
Quvnoq daqiqa. Qiziqarli masalalar.
1.Qaysi biri og`ir 4kg olmami yoki 4kg un?
2. Oltiga beshni qo`shib sakkizni ayiramiz necha soni hosil bo`ladi?
3. 20 ta tuxum 10- minutda qaynaydi 30 ta tuxum necha minutda qaynaydi?
440-masala. Ko’paytirishga doir misollarni qo’shishga oid misollar bilan alamshtiring.

9

+

9

+

9

=




9

*




=

27





8

+

8

+

8

+

8

+

8

+8

=




8

*




=

48







3

+

3

+

3

+

3

+

3

+

3

+

3

=




3

*




=

21







4

+

4

+

4

+

4

+

4

+

4

+

4

+

4

=

4

*




=

32







2

+

2

+

2

+

2

+

2

+

2

+

2

+

2

=

2

*




=

16




441-masala. Bir guldastada 7 ta lola, ikkinchi guldastada bundan 2 ta ortiq lola bor. Bu guldastalarda nechta lola bor?
Ushbu yechimlar orasidan masala yechimini ajratib oling.
1. 7+2= 9 (LOLA)
7+9= 16 (LOLA)
2. 7-2= 5 (lola)
7+5= 12 (lola) Bu yechim bo’yicha masala tuzing.
Hisoblang.



Ayiqlarning oyoqlari nechta?

Mushuklarning quloqlari soni nechta?

Darsda faol qatnashgan o’quvchilarning ballari e’lon qilinadi.
Uyga vazifa 442-443-misollarni yechish.
Download 319 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish