Namangan viloyati To’raqo’rg’on tumani 27-maktab boshlang’ich sinf o’qituvchisi Kamolova Gulchehra Mamadjanovnaning “Ikki xonali va uch xonali songa bo‘lish” mavzusida tayyorlagan dars
TAQDIMOTI
Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan mukammal ilmiy bilim berish, kasblar tasnifi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda o‘z kasbiga fidoyi bo‘lish ko‘nikmasini tarbiyalash; d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarda kasb tanlashga o‘rgatish, o’z kasbini sevish, ardoqlash fazilatlarini rivojlantirish, mustaqil fikrlash ko’nikmasini kuchaytish, axborotlarni izlash, topish, ajrata olish ko’nikmasini mukammallashtirish.
Baholash tartibi
1.Besh imkoniyatdan foydalansa
2. Besh imkoniyatdan to`rttasini foydalansa
3. Besh imkoniyatdan uchtasini foydalansa
Rag`bat
Darsning rejasi
Mustahkamlash
15 daqiqa
Tashkiliy qism
5 daqiqa
O’quvchilarni
baholash
3 daqiqa
Yangi
mavzu bayoni
20 daqiqa
Uyga vazifra
berish
2 daqiqa
BBB metodi
Bilaman
|
Bilishni xohlayman
|
Bilib oldim
|
Kasb turlari , menga yoqqan kasblar haqida,
Kasb egalarning mas’uliyati
|
Kasblar tasnifi
|
…
|
671. Bir samolyot 2 soat, ikkinchisi esa 5 soat uchdi. Ikkinchi samolyot birinchisiga qaraganda 2 100 km ortiq masofani uchib o‘tdi. Agar samolyotlarning tezligi bir xil bo‘lsa, ularning har biri qanday masofani o‘tgan?
673. Kerakli sonlarni qo‘ying:
II. Yangi dars bayoni: - II. Yangi dars bayoni:
- Ikki xonali va uch xonali songa bo‘lish
1-topshiriq 686 soni 98 ga qanday bo‘linganini ko‘rib chiqing. Tushuntirish: 686 ni 98 ga bo‘lish kerak. Bo‘lamiz: Bo‘linmadagi raqamni osonroq topish uchun 686 ni 98 ga emas, 90 ga bo‘lamiz. Bo‘lamiz: 686 ni 90 ga. Buning uchun 68 ni 9 ga bo‘lamiz. 7 chiqadi. Bu sinash raqami, uni to‘g‘ridan to‘g‘ri bo‘linmaga yozish mumkin emas, chunki 686 ni 98 ga emas, 90 ga bo‘ldik. Shuning uchun oldin 7 raqami to‘g‘ri kelish-kelmasligini tekshirib ko‘rish kerak. Ko‘paytiramiz: 98 ni 7 ga ko‘paytiramiz. 686 hosil bo‘ladi. Demak, 7 raqami to‘g‘ri tanlangan. Uni bo‘linmaga yozamiz. 1) Ikkinchi misolning yechilishini tushuntiring. Uchinchi misolda bo‘lishda qoldiq qanday hosil qilinganini tushuntiring. - 1) Ikkinchi misolning yechilishini tushuntiring. Uchinchi misolda bo‘lishda qoldiq qanday hosil qilinganini tushuntiring.
- 2) Yozuvi bo‘yicha 225 soni 75 ga qanday bo‘linganini tushuntiring.
Bo‘lish qanday bajarilganini ko‘rib chiqing:
Tushuntirish: 6 142 sonini 83 ga bo‘lish kerak
Bo‘lamiz: 6 142 ni 83 ga emas, 80 ga bo‘lamiz.
O‘nliklarni bo‘lamiz: 614 ta o‘nl. — birinchi to‘liqsiz bo‘linuvchi. Demak, bo‘linmada ikkita raqam bo‘ladi.
Bo‘lamiz: 614 ni 80 ga. Buning uchun 61 ni 8 ga bo‘lamiz, 7 chiqadi. Bu sinash raqami bo‘lgani uchun uni tekshirib ko‘ramiz.
Ko‘paytiramiz: 83 ni 7 ga, 581 hosil bo‘ladi. 7 raqami to‘g‘ri topilgan. Uni bo‘linmaga yozamiz.
Ayiramiz: 614 dan 581 ni, 33 chiqadi. Bu — qoldiq. Qoldiqni bo‘luvchi bilan taqqoslaymiz: 33 < 83. Demak, bo‘lishni davom ettirish mumkin.
Birliklarni bo‘lamiz: 33 o‘nlik — bu 330 birlik, yana 2 birlik, hammasi 332 birlik. Bu ikkinchi to‘liqsiz bo‘linuvchi.
Tushuntirishni davom ettiring. Ikkinchi misolning yechilishini tushuntiring.
BILIMINGIZNI SINAB KO`RING . . Bo‘lishni tushuntirish bilan bajaring: Keltirilgan rejadan foydalaning:
3) Ikkinchi to‘liqsiz bo‘linuvchini ayting.
1) Birinchi to‘liqsiz bo‘linuvchini ayting. Bo‘linmada nechta raqam bo‘lishini aniqlang.
5) Bo‘linmaning raqamlarini to‘g‘ri topganingizni tekshiring.
2) Bo‘linmaning birinchi raqamini qanday topganingizni ayting.
4) Bo‘linmaning ikkinchi raqamini qanday topganingizni ayting.
1 176 : 49
5 096 : 56
350•428 : 700.
III. Yangi mavzuni mustahkamlash:
695.Do‘konga har biri 50 kg dan 4 qop un keltirildi. Hamma un 2 kg dan qilib xaltachalarga joylandi.
Nechta xaltacha kerak bo‘lgan?
DARSNING YAKUNI:
IV. O‘quvchilarni baholash: darsda faol ishtirok etgan o‘quvchilar baholanadi.
|
V. Uyga vazifa: 719-720-misol va masalalarni yechish.
topishmoq.
Uzuklarda namoyon,
Teshik kulcha ham ayon.
Aravada g`ildirak ,
Topsang aytayin tilak.
|
E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT
Do'stlaringiz bilan baham: |