Ko’phadni ko’phadga ko’paytirish



Download 36,5 Kb.
Sana14.06.2022
Hajmi36,5 Kb.
#670551
Bog'liq
7 -s ko\'phadni ko\'phadga


7- A,B sinfda “Ko’phadni ko’phadga ko’paytirish” mavzusidagi namunali dars ishlanmasi.
gijduvon номли блог

Gijduvon tumanidagi

51-umumiy o’rta ta’lim maktabining matematika va informatika fani o’qituvchisi Rashidova Ma’rifatning

7- A,B sinfda “Ko’phadni ko’phadga ko’paytirish” mavzusidagi namunali dars ishlanmasi.

7-A,B sinfda algebra fanidan noan’anaviy dars ishlanmasi.

Mavzu: Ko’phadni ko’phadga ko’paytirish.

Darsning maqsadi:

Ta’limiy maqsad:o’quvchilarning ko’phadni ko’phadga ko’paytirish haqida bilimga ega bo’lishlarini ta’minlash;

Tarbiyaviy maqsad:o’quvchilarga estetik tarbiya berish,

Rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarning dunyoqarashini kengaytirish, fikrlash qobiliyatini o’stirish;

Dars turi: musobaqa

Dars tipi: aralash dars.

Dars uslubi: guruhlar bilan ishlash;

Dars jihozi: netbook, krossvordlar,darslik, kartochka;

Dars shiori: Matematika fanlar ichra shoh ,

Uning sirlaridan bo’lingiz ogoh.

Darsning borishi:

I.Tashkiliy qism: salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish, sinf xonasining tozaligini tekshirish;

Dars maxsus tuzilgan reja asosida olib boriladi.

O’qituvchi: O’quvchilar bugungi darsimiz musobaqa darsi bo’lib, dars davomida ikkita guruhga bo’linib o’zaro belashamiz.

1-guruh Zukkolar

2-guruh Topqirlar

Guruhlar quyidagi shartlar bo’yicha bellashadilar:

1.Bir savolga bir javob

2. Uyga vazifa

3. Test


4… Berilgan ko’phadlarni kompyuterga kiritish

5.Krossvord

Guruhlar to’plagan ballar quyidagi jadvalda yozib boriladi:

t/r


1-guruh

2-guruh


1-shart

2-shart


3-shart

4-shart


5-shart

Jami
II.O’tgan mavzuni so’rash.

Har bir o’quvchiga o’tilgan mavzular yuzasidan bittadan savol beriladi.

1-guruh o’quvchilari quyidagi savollarga javob berishadi:

2-guruh o’quvchilari quyidagi savollarga javob berishadi:

1.Sonli va harfiy ko’paytuvchilar ko’paytmasidan iborat algebraic ifoda.

2.Birhadga misol keltiring

3.1-o’rinda turgan faqat bitta son ko’paytuvchidan va har xil asosli harfiy darajalardan tuzilgan birhad.

4.Standart shakldagi birhadga misol keltiring

5.Standart shaklda yozilgan birhadning son ko’paytuvchisi

6.15

7.Ko’phadga misol keltiring



8.Bir nechta ko’phadning algebraic yig’indisini standart shakldagi ko’phad ko’rinishida yozish uchun nima qilish kerak?

9.Standart shakldagi ko’phadga misol ayting

10.Birhad ham ko’phadga misol bo’la oladimi?

11.ax + a + 2ax ko’phadning o’xshash hadlarini ayting.

12.-15 de ko’phadning koeffitsiyentini toping.

13.4a*a standart shaklga keltiring.

To’g’ri javob bergan o’quvchilar bir ball bilan baholanadi va bu ballar umumlashtiriladi.

III.Yangi mavzuning bayoni

Yangi mavzu uyga vazifa qilib berilgan.Har bir guruhdan bittadan o’quvchi doskaga chiqib, ko’phadni ko’phadga ko’paytirish mavzini tushuntirib berishadi.

Ko’phadni ko’phadga ko’paytirish natijasida yana ko’phad hosil boladi.

1-misol.Ko’phadni ko’phadga ko’paytiring: ( 2a + 3b ) ( 4-a)

Ko’phadlarni ko’paytirish uchun birinchi ko’phadning birinchi hadini ikkinchi ko’phadning ikkala hadiga ko’paytirib yozamiz.Keyin uchun birinchi ko’phadning ikkiinchi hadini ikkinchi ko’phadning ikkala hadiga ko’paytirib yozamiz.


( 2a + 3b ) ( 4-a)=2a*4 – 2a*a +3b*4 -3b*a=8a -2

2-misol. ( 6ab -5c +ac )( 2c -3a)=6ab*2c -6ab*3a -5c*2c +5c*3a+ac*2c –ac*3a=12abc -18

O’quvchilar mavzuni tushuntirib berganiga qarab baholanadi.


IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.

Yangi mavzuni mustahkamlash uchun o’quvchilarga bittadan test savollari beriladi.Test savollari kartochkalarga yozilgan bo’lib ,har bir o’quvchiga alohida beriladi.Test natijasiga ko’ra guruhlar baholanadi.

4-shart bo’yicha ikkala guruhdan bittadan o’quvchi netbookka quyida berilgan ko’phadni kiritadi:


O’quvchilar ko’phadni netbookka bexato yozgani ,qonun –qoidalarga rioya qilganiga qarab baholanadi.

Qolgan o’quvchilar 5-shart bo’yicha berilgan krossvordni yechadilar.

Krossvord savollari:

1.Noma’lum son qatnashgan tenglik

2.Al-jabr val-muqobala asarining muallifi

3.Algebra faniga harfIy simvolikani kiritgan olim

4.Harf ko’paytuvchining oldida turgan son ko’paytuvchi

5.Sonning absolyut qiymati

6.Sonning yuzdan bir bo’lagi

7.Musbat sonlar, manfiy sonlar va nol birgalikda nimani tashkil qiladi?

8.XV asrda yashab ijad etgan mashhur olim

9.Butunning bir yoki bir nechta bo’lagi.

V.O’quvchilarni baholash.O’quv chilar darsga ishtirokiga qarab baholanadi.



VI.Uyga vazifa .293-misolni yechib kelish.
Download 36,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish