Iii. Darsning maqsadi: a ta’limiy



Download 33,96 Kb.
bet1/6
Sana16.03.2022
Hajmi33,96 Kb.
#494786
  1   2   3   4   5   6
Bog'liq
6 sinf dars ishlanma


I. Fan: Matematika. Sinf: 6-“e” Sana: 14.12.2021
II. Mavzu: Proporsiyaning asosiy xossasiga doir masalalar yechish.(Abu Rayhon Beruniy masalasi.)
III. Darsning maqsadi:
a)ta’limiy: proporsiya va uning asosiy xossasini bilish, proporsiya va uning asosiy xossasidan foydalanib murakkabroq masalalarni yecha olish, uch miqdor, besh miqdor qoidasidan foydalana olish bilim, ko`nikma va malakalarini hosil qilish;
b)tarbiyaviy: Vatanga sadoqatli bo`lish, o`zaro hurmat, tengdoshlari fikrlarini tinglay olish, buyuk olimlarimiz yurtdoshlarimizdan faxrlanish, axloqiy, estetik, iqtisodiy tarbiya berish;
c)rivojlantiruvchi: muhandislik, tadbirkorlik kabi kasblarga qiziqtirish, buyuk olim bo`lishdek buyuklikka intiltirish, ilmiy va mustaqil fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
IV. Darsning turi: Yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
V. Darsning uslubi: zamonaviy va interfaol: “Jadvalni tekshiring”, “Domino”, “O`zingni angla”, “Kim chaqqon”, “Kichik test”.
VI. Dars uchun zarur jihozlar: 6- sinf matematika darsligi(101-102-betlar), 6- sinflar uchun matematikadan masalalar to`plami(64-bet), proporsiyaning asosiy xossasi tasvirlangan ko`rgazma vatman qog`ozi, shartlar yozilgan tarqatmalar, savollar yozilgan didaktik materiallar, kompyuter, mavzu uchun tayyorlangan slayd, doska, bo`r, rag`bat kartochkalari, “Eng bilimdon o`quvchi” nominatsiyasi uchun “Matematika malikasi” yoki “Matematika qiroli” yozuvli toj. “O`tkir zehnlilar”, “Topqirlar”, “Bilimdonlar” yozuvli uch xil rangli kartochkalar.
VII. Darsning bosqichlari va vaqt taqsimoti:

T/r

Dars bosqichlari

Vaqt

I

Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, yangi mavzu va uning rejasini e’lon qilish, uyga vazifani baholash(“Jadvalni tekshiring” usulida).

4 daqiqa

II

O`tilgan mavzuni takrorlash: “Domino” usulida savol-javob.

6 daqiqa

III

Yangi mavzuga zamin tayyorlash: “O`zingni angla” usulida guruhlarga bo`linish. (To`g`ri yechilgan tenglama soniga qarab guruhlarga bo`linadilar)

5 daqiqa

IV

Yangi mavzuning bayoni: Abu Rayhon Beruniy masalasi, I. Nyuton masalasi.

12 daqiqa

V

Yangi mavzuni mustahkamlash: “Kim chaqqon” (Guruhlar musobaqasi), “Kichik test”.

14 daqiqa

VI

Darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash

2 daqiqa

VII

Uyga vazifa berish

2 daqiqa


Download 33,96 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish