Mavzu: Chiziqli dasturlar tuzish. Darsning maqsadi: Ta’limiy



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Sana07.02.2020
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Ochiq dars ishlanmasi(Bobur)

Mavzu: Chiziqli dasturlar tuzish.

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: Pascal dasturlash tilida chiziqli dasturlar tuzishni o’rgatish va matematik formulalarni dastur tilida yaratish.

Tarbiyaviy: O’quvchilarni ozodalik, kattalarga hurmat va vatanga muhabbatini rivojlantirish-yetuk komil insonni tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning dunyoqarashini rivojlantirish, kompyuter, dasturlash va nemis tili bo’yicha tushunchani rivojlantirish.

Darsning uslubi: Dars jarayonida tushuntirish, “Pinboard” usuli, “Robot” o’yini, Reihenfolge (Ketma-ketlik), munozara va Netz für Prisma (Prizma yaratish)laridan foydalaniladi.

Darsning jihozi: Kompyuter xonasi, videoproyektor, ekran, tarqatma materiallar, Plakat.

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism: a) Salomlashish

b) Tozalikni tekshirish

c) Davomatni aniqlash

II. O’tilgan darsni so’rab baholash:

Xonadagi o’quvchilar 3 guruhga bo’linadi. Shartlar yakka va guruh bo’lib ishlash uchun mo’ljallangan.



1-shart. “Pinboard” o’yini.

Bu o’yinda har bir o’quvchining kompyuterida quyidagi ma’lumotlar beriladi va o’quvchilar ma’lumotlarni turlari bo’yicha to’g’ri joylashtirishlari kerak. Bu shart kompyuterlarda bajariladi.



Integer

Real

Char

String

Boolean

















Es regnet

‘7!’

Richtig

Falsch

6 durch 4 ist

Reich

Maximal

Minimal

5 mal 2=

‘Die 211.Gruppe’

‘der 227.Zimmer’

juft

10 plus 5 ist

20 minus 7.5 ist

2 durch 5 ist

5 mal 7 ist

3.2 mal 4.3 ist

‘3+3’=

-5 minus 0 ist

Heute ist sonnig

toq

Erteilen die Schüler in Gruppen

Real wird Gewinner von UEFA in diesem Jahr

Verteilen die Äpfeln den Kindern

‘Heimat’

O’tilgan mavzu mustahkamlangandan so’ng, yangi mavzu multimedia ishlanmasi orqali bayon etiladi.



III.Yangi mavzuning bayoni:

Flussdiagram-Blok sxema

Linearer Algorithmus-Chiziqli algoritm



Flussdiagramme ist eine grafische Darstellung zur Umsetzung eines Algorithmus in einem Programm und beschreibt die Folge von Operationen zur Lösung einer Aufgabe.

Linearer Algorithmus-Algorithmus, wobei alle Schritte einmal in einer strengen Reihenfolge ausgeführt werden.



IV.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi shartlar bajariladi:

3-shart: “Robot” o’yini.

Bu o’yinda o’quvchilar Robotni belgilangan manzilga “Gerade aus” (To’g’riga), “Links” (Chapga), “Rechts” (O’ngga), 2 Schritte forwärts (2 qadam oldinga) buyruqlaridan foydalanib yetkazish dasturini ishlab chiqishlari kerak.



4-shart: Reihenfolge usuli. Bunda o’quvchilar to’g’ri ketma-ketlikni topishlari kerak.

5-shart: Netz für die Prisma.

Bu shartda kichik guruhlardagi o‘quvchilar to’g’ri ketma-ketlik asosida Prizma yasaydilar. Bu shartda o’quvchilar „falzen“-qayirish, „ankleben“-kleylash, „schneiden“-qirqish va boshqa so’zlarni o’rganadi.



Guruh bo’yicha baholash mezonlari

Har bir talab bo’yicha – 5 ball



Har bir o’quvchiga darsdagi ishtiroki uchun baholash kartalari bilan baholanib boriladi va darsning oxirida kartalar soni hisoblab chiqiladi. Eng ko’p baholash kartalarini yig’gan jamoa g’olib hisoblanadi.
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