Geometriya fani o’qituvchisi - Geometriya fani o’qituvchisi
- Bozorova Madinaning
- geometriya fanidan bir soatlik
- dars ishlanmasi
DARS MAVZUSI - GEOMETRIK
- SHAKLLARNING
- O`XSHASHLIGI.
DARS MAQSADI. - Ta’limiy: Geometrik shakllar va ularning xossalari
- haqida ma’lumotlar berish, tushuncha hosil qilish.
- Tarbiyaviy: Shakl yasash orqali estetik tarbiya berish.
- Rivojlantiruvchi: O’quvchilar tafakkuri va dunyoqarashini
- shakllantirish.
- Dars turi: Mustahkamlovchi,sinovchi.
- Dars usuli: Guruhlash,musoboqa,o’yin.
- Dars jihozi: Geometrik shakllar,chizmachilik qurollari.
- Dars shoiri: Dars muqaddasdir!
Darsning borishi: - 1.Tashkiliy qism.
- Salomlashish.
- Davomatni aniqlash.
- Rag`bat uchun 3 xil gul tasvirlaridan foydalaniladi..
- Besh yulduz ichida atir gul - “5”ball.
- To`rtburchak ichida lola gul - “4”ball
- Uchburchak ichida chinni gul - “3”ball
- 2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
-
DARSNING BORISHI - I Tashkiliy qism: 2 min.
- a)sinf tozaligini tekshirish
- b)o”quvchi davomadini aniqlash
- II Yangi mavzuga zamin tayyorlash: 1ball 5 min.
- a)O’tilgan mavzu haqida savollar berish;
- 1-savol Geometriya fanida nimalar o’rganiladi?
- 2-savol Qanday geometrik shakllarni bilasiz?
- 3-savol Bunday shakllarga tevarak-atrofingiz- dan misollar keltiring.
- b)Uyga fvazifalarni tekshirib,baholash. v)O’quvchilarga topshirilgan maketlarni ko’rib chiqish.
-
III. MAVZU BAYONI - O’quvchilar 3 ta guruhga bo’linadi.Har bir guruhga geometrik shakllar nomlari beriladi.Masalan: uchburchak, to’rtburchak, aylana.
- Birinchi bo’lib guruh o’z nomidagi shakllarga ta’rif berib, yasalgan shakllarni ko’rsatishadi.Har bir guruh a’zosi shaklning bir xossasini aytadi.Xossalar doskada tasvirlab beriladi.Masalan:Uchburchak bir to’gri chi-zuqda yotmagan uch nuqta va ularni tutashtiruvchi uchta chiziqdan iborat ciziqqa uchburchak deyiladi.Uchburchak bissektrisasi,medianasi va balandligi bor.Ularning o’z xossasi bor. Doskada shakl chizilib xossalar ta’riflanadi.
CHIZMALAR TASVIRI. - Uchburchaklar tomonlari- ga ko’ra uch turga, burchak- lariga ko’ra uch turga bo’li- nadi.Bular teng yonli,teng tomonli,turli tomonli va o’tkir burchakli, o’tmas burchakli, to’gri burchakli.Masalan: ABC-turli tomonli uchbur-chak.BF-balandlik:
MUSTAHKAMLASH - ABCD-to’gri to’rtburchak To’rtburchak tuzilishiga ko’ra quyidagi turlarga bo’linadi:kvadrat, romb, trapetsiya.Bir yoqqa tegishli bo’lmagan ikki burchaklarini tutashtiruvchi chiziq- diagonal.
- Bir nuqtadan teng uzoqlikdagi nuqtalarning geometrik o’rni aylana deyiladi.Yuzaga ega aylana doira deyiladi.O-marka-zi,NM-vatar, KF-diametr,OL-radius.
- 4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
- Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.
- AC=14sm,AB=11sm,BC=13sm, =28sm,
- =22sm, =26sm.ABC va A1B1C1
- Uchburchaklar o`xshash bo`ladimi?
- Yechish. = = proporsional bo`lgani uchun ABC o`xshash A1B1C1 ga.
Geometrik shakllar: 5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish. - 5.Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
- O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
Test savollari - 1-savol:Teng yonli uchburchak asosidagi bir burchagi 400 bo’lsa, qolganlarini toping.
- A)1000,400 B)900,300 C)600,800 D)700,500
- 2-savol:To’rtburchak diagonali uni perimetri 24 bo’l-
- gan 2 ta uchburchakka ajratadi.Diagonal uzunligini
- toping.Bunda P=30 A)10 B)15 C)18 D)9
- 3-savol: Doira yuzasi 64п bo’lsa,radiusi qancha?
- A)12 B)14 C)9 D)8
UYGA VAZIFA: - O’tilganlar bo’yicha test tuzish.
- 2)Kompyuterda shakl chizishni o’rganish.
- 3) Darsga faol qatnashgan o’quvchilarni
- rag’batlantirish.
Do'stlaringiz bilan baham: |