Mavzu: Chiziqli dasturlar tuzish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Pascal dasturlash tilida chiziqli dasturlar tuzishni o’rgatish va matematik formulalarni dastur tilida yaratish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarni ozodalik, kattalarga hurmat va vatanga muhabbatini rivojlantirish-yetuk komil insonni tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning dunyoqarashini rivojlantirish, kompyuter, dasturlash va nemis tili bo’yicha tushunchani rivojlantirish.
Darsning uslubi: Dars jarayonida tushuntirish, “Pinboard” usuli, “Robot” o’yini, Reihenfolge (Ketma-ketlik), munozara va Netz für Prisma (Prizma yaratish)laridan foydalaniladi.
Darsning jihozi: Kompyuter xonasi, videoproyektor, ekran, tarqatma materiallar, Plakat.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism: a) Salomlashish
b) Tozalikni tekshirish
c) Davomatni aniqlash
II. O’tilgan darsni so’rab baholash:
Xonadagi o’quvchilar 3 guruhga bo’linadi. Shartlar yakka va guruh bo’lib ishlash uchun mo’ljallangan.
1-shart. “Pinboard” o’yini.
Bu o’yinda har bir o’quvchining kompyuterida quyidagi ma’lumotlar beriladi va o’quvchilar ma’lumotlarni turlari bo’yicha to’g’ri joylashtirishlari kerak. Bu shart kompyuterlarda bajariladi.
Integer
|
Real
|
Char
|
String
|
Boolean
|
|
|
|
|
|
Es regnet
‘7!’
Richtig
Falsch
6 durch 4 ist
Reich
Maximal
Minimal
5 mal 2=
‘Die 211.Gruppe’
‘der 227.Zimmer’
juft
10 plus 5 ist
20 minus 7.5 ist
2 durch 5 ist
5 mal 7 ist
3.2 mal 4.3 ist
‘3+3’=
-5 minus 0 ist
Heute ist sonnig
toq
Erteilen die Schüler in Gruppen
Real wird Gewinner von UEFA in diesem Jahr
Verteilen die Äpfeln den Kindern
‘Heimat’
O’tilgan mavzu mustahkamlangandan so’ng, yangi mavzu multimedia ishlanmasi orqali bayon etiladi.
III.Yangi mavzuning bayoni:
Flussdiagram-Blok sxema
Linearer Algorithmus-Chiziqli algoritm
Flussdiagramme – ist eine grafische Darstellung zur Umsetzung eines Algorithmus in einem Programm und beschreibt die Folge von Operationen zur Lösung einer Aufgabe.
Linearer Algorithmus-Algorithmus, wobei alle Schritte einmal in einer strengen Reihenfolge ausgeführt werden.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi shartlar bajariladi:
3-shart: “Robot” o’yini.
Bu o’yinda o’quvchilar Robotni belgilangan manzilga “Gerade aus” (To’g’riga), “Links” (Chapga), “Rechts” (O’ngga), 2 Schritte forwärts (2 qadam oldinga) buyruqlaridan foydalanib yetkazish dasturini ishlab chiqishlari kerak.
4-shart: Reihenfolge usuli. Bunda o’quvchilar to’g’ri ketma-ketlikni topishlari kerak.
5-shart: Netz für die Prisma.
Bu shartda kichik guruhlardagi o‘quvchilar to’g’ri ketma-ketlik asosida Prizma yasaydilar. Bu shartda o’quvchilar „falzen“-qayirish, „ankleben“-kleylash, „schneiden“-qirqish va boshqa so’zlarni o’rganadi.
Guruh bo’yicha baholash mezonlari
Har bir talab bo’yicha – 5 ball
Har bir o’quvchiga darsdagi ishtiroki uchun baholash kartalari bilan baholanib boriladi va darsning oxirida kartalar soni hisoblab chiqiladi. Eng ko’p baholash kartalarini yig’gan jamoa g’olib hisoblanadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |