Test.
"Darsning boshlanishini tashkil etish uy vazifasini tekshirish, darsning maqsadi va vazifasini bayon qilish, yangi materiallarni tushuntirish, mustahkamlash, darsga yakun yasash va uyga vazifa berish" tuzilishidagi darsning tipini ko‘rsating:
====
Kombinatsion (aralash) dars;
====
Bilimlarni takrorlash va mustahkamlash darsi;
====
Yangi bilimlarni o‘rganish darsi;
====
Umumiylashtirish darsi;
++++
Yangi tahrirdagi "Ta’lim to’g’risidagi qonun" qachon qabul qilingan?
====
1992 yil 21-sentabr;
====
1995 yil 22-avgust;
====
2020 yil 23-sentabr;
====
1997 yil 23-sentabr;
++++
“Buyuk didaktika” asarining muallifi?
====
Ushinskiy;
====
Suxomlinskiy;
====
Komenskiy;
====
Makarenko;
++++
“Ta’lim beruvchi, rivojlantiruvchi va tarbiyalovchi” tushunchalari didaktikaning qaysi jihatini yoritadi?
====
Ta’lim natijasi;
====
Ta’lim vositalari;
====
Ta’lim metodlari;
====
Ta’lim funksiyalari;
++++
“O‘zbekiston Respublikasida umumiy o‘rta ta’limni tashkil etish to‘g‘risida”gi hujjat qaysi javobda to‘g‘ri ko‘rsatilgan ?
====
O‘zbekiston Respublikasining 1997 yilda chiqqan Qonuni;
====
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1998 yil 13 maydagi 203 - qarori;
====
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining qarori;
====
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi;
++++
“Pedagogika” atamasi ma’nosi nimani anglatadi?
====
Bolani o‘qitaman;
====
Bolani etaklayman;
====
Bolani tarbiyalayman;
====
Bolani tarbiyalayman va o‘qitaman;
++++
Didaktika – bu ...
====
Ta’lim nazariyasi;
====
Rivojlantirish nazariyasi;
====
Tarbiya nazariyasi;
====
Ta’lim va tarbiya nazariyalari;
++++
Didaktika deb nimaga aytiladi?
====
Didaktika bu shaxsning rivojlanishi qonuniyatlari haqidagi fandir;
====
Didaktika bu o‘qitish mazmuni, metodlari va tashkiliy shakllarini ilmiy asoslab beruvchi o‘qitish pedagogik nazariyasi,pedagogikaning sohasi;
====
Didaktika bu bola shaxsini shakllantirish qonuniyatlari haqidagi fan;
====
Didaktika tarbiyalovchi o‘qitish jarayonini o‘rganadi;
++++
Didaktikaning asosiy kategoriyalari...
====
Ta’lim berish, tarbiyalash, rivojlantirish.
====
Dars o‘tish, bilim berish, o‘qitish, malaka, ko‘nikma, shakl, metod, vosita, natijalar;
====
Bilim, ko‘nikma, malaka;
====
Rivojlantirish, mustahkamlash, takrorlash;
++++
Didaktikaning asosiy tushunchalari (kategoriyalari) qaysi javobda to‘g‘ri ko‘rsatilgan?
====
Tarbiya, ma’lumot, ta’lim;
====
Irsiyat, muhit, tarbiya;
====
Ma’lumot, ta’lim (o‘qitish), jarayon, ta’lim prinsplari, ta’lim mazmuni, metodlari va tashkiliy shakllari, bilimlar, ko‘nikma, malakalar;
====
Idrok qilish, fahmlab (anglab) olish, mustahkamlash, ko‘nikma va malakalarning hosil bo‘lishi, amalda qo‘llash;
++++
DTSni tayyorlash qanday ta’lim muasasalari uchun majburiydir?
====
Davlat ta’lim muassasalari uchun;
====
Nodavlat ta’lim muassasalari uchun;
====
O‘zbekiston Respublikasidagi barcha ta’lim muassasalari uchun;
====
Xalq ta’limi hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirliklari tasarruvidagi ta’lim muassasalari uchun;
++++
Ijtimoiylashuv jarayoni nima?
====
Ijtimoiylashuv - bola shaxsini oiladagi tarbiyasini tushunamiz.
====
Ijtimoiylashuv shaxsning ijtimoiy taraqqiyot asosida belgilangan madaniyat, axloq, bilim, dunyoqarashlarni o‘zida mujassamlashtirishdir.
====
Ijtimoiylashuv - oila, mahalla
====
Mahallada shakllanish, tarkib topish jarayonidir.
++++
Innovatsiyaning mazmuni aniqlang.
====
Chambarchas bog‘liq, butun yagona.
====
Fikrlash qobiliyati, tushunish.
====
Yangilanishi, o‘zgarishi amalga joriy etish, kiritish jarayoni va faoliyati.
====
Xamkorlikda o‘qitish.
++++
Inson tarbiyasi va rivojlanish haqidagi fan bu . .
====
Psixologiya;
====
Pedagogika;
====
Tarix;
====
Filosofiya;
++++
Insonning biologik mohiyatini o‘zida aks ettiruvchi tushuncha.
====
Shaxs
====
Sub’ekt
====
Individ
====
Inson
++++
Quyidagilardan qaysi biri pedagogikaning asosiy tushunchalari (kategoriyalari) hisoblanadi?
====
Bilim, ko‘nikma, malaka;
====
Tarbiya, tushuncha, ma’lumot;
====
Irsiyat, muhit, tarbiya;
====
Yetuklik, rivojlanish, tarbiya;
++++
Ko‘nikma va malakalarni shakllantirishda asosiy sanaluvchi metod, bu:
====
Mashq;
====
Namoyish;
====
Muammoli;
====
Didaktik o‘yin;
++++
Pedagogik tajriba tashkil etilish sharoitiga ko‘ra qaysi guruhlarga bo‘linadi?
====
Matematik-statistik, evrestik, innavatsion tajriba;
====
Tabiiy tajriba, laboratoriya tajribasi, tajriba ishi;
====
Bolalarni ijodini o‘rganish, statistika va boshqalar;
====
Laboratoriya tajribasi, amaliy tajribasi, anketa-sinov tajribasi;
++++
Pedagogika tarixi qanday fan ?
====
Siyosiy;
====
Huquqiy;
====
Ijtimoiy;
====
Didaktik;
++++
Pedagogika fani oldida turgan vazifalardan biri –
====
Hamkorlik pedagogikasi asoslarini yaratish;
====
Avtoritar pedagogika asoslarini yaratish;
====
Milliy pedagogika asoslarini yaratish;
====
Hamkorlik pedagogikasi va milliy pedagogika asoslarini yaratish;
++++
Pedagogika fanining ilmiy-tadqiqot usullari.
====
Kuzatish usuli, suhbat usuli,bolalar ijodini o‘rganish usuli, test o‘rovnomalar usuli, eksperiment-tajriba usuli, statistika ma’lumotlarini tahlil qilish usuli, matematika va kibernetika usullari;
====
Hikoya usuli, suhbat usuli, ma’ruza usuli, tekshirish usul;
====
Induktiv usuli, deduktiv usuli, evrestik usuli,kuzatish, suhbat, bolalar ijodini o’rganish, test usuli, eksperiment-tajriba usullari;
====
Illyustrativ uslubi, demonstrativ usuli, laboratoriya usuli;
++++
Pedagogika fanlari tizimi qaysi javobda to‘g‘ri ko‘rsatilgan?
====
Umumiy pedagogika, ijtimoiy pedagogika, kasb pedagogika ;
====
Maktabgacha ta’lim pedagogikasi, metodika, pedagogika tarixi, ta’limni boshqarish, pedagogika nazariyasi;
====
#Umumiy pedagogika, maktabgacha ta’lim pedagogikasi, korreksion (maxsus) pedagogika, ijtimoiy pedagogika, kasbiy pedagogika, metodika, boshqaruv p;
====
Pedagogik mahorat, ijtimoiy pedagogika, pedagogika tarixi;
++++
“Pedagogika” atamasi qanday ma’noni anglatadi?
====
Lotincha “pedagog” so’zidan kelib chiqib, “o’qitaman” ma’nosini anglatadi
====
Yunoncha “paydagogos” so’zidan kelib chiqib “ta’lim beraman” degan ma’noni anglatadi
====
Yunoncha “paydagogos” so’zidan kelib chiqib, “bola yetaklayman” ma’nosini bildiradi
====
Yunoncha “didaskal” so’zidan kelib chiqib, “bola yetaklovchi” ma’nosini bildiradi
++++
Ta’lim nima
====
Sinfda dunyoqarashni tarkib toptiradigan jarayon.
====
Tarbiyachi va tarbiyalanuvchining birgalikdagi tarbiyaviy sifatlarini shakllantirish jarayoni.
====
Maxsus tayyorlangan kishilar rahbarligida o’tkaziladigan, o’quvchilarda dunyoqarash hosil qiladigan jarayon.
====
Maxsus tayyorlangan kishilar rahbarligida o’tkaziladigan, o’quvchilarni bilim, ko;nikma va malakalr bilan qurollantiradigan, bilim qobiliyatlarini o’stiradigan, dunyoqarashni tarkib toptiradigan jarayon.
++++
Qanday xususiyatlar yosh xususiyatlar deb ataladi?
====
Ma’lum bir yosh davriga xos bo’lgan anatomik, fiziologik va ruxiy xususiyatlar.
====
Maktab yoshidagi bolalarega xos bo;lgan xususiyatlar.
====
Katta insonlarga xos bo’lgan xususiyatlar.
====
O’quvchilarga xos bo’lgan xususiyatlar
++++
Nechya yuoshdan e’tiboran yasli davri hisoblanadi?
====
Tug’ilgandan 2 yoshgacha,
====
1 yoshdan 3 yoshgacha,
====
1 yoshdan 5 yoshgacha,
====
1 yoshdan 6 yoshgacha,
++++
Pedagogikaning bosh masalasi
====
Tarbiya;
====
Barkamol inson;
====
Ta’lim;
====
Ta’lim-tarbiya samaradorligini oshirish;
++++
Sinf-dars tizimini birinchi bo‘lib kim yaratgan?
====
Yan Amos Komenskiy;
====
Ablulla Avloniy;
====
Fitrat;
====
K.D.Ushinskiy;
++++
Tarbiya turlari qaysi variantdada to‘g‘ri ko‘rsatilgan?
====
Matematik tarbiya,ijtimoiy tarbiya, jamoatchilik tarbiyasi;
====
Oila tarbiyasi, ahloqiy tarbiya, estetik tarbiya va boshqa;
====
Aqliy tarbiya, jismoniy tarbiya, ahloqiy tarbiya , mehnat tarbiyasi, nafosat tarbiyasi, ekologik tarbiya, iqtisodiy tarbiya, huquqiy tarbiya;
====
Iqtisodiy tarbiya, axloqiy tarbiya va jismoniy tarbiya;
++++
Ta’lim – tarbiyaga birinchi bo‘lib ta’rif bergan olim . . .
====
Al-Xorazmiy;
====
Ibn Sino;
====
Forobiy;
====
Beruniy;
++++
Ta’lim metodlari to’g’ri berilgan qatorni belgilang?
====
Tarbiya, illyustratsiya, demonstratsiya, ko’rgazmali;
====
Amaliy, ko’rgazmali, izlanuvchi, og’zaki , izlanuvchi;
====
Suhbat, namuna, jazolash;
====
Demonstratsiya, illyustratsiya;
++++
O’qituvchining o’quvchilar bilimlarini chuqur, ongli va mustaqil egallab olishlariga qaratilgan va o’quvchilar bilish faoiiyatini boshqarishni ta’minlaydigan faoliyat usullari uima deb yuritiladi?
====
O’qitish qoidalari
====
O’qitish jarayoni
====
Ta’lim metodlari
====
O’qitish tamoyillari
++++
Ta’lim oluvchilarning nutq madaniyati va mantiqiy tafakkurini taraqqiy ettirish, ularning bilish imkoniyatlari bilan bog’liq usul qanday usul deyiladi?
====
O’yin mashqi
====
Og’zaki mashq
====
Yozma mashq
====
Individual mashq
++++
Ta’lim jarayoni asosini qaysi tarkibiy qismlar tashkil etadi:
====
Ta’lim maqsadi, ta’lim mazmuni, ta’lim shakli
====
O’quvchini o’quv-bilish faoliyati, ichki ziddiyatlari, o’qituvchi faoliyati
====
Yangi bilimlarni bayon qilish,mustahkamlash
====
Aralash,amaliy va tajriba ishlari
++++
Idrok etish – anglab yetish – yodda olish, mustahkamlash – bilimlarni amaliyotda qo’llash. Mazkur holat qanday jarayon mohiyatini anglatadi?
====
o’quvchilar bilish faoliyatini boshqarishni;
====
bilimlarni tashxis qilishni;
====
bilimlarni o’zlashtirishni;
====
o’quvchilar bilimlarni nazorat qilishni.
++++
Darsda o’qituvchining e’tibori bir necha o’quvchiga qaratilsa, bu vaqtda qolgan o’quvchilar mustaqil ishlasalar ta’limning bunday shakli qanday ataladi?
====
Individual
====
Individual-guruhli
====
Ommaviy
====
Guruhiy
++++
Mehnat tarbiyasini tashkil etish shakllarini aniqlang.
1)muammoli; 2)hasharlar uyushtirish; 3)izlanuvchan-tadqiqotli; 4)mehnat bayrami; 5)konstruktorlash; 6)ko’kalamzorlashtirish; 7)maktab binosoni ta’mirlash
====
1,2,4,5,7
====
2,4,6,7
====
1,2,4,6
====
1,3,5,6,7
++++
Quyidagi qaysi metodlar yordamida ko’nikma va malakalar hosil qilinadi?
1)suhbat; 2)mashq; 3)laboratoriya; 4)munozara 5)demonstratsiya
====
1,3,5
====
2,4,5
====
2,3,5
====
2,3
++++
Ta’lim oluvchining bilim ko’nikma va malakalari darajasini aniqlash, o’lchash va
baholash deganda nima tushuniladi?
====
tekshirish
====
hisobga olish
====
nazorat
====
Baholash
++++
O’qitish shakllari to’liq berilgan javobni toping.
====
ma’ruza, seminar, amaliy, laboratoriya mashg’ulotlari, mustaqil ta’lim, amaliyot
====
mashg’ulot, turli sayohatlar, sinfdan tashqari mashg’ulotlar
====
mashg’ulot, mashg’ulotdan tashqari ishlar, turli sayohatlar, individual mashg’ulot
shakllari
====
mashg’ulotdan tashqari ishlar, ekskursiya, sinfdan tashqari mashgulotlar
++++
Illyustrastiya metodida nimalarni ko’rsatish ko’zda tutiladi:
====
Asboblar, maketlar, texnik qurilmalarni
====
Plakat, xarita, doskadagi rasmlarni, asboblar, maketlar, texnik qurilmalarni
====
Kinofilmlar namoish etish
====
Ko’rgazma qurollari
++++
“O’tish davri” hisoblangan o’smirlik yoshi uchun xarakterli bo’lgan xususiyat
nimadan iborat?
====
jismoniy faollikning ortishi, shaxsi sifatida o’zini namoyish qilishga intilish;
====
jinsiy yetilish va intensiv (tezkor) rivojlanishning kuzatilishi, mustaqillik hamda
o’zini namoyish qilishga intilish;
====
ijtimoiy faollik ko’nikmalarining shakllanishi, mustaqillikka intilish;
====
o’z xatti-harakatlarini mustaqil ravishda baholay olish layoqatining rivojlanishi va
jismoniy faollikning ortishi.
++++
Pedagogik tajriba tashkil etilish sharoitiga ko’ra qaysi guruhlarga bo’linadi?
====
matematik-statistik, evristik, innovatsion tajriba;
====
tabiiy tajriba, laboratoriya tajribasi, tajriba ishi;
====
bolalarni ijodini o’rganish, nazariy tahlil va matematik statistika;
====
laboratoriya tajribasi, amaliy tajribasi, sinov tajribasi.
++++
Umum insoniy tarbiya va qadriyatlarga nimalar kiradi?
====
Butun insoniyatning ta’lim-tarbiya sohasidagi tajribalari
====
Barcha xalqlar uchun umumiy bo’lgan ilg’or tarbiyaviy g’oyalar, an’analar
====
Tarbiyada barcha insonlarning qadr - qimmatini hurmat qilish
====
Barcha millatlarga xos axloqiy normalar
++++
Quyidagi ketma-ketlik qaysi dars turi uchun xarakterli sanaladi?
a) tashkiliy qism;
b) o’rganilganlarni umumiy tarzda takrorlash (yodga tushirish);
v) nazorat ishini o’tkazish;
g) uy vazifasi (o’rganilganlarni qayta takrorlash maqsadida).
====
O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini nazorat qilish darsining
tuzilishi
====
Yangi bilimlarni bayon qilish darsining tuzilishi
====
O’rganilganlarni takrorlash va mustahkamlash darsining tuzilishi
====
Laboratoriya darslarining tuzilishi
++++
Har bir darsning ta’lim vazifalarini aniq belgilash, darsni axborotlar bilan
boyitish, ijtimoiy va shaxsiy ehtiyojlarni hisobga olish bilan mazmunini
optimallashtirish darsning qaysi funktsiyasiga misol bo’la oladi?
====
Tarbiyaviy
====
Didiktik
====
Rivojlantiruvchi
====
Motivatsiyalovchi
++++
O’quvchilarga diqqat-e’tiborli munosabatda bo’lib, pedagogik odob talablariga
amal qilish, o’quvchilar bilan hamkorlik va ularning muvaffaqiyat
qozonishlaridan manfaatdor bo’lish darsning qaysi funktsiyasining tarkibiy
qismi hisoblanadi?
====
Tarbiyaviy
====
Didiktik
====
Rivojlantiruvchi
====
Motivatsiyalovchi
++++
Nuqtalar o’rniga mos so’zni toping «............ - ijtimoiy ong shakllaridan biri
bo’lib, hamma sohalarda kishilarning hatti-harakatlarini tartibga solish
funktsiyasini bajaradi».
====
Tarbiya
====
Ahloq
====
Ta’lim
====
Insonparvarlik
++++
Mehnat tarbiyasini shakllantirishda qaysi metod eng maqbul sanaladi?
====
Ko’rgazmali metod
====
Amaliy va namuna metodi
====
Jazo metodi
====
Rag’batlantiruvchi metodlar
++++
Demokratik xuquqiy davlatning poydevori bo’lib hisoblangan tarbiya turi.
====
Huquqiy tarbiya
====
Aqliy tarbiya
====
Aqliy tarbiya
====
Estetik tarbiya
++++
Estetik tarbiyaning maqsadi to’g’ri berilgan javobni ko’rsating.
====
Komillikka erishishda inson qalbi, faoliyati va tabiat go’zalligi uyg’unligiga
erishish
====
Yaxshi muomala, munosabatga o’rgatish va mehnatga bo’lgan layoqatini
Tarbiyalash
====
Yaxshi kiyinishga va atrof-muhitni ozoda saqlashga o’rgatish
====
Mehnat go’zalligini ko’ra olishga va tejamkorlikga o’rgatish
++++
“Axloq” tushunchasi qanday ma’noni anglatadi?
====
shaxsni atrof-muhitga, kishilarga nisbatan ijobiy munosabati;
====
ma’naviy-axloqiy ongning rivojlanganlik darajasi;
====
ijtimoiy ong shakllaridan biri bo’lib, ijtimoiy munosabatlar hamda shaxs
xatti-harakatini tartibga solib turadigan qonun-qoidalar majmui;
====
to’g’ri javob yo’q.
++++
Estetik tarbiyaning asosiy vositalarini aniqlang.
====
konkurslar, viktorinalar, seminarlar
====
to’garaklar, ijodiy birlashmalar, maktab bayramlari
====
tabiat, mehnat, badiiy adabiyot
====
A va B
++++
«Didaktika» termini yunoncha «didaktikos» degan so'zdan olingan bo'ib
qanday ma'noda tarjima qilinadi?
====
O’qituvchi
====
Ta’lim berish va o'qitish
====
Ta'lim beruvchi va talim oluvchi
====
Ta'lim oluvchi
++++
O'qitish jarayoni tushunchasi va mohiyati, o’qitishning tamoyillari, ta'lim
mazmuni, ta’lim metodlari, o'qitish jarayonini tashkil etish shakllari
pedagogikaning qaysi bo'limiga tegishli?
====
Tarbiya nazariyasi
====
Didaktika
====
O’qitish vazifalari
====
Hamina javob to’g’ri
++++
O'qituvchi faotiyati va o'quvchilar bilish faoliyatining xususiyatini
begilaydigan asosiy qoidalar nima deb yurtiladi?
====
O’qitish qonunlari
====
O'qitish jarayoni
====
Talim metodlari
====
O’qitish tamoyillari
++++
Ta’lim jarayonida qo’llaniladigan ko'rgazmali qurollar va texnika vositalariga
ko'p darajada bog'liq bo'lgaan o’quv materialini o'zlashtirish metodi qaysi
bandda ko'rsatilgan
====
Og’zaki, amaliy
====
Ko'rgazmali
====
Ko’rsatmali: demonstratsiya va ilyustratsiya
====
Induktiv, deduktiv
++++
Pedagogikani asosiy prinsipi
====
O'quy-tarbiyaviy jarayonni, bolalaming jismoniy, badiiy, ijodiy, mehnat va
boshqa har qanday faoliyatiga pedagogik rahbarlikni tashkil etishga bog'liq
bo'lgan qonuniy aloqalardir.
====
O’qituvchi tomonidan amaliy qonunlami ijodiy va faol ravishda o'zlashtirish
====
Jamiyatning alohida bir olingan shaxsga bo'lgan ehtiyojlarini aks ettirishdir.
====
Hammasi to'g'ri.
++++
Ta’lim paradigmalari to’g’ri ko’rsatilgan qatorni belgilang?
====
An’anaviy — konservativ , ratsionalistik (bixevioristik), fenomenologik
(gumanistik), texnokratik , ezoterik paradigmalari.
====
An’anaviy — konservativ , ratsionalistik (bixevioristik), fenomenologik
(gumanistik), texnokratik, didaktik paradigmalari.
====
An’anaviy — konservativ , ratsionalistik (bixevioristik), fenomenologik
(gumanistik), texnokratik, gnoseologik paradigmalari.
====
An’anaviy — konservativ , ratsionalistik (bixevioristik), fenomenologik
(gumanistik), texnokratik, analitik paradigmalari.
++++
Unga ko’ra ta’limning asosiy maqsadi — «Bilim, qanchalik qiyin bo’lmasin
bilim olish». Bu yerda qaysi paradigm haqida soo’z yuritilgan?
====
Ezoterik paradigma
====
An’anaviy paradigma
====
Gnoseologik paradigm
====
Texnokratik paradigm
++++
………….. paradigma diqqat markazida ta’lim mazmuni emas, balki
o’quvchilar tomonidan turli bilimlarning o’zlashtirilishini ta`minlovchi
samarali usullari yotadi. Nuqtalar o’rniga kerakli so’zni qo’ying.
====
Ratsionallik
====
Bixevioristik
====
Ezoterik
====
Gumanistik
++++
…………….. …………….. (yunoncha «paradeigma» — misol, namuna)
— pedagogika fani rivojining ma`lum bosqichida ta’limiy va tarbiyaviy
muammolarni hal etish namunasi (modeli, standarti) sifatida ilmiy pedagogik
hamjamiyat tomonidan eptirof etilgan nazariy hamda metodologik
ko’rsatmalar to’plami bo’lib, u ta’limning konseptual modeli sifatida
qo’llaniladi. Nuqtalar o’rniga kerakli so’zlarni qo’ying.
====
Pedgaogik paradigm
====
Pedagogik didaktika
====
Pedagogik ratsionallik
====
Paradigma
Do'stlaringiz bilan baham: |