I. Darsning mavzusi: Kvadratlar ayirmasi formulasi II. Darsning maqsadi



Download 35,5 Kb.
Sana30.03.2022
Hajmi35,5 Kb.
#518053
Bog'liq
7-sinf-algebra-Kvadratlar-ayirmasi-formulasi


Qashqadaryo viloyati Qarshi tumani
XTMFMTTEB ga qarashli 63-umumiy
o`rta ta`lim maktabining matematika
fani o`qituvchisi Toshquvatova
Gulizaning 7-sinf algebra fanidan
Ochiq dars
Ishlanmasi
Beshkent-2014
I. Darsning mavzusi: Kvadratlar ayirmasi formulasi


II. Darsning maqsadi:



  1. ta`limiy tomoni: o`quvchilarga kvadratlar ayirmasi formulasini tushuntirish va shu mavzu bo`yicha misollar yechtirish;




  1. tarbiyaviy tomoni: o`quvchilarda misol va masalalarni yechishda o`zaro hamkorlik munosabatlarini tarbiyalash;




  1. rivojlantiruvchi tomoni: o`quvchilarda erkin, ijodiy va mustaqil fikrlashni shakllantirish.



III. Dars uslubi: suhbat, savol-javob, aralash.


IV. Dars jihozi: Ko`rgazmali qurollar, plakatlar, rasmlar, tarqatma savollar, doska, darslik


V. Darsning borishi: (5daqiqa)

a) salomlashish;


b) tashkiliy qism;





  1. davomatni aniqlash.

VI. O`tilgan mavzuni so`rab baholash: (10daqiqa)

1)Algebraik kasr deb nimaga aytiladi?


2)Tenglama deb nimaga aytiladi?


3)Birhad va ko`phadlarni tushuntirib bering.


VII. Yangi mavzu bayoni: (20daqiqa)

Ikki son yig`indisini ularning ayirmasiga ko`paytiramiz:


( a + b ) ( a – b ) = a² - ab + ab - b² = a² - b²


ya`ni

( a + b ) ( a – b ) = a² - b² (1)

a² - b² = ( a – b ) ( a + b ) (2)


Ikki son kvadratlarining ayirmasi shu sonlar ayirmasi bilan ular yig`indisining ko`paytmasiga teng.


(1) va (2) tenglikda a,b istalgan sonlar yoki algebraik ifodalardir, masalan:


1) (nm+3k)(nm-3k)=n²m²-9k²


2) (a+b)² - 16 = (a+b-4)(a+b+4)





  1. formulani ham qisqa ko`paytirish formulasi deyiladi. Uni hisoblashlarni soddalashtirish uchun qo`llaniladi.


Masalan:

  1. 63*57=(60+3)(60-3)=3600-9=3591

  2. 98*102=(100-2)(100+2)=100² - 2² = 10000-4= 9996

(2) tenglikni kvadratlar ayirmasi formulasi deyiladi. U ko`phadlarni ko`paytuvchilarga ajratishda qo`llaniladi.
Masalan:



  1. a² - 9 = ( a – 3 ) ( a + 3 )

  2. ( a – b )² - 1 = ( a – b – 1 ) ( a – b + 1 )

  3. ( a + b )² - (a – c )² = ( a + b – a + c ) (a + b + a – c ) = ( b + c ) ( 2a + b – c )



VIII. Yangi mavzuni mustahkamlash: (3d)



  1. Yig`indining kvadrati formulasini ayting.




  1. Ayirmaning kvadrati formulasini ayting.


  1. Kvadratlar ayirmasi formulasini ayting.

IX. Uyga vazifa: 387-misolni yechish. (2d)
Download 35,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish