Ishlanmasi sana



Download 1,17 Mb.
Sana25.01.2022
Hajmi1,17 Mb.
#408432
Bog'liq
Undov so\'zlar ochiq dars slayd

  • Fargo’na viloyati Rishton tumani
  • 52-umumta’lim maktabi
  • ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Mansurova Osiyoxonning
  • ona tili fanidan “Undov so’zlar” mavzusidagi ochiq dars
  • ISHLANMASI
  • Sana: 31.03.2021
  • Sinf: 7-sinf
  • Mavzu: Undov so’zlar

Darsning maqsadi:

  • Ta’limiy maqsad - o`quvchilarni undov so’zlar yuzasidan o`zlashtirgan tushunchalarni mustahkamlash. Undov so’zlar haqida nazariy hamda amaliy bilim berish;
  • Tarbiyaviy maqsad - Ota-onaga hurmat ruhida tarbiyalash, inson va tabiatni qadrlaydigan komil insonlar etib tarbiyalash;
  • Rivojlantiruvchi - o'quvchilarning yozma nutqini rivojlantirish.

Darsning texnologik xaritasi:

  • Darsning texnologik xaritasi:
  • Tashkiliy qism: 3 daqiqa
  • O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
  • Yangi mavzu bayoni: 18 daqiqa
  • Yangi mavzuni mustahkamlash: 7 daqiqa
  • O`quvchilarni baholash: 3 daqiqa
  • Uyga vazifa: 2 daqiqa

DARSNING OLTIN QOIDASI

  • O`zaro fikr almashish
  • Izlanuv-chanlik
  • Ijodkorlik
  • Do`stona munosabatda bo`lish
  • Dars turi
  • Dars jihozi
  • Dars metodi
  • Yangi tushuncha,
  • bilimlarni
  • shakllantiruvchi
  • Suhbat,
  • musobaqa,
  • bahs-munozara
  • Darslik, tarqatma
  • materiallar, texnika
  • vositalari (kompyuter,
  • proyektor va ekran), rangli
  • rasmlar, mavzuga oid
  • ko`rgazmali vositalar

I. Tashkiliy qism:

  • a) salomlashish;
  • b) davomatni aniqlash;
  • d) xona tozaligining nazorati.
  • e) she’riy daqiqalar

II. O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH:

  • “Uzilmas zanjir” usuli orqali o`tilgan mavzu mustahkamlab olinadi. Bunda har bir o`quvchi o`tilgan mavzu yuzasidan savollarga javob aytishadi. Ma’lumot to`liq bo`lsa, bonuslarga ega bo`lishadi.
  • - Uyga vazifaning tahlili
  • O’tgan mavzu yuzasidan
  • takrorlash:
  • O’tgan mavzu yuzasidan savollar.
  • 1.0’xshatish-qiyoslash yuklamalari deb nimaga aytiladi?
  • 2.Xuddi, go’yoki so'zlari ishtirokida gaplar tuzing.
  • 3.Kuchaytiruv-ta’kid yuklamalari gap mazmuniga
  • qanday ma’noyuklaydi? Misollar bilan tushuntiring.

III. YANGI MAVZU BAYONI:

  • His-hayajon, buyruq-xitob, haydash-chaqirishni ifodalovchi so‘zlar undov so‘zlar sanaladi.Undovlar ma’nosiga ko‘ra ikki guruhga bo‘linadi:
  • 1) his-hayajon undovlari; 2) buyruq-xitob undovlari.
  • Yozuvda undov so‘zlardan keyin vergul qo‘yiladi. Undalmalardan oldin kelganda esa undan keyin vergul qo‘yilmaydi.
  • His-hayajon undovlari kishilarning quvonchi, erkalash-erkalanish, rohatlanish, hayron qolish, norozilik, g‘azab-nafrat, og‘riq singari hissiyotlarini ifodalaydi. His-hayajon undovlarining o‘zi undov gap bo‘lib kelishi yoki gap tarkibida kelib, uni undov gapga aylantirishi mumkin. Bunday gaplar oxiriga doimo undov belgisi qo‘yiladi.
  • Kishilar diqqatini tortish, jonivorlarni haydash, chaqirish va to‘xtatish uchun qo‘llaniladigan undovlar buyruq-xitob undovlari hisoblanadi.

Mashqlar ustida ishlash:

  • 1-topshiriq. Berilgan gaplardagi ajratib ko‘rsatilgan so‘zlaming ma’nosini izohlang.
  • 1. 0‘h-ho’, muncha muzdek?(O'.Umarbekov)
  • 2. Iya, bulami nima qilasan?(Said Ahmad)
  • 3. Qo‘y, yig'lama, ey baxshi. (M. Toirov)
  • 4. - Shoshma, Qorako‘z, shoshma... Drr! Ana bo‘ldi, ketdik. - Chu, birodar. (0‘. Hoshimov)

253-mashq. O‘qing. Ajratib ko‘rsatilgan so‘zlarning ma’nosini tushuntiring. Ulardan nutqingizda foydalanasizmi? 1. Dastlab ular Umidjonni ko‘rganda pisandsiz: «E, bu mishiqi bola-ku», – deyishar, biroq uning ertaklarini eshitgach, «Yo‘q, bu bola emas, dunyo ko‘rgan chol ekan», – deya tan berib ketisharkan. (N. Aminov) 2. Abduqodir «tss» deb barmog‘ini labiga qo‘ydi. (O‘. Umarbekov) 3. – Xo‘sh, ishlar yaxshimi, Hotamjon? – so‘radi Mirsidiq aravacha yonida bitta-bitta odim bosib borishar ekan. (O‘. Umarbekov) 4. Faryodim, fig‘onim butun bir jahon, Ey muhtaram shoir, izladim, keldim. (S. Dolimov) 5. Voy, shoshmang, diydorginasiga bir to‘yvolay. (Said Ahmad)

  • 254-mashq. Chu, o‘h-ho‘, labbay, ey undovlarini qatnashtirib, gaplar yozing. Undov so‘zlarning turini ayting.

IV.YANGI MAVZUNI MUSTAHKAMLASH

  • Qanday so‘zlar undov so‘zlar deyiladi?
  • Undovlar ma’nosiga ko£ra qanday turlarga bo‘linadi? Misollar bilan tushuntiring.
  • V. O`quvchilarni baholash:
  • “O`z – o`zini baholash”
  • usulining natijaviyligini
  • tahlil qilish.
  • 259-mashq.
  • Uyga vazifa. «0‘zbek xalq ertaklari» kitobidan undov so‘zlar qatnashgan gaplardan yozing.Undovlarning ma’no turlarini ajrating.

Download 1,17 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish