Fani. Matematika.
Sana.__________2019-yil.
Dars mavzusi: Ikki va uch xonali sonlarni xonadan o’tib qo’shish va ayirish.1-8-m,m.
a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarni yangi ikki va uch xonali sonlarni xonadan o’tib
qo’shish va ayirish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d) rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi
bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:o‘rganilgan
matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;
arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat
Dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar,
notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’quvchilar bilan kirish suhbati o’tkazish.
O’quvchilardan 2-sinfda matematika fanidan qanday mavzudagi darslarni
o’rganilgani haqida tushuntiriladi
2-xonali sonlarni xonadan o’tmay qo’shish va ayirish qanday qulayliklarga ega edi?
Qanday geometrik shakllar haqida tushunchalarga egasiz?
Perimetr,yuza haqida nimalarni bilasiz?
O’quvchilarni 3-sinf matematika darsligi bilan tanishtiriladi S.Burxonov,O’.
Xudoyorov ,Norqulova, N.Ruzikulova,L. Goipovalar haqida tushunchalar beriladi.
Mustaqil ish yechtiriladi.
23+42=55 32+14=46 65-45=20
28+41=68 36-24=12 80-70=20
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi.Ikki va uch xonali sonlarni xonadan
o’tib qo’shish va ayirish mavzusini o’rganilishi ularga tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
Yangi mavzu 1-misollarni yechish bilan tushuntiriladi.
Yuzliklar
|
O’nliklar
|
Birliklar
|
7
|
5
|
1
|
3
|
0
|
7
|
2-misol. Quyidagicha tarkibli sonlarni yozadilar.
Yuzliklar
|
O’nliklar
|
Birliklar
|
|
9
|
9
|
|
9
|
1
|
9
|
9
|
9
|
9
|
9
|
0
|
9
|
0
|
9
|
9
|
3
|
0
|
99, 91, 999, 990, 909, 930
3-misol.
216< 236 266> 264 750 > 675
499> 497 368 < 381 775 < 786
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
4-misol.
100+60+2=162 600+30+8=638 500+70=570
427-400-20= 7 854-50-4=800 903-3=900
5-masala.
Atirgul – 430 ta
Chinnigul - ?, 130 ta kam
Hammasi - ? ta gul
Yechish: 1.430-130=300 (ta)
2.430+300=730 (ta) J: 730 ta gul
6-misolda mantiqiy mashq o’quvchilar bilan birgalikda bajariladi.
Berilgan rasmdan aylana shakliga ega bo’lgan predmetlarni topadilar.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 7-8-misol,masala. 4-bet.
Ko’rildi: O’IBDO’
2.
Fani. Matematika.
Sana.__________2019- yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Ikki va uch xonali sonlarni xonadan o’tib qo’shish va ayirish.1-8-m,m.
Dars maqsadlari:
a)ta’limiy maqsad: o’quvchilarni yangi ikki xonali sonlarni xonadan o’tib ayi-
rish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b)tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d)rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi
bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:o‘rganilgan
matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;
arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat,”Hazilkash raqamlar”o’yini
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’quvchilar bilan o’tgan mavzu takrorladi.
2-xonali sonlarni xonadan o’tib qo’shish haqida nimalarni o’rgandik ?
Ustun holida misollarni yechilganda misollar oson yechiladimi yoki qiyin?
O’quvchilarning uy vazifalari tekshirib chiqiladi,daftarlar almashtiriladi.
Daftarlrga qo’yilgan baholar bilan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Mustaqil ish topshiriladi.
53+42=95 32+14=46 65-45=20
28+41=68 96-24=72 60-30=30
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. Ikki va uch xonali sonlarni
xonadan o’tib qo’shish va ayirish mavzusini o’rganilishi ularga tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
Sonlarni ustun holida yoki xona birliklariga ajratilgan holda misollarni
yechish misollar orqali tushuntiriladi.
1-misol.
1-usul.Bo’laklab qo’shish.
230+510=(200+500)+(30+10)=740
2-usul.Ustun shaklida qo’shish.
+230
510
740
2-misol.Qulay usulda bajaradilar.
140+140=280 260+220=480 350+620=970
650+310=960 750+130=880 760+230=990
3-masala. Sharti asosida bajariladi.
O’qishdi – 270 ta ertak
Ulardan o’zbek xalq ertaklari – 150 ta
Jahon xalqlari ertaklari - ? ta
Yechish: 270-150=120 ta
Javob: 120 ta jahon xalqlari ertaklari
4-misol.Qoida asosida tushuntiriladi.
1-usul.Bo’laklab ayirish.
460-320=(400-300)+(60-20)= 100+40=140
2-usul.ustun shaklida ayirish.
-460
320
140
780-650=130 310-200=110 920-410=510
820-310=510 560-430=130 670-550=120
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
5-misol.
588-365=223 534+123=657
6-misol.Mustaqil bajariladi.
100+11=111 220+2=222 505+50=555
600+60+6=666 700+77=777
“Hazilkash raqamlar” ta’limiy o’yini orqali o’quvchilarning topqirlik faoliyati rivojlantiriladi.
9 ning natijasi 6 bo’lishi mumkin. Bunda raqam harfining soni sanaladi.
9-4=2 to’qqiz-to’rt=2 kabi
20+100=10 yigirma+yuz=o’n bo’ladi va hakazo.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 7-8-m,m. 5-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
3.
Fani. Matematika.
Sana.__________2019- yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Qavsli ifodalar.1-7-m,m.
Dars maqsadlari:
ta’limiy maqsad: o’quvchilarni yangi qavsli ifodalarni yechish
haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash
ko’nikmasini shakllantirish.
d)rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi
bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:o‘rganilgan
matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;
arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’tgan mavzuni takrorlash.
2-xonali sonlarni xonadan o’tib qo’shish haqida nimalarni o’rgandik ?
Ustun holida misollarni yechilganda misollar oson yechiladimi yoki qiyin?
O’quvchilarning uy vazifalari tekshirib chiqiladi,daftarlar almashtiriladi.
Daftarlarga qo’yilgan baholar bilan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Mustaqil ish topshiriladi.
530+420=950 320+140=460 650-450=200
280+410=690 960-240=720 600-300=300
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. Qavsli ifodalar ni bajarish
mavzusini o’rganilishi ularga tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
1-misol orqali o’quvchilarga yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
670+(220-120)-140=630
1.220-120=100
2.670+100=770
3.770-140=630
2-misol.doskada bajartiriladi.
470-(210+110)=150 780-(310+90)-110=270
330-(220+10)=100 590-(40+20)+120=650
3-misol.Ustun shaklda yechilshi tushuntiriladi.
+560 -530
370 280
930 250
4-misol.Guruhlarga bo’lib beriladi.
240+280=520 450+180=630 460+540=1000
620-190=430 450-180=270 760-470=290
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
5-masala.
Kitob – 220 betli
1-haftada – 120 bet
2-haftada - ? qolganini o’qidi
1-haftada,2-haftadan - ? ko’p o’qidi
Yechish: 220-120=100 bet
120-100=20 bet
Javob: 1-haftada 20 bet ko’p o’qidi.
6-misol.
1 m = 3 dm 6 sm +6 dm 4 sm
4 dm 9 sm = 1 dm 5 sm + 3 dm 4 sm
8 dm 2 sm = 10 dm – 1 dm 8 sm
1 km = 350 m + 650 m
7-misol. Goniya yordamida berilgan burchaklarning nomini aniqlaydilar.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 8-9-m,m.7-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
4.
Fani. Matematika.
Sana.__________2019-yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Qo‘shishning guruhlash xossasi. 1-5-m,m
Dars maqsadlari:
a)ta’limiy maqsadi: o’quvchilarni yangi qo’shishning guruhlash xossasi
bilan tanishtirish,guruhlashning qanday qulayliklari borligi
haqida tushuntirish
b)tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: do`slarini,kattalarni hurmat qilishni,maktab mulkini asrashni o`rgatish, o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi
bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:o‘rganilgan
matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;
arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat,”Auksion”ta’limiy o’yini
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’tgan mavzu ustida takrorlash .
a)O’quvchilarning olgan bilimlarini mustahkamlash uchun mustaqil ish o’tkaziladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi.Qo’shishning qulay bo’lishi uchun sonlar guruhlab olish mumkinligi tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
Sonlarni ustun holida yoku xona birliklariga ajratilgan holda misollarni
yechish ekranda misollar orqali tushuntiriladi.
1-misol tushuntiriladi.
2-misol. Guruhlab qo’shing:
120+80+20=(80+20)+120=100+120=220
220+460+40=(460+40)+220=500+220=720
350+170+50=(350+50)+170=400+170=570
530+120+70=(530+70)+120=600+120=720
3-masala.
Bo’yi – 72 sm
Eni - ? 27 sm qisqa
P - ?
Yechish: 1.72-27=45 sm
2.P= 72+72+45+45 =144+90=234 sm
Javob: P= 234 sm
4-misol. Tenglamani yeching.
7x X=63 48:x=6 54:x=9
X=63:7 x=48:6 x=54:9
X=9 x=8 x=6
7x9=63 48:8=6 54:6=9
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
5-masala. Rasm asosida masala tuzib yechadilar.
Yechish: 1.15-9=6 kg
2.6x3+9x2=18+18=36
Javob : 36 kg mevalar.
“Auksion” ta’limiy o’yini o’tkaziladi.
100 so’mli savollar
|
200 so’mli savollar
|
500 so’mli savollar
|
1 xonali sonlarni ayting
|
4 sonini ko’paytirish jadvalini yoddan ayting
|
20 dan 5marta kata sonni ayting
|
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 6-7-m,m. 8-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
5.
Fani. Matematika.
Sana._______________2019yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Sondan yig‘indini yoki ayirmani ayirish 1-7-m,m
Dars maqsadlari:
a)ta’limiy maqsadi: o’quvchilarni yangi sondan yig’indini yoki ayirmani ayirish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b)tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish, miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d)rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: do`slarini,kattalarni hurmat qilishni,maktab mulkini asrashni o`rgatish, o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi
bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish va ifodalay olish;
Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:o‘rganilgan
matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;
arifmetik amalda qatnashgan noma’lum tarkibiy qismini aniqlay oladi;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’quvchilar bilan o’tgan mavzuni takrorlash.
O’tgan mavzuni takrorlash.
O’quvchilarning uy vazifalari tekshirib chiqiladi,daftarlar almashtiriladi.
Daftarlarga qo’yilgan baholar bilan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Mustaqil ish topshiriladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi.Sondan yig’indini yoki ayirmani ayirish mavzusini o’rganilishi ularga tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
Darslikdagi misollarni o’quvchilar bilan yechiladi.
1-misolni tushuntirish orqali yangi mavzu tushuntiriladi.
380-(120+50)=380-170=210
380-120-50=260-50=210
380-(120-50)=380-70=310
380-120+50=260+50=310
2-misol doskada bajariladi.
540-(80-60)=540-20=520
540-80+60=460+60=520
540-(80+60)=540-140=400
540-80-60=46060=400
3-masala.
Keltirildi – 400 ta muzqaymoq
Sotildi tushgacha – 130 ta
Tushdan keyin – 250 ta
Qoldi - ? ta
Yechish:1.130+250=380 ta
2.400-380=20 ta
Javob: 20 ta muzqaymoq qolgan.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
4-misol tushuntiriladi.
+345 -675
234 432
579 243
5-misol.
+323 -879 +857 -243 +766 -867
571 435 141 122 231 245
894 444 998 121 997 622
6-masala.Rasm asosida bajariladi.
Bor edi - ? kg
Sotildi – 140 kg
Qoldi – 370 kg
Yechish: 140+370=510 kg
Javob: 510 kg olma
7-mantiqiy misol.
Yechish: 6x5+3=30+3=33
“Hazilkash raqamlar” ta’limiy o’yini orqali o’quvchilarning topqirlik faoliyati rivojlantiriladi.
7bilan 5 ning natijasi 2 bo’lishi mumkin. Bunda raqam harfining soni sanaladi.
7-5=2 yetti-besh=2 kabi
20+100=10 yigirma+yuz=o’n bo’ladi va hokazo
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 8-9-m,m. 10-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
6.
Fani. Matematika.
Sana._ 2019- yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: 0 va 1 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish 1-6-m,m
Dars maqsadlari:
a)ta’limiy maqsadi: o’quvchilarni yangi 0 va 1 soni ishtirokida ko’paytirish
va bo’lish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b)tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
e) Kommunikativ kompetensiya:matematik matn ma’nosini qayta so‘zlab bera olish, matematik qoidalarni yoddan ifodali ayta olish.
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat,”shiribom” ta’limiy o’yini
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’quvchilar bilan o’tgan mavzuni takrorlash.
O’quvchilarning sonlarni ko’paytirishdan olgan bilimlarini mustahkamlash uchun savol-javob o’tkaziladi.
O’quvchilarning uy vazifalari tekshirib chiqiladi,daftarlar almashtiriladi.
Daftarlarga qo’yilgan baholar bilan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Mustaqil ish topshiriladi.
35-(23+12)=35-35=0 (24+17)-16=31-16=15
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. 0 va 1 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish mavzusini o’rganilishi ularga tushuntiriladi.
Rasmlar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
Darslikdagi misollarni o’quvchilar bilan yechiladi.
1-misol orqali yangi mavzu o’quvchilarga tushuntiriladi.
O’quvchilarga misollarni yechish orqali mavzu mustahkamlanadi
0:55=0 99x0=0 0x25=0 0:89=0
1x72=72 84x1=84 64:1=64 78:1=78
2-misol.
0x1 = 0:1
3-masalani yechiladi.
Yechish: 1. 420+20=440 ta
2.410-380=30 ta
3.410+440=850 ta
4.380+420 =800 ta
5.30+20=50 ta
Javob: 800 ta qo’y, 50 ta echki
4-misol.
0:4+(72+35)=107
(98-45)x0 + 450 = 450
(720-420):1+24=300+24=324
0x(620-420)+500=500
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
5- masalani yechiladi.
6-mantiqiy mashq orqali o’quvchilarning bo’lish haqidagi bilimlari oshiriladi.
Javobi: 1, 2, 3.
V.O’quvchilarning darsdagi faoliyatiga qarab baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 7-8-m,m. 11-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
7.
Fani. Matematika.
Sana.__________2019- yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Ko’paytuvchilarning o’rnini almashtitirish xossasi 1-6- m,m.
a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarni yangi ko’paytuvchilarning o’rnini almash-
tirish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini
shakllantirish.
d) rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
Kommunikativ kompetensiya: matematik matn ma’nosini qayta so‘zlab bera olish, matematik qoidalarni yoddan ifodali ayta olish.
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat
Dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar,
notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’tgan mavzuni takrorlash.
O’quvchilardan o’tgan matematika darsida qanday mavzularni o’rganilagani haqida savol javob o’tkaziladi.
Sonlarni ko’paytirilganda miqdor marta ortishi eslanadi.
Mustaqil ish yechtiriladi.
11x5=55 6x8=48 35+45=80
8x8=64 36-24=12 80-70=20
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi.Ko’paytuvchilarning o’rnini almashtirilganda natija o’zgarmasligi tushuntiriladi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
1-misol orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
2-misol orqali o’quvchilar bilan guruhlararo musobaqa tarzida misollar yechiladi.
2x7x5=2x5x7=70 5x3x3=5x9=45 2x6x4=2x4x6=48
2x8x5=2x5x8=80 2x9x3=2x3x9=54 4x7x2=4x2x7=56
3-masala.
Husayni – 8 kg dan 9 ta savat
Toifi – 9 kg dan 8 ta savat
Hammasi - ? kg
Yechish: 1.8x9=72 kg
2.72+72=144 kg 72=72
Javob: 144 kg uzum.
4-misol qoida asosida tushuntiriladi.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
5-misol.
436+345=781 569+324=893 729+163=892
347-128=219 643-227=416 582-439=133
6-mantiqiy masala.
Berilgan shaklning yuzini hisoblaydilar.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 7-8-misol,masala. 12-bet
Ko`rildi: O’IBDO’
8.
Fani. Matematika.
Sana.__________2019-yil.
Sinf: 3-
Dars mavzusi: Sonning qisminii,qismi bo’yicha sonning o’zini topish.1-6-m,m
Ta’limiy maqsad: o’quvchilarni yangi sonning qismini,qismi bo’yicha
sonning o’zini topish haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda tabiatga bo’lgan muhabbat hissini
uyg’otish,ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini
tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash
ko’nikmasini shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri
va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: mavjud bilim va ko‘nikmalarni
kundalik vaziyatga qo‘llay olish;
Dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars
Dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat
Dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar va testlar,
ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
a)O’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish.
b) Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
II.O’tgan mavzuni takrorlash.
Ko’paytirish va bo’lish haqida nimalarni o’rgandik ?
Misollarni ko’paytirish amalli misollar yechilganda nimalarga ahamiyat beriladi ?
O’quvchilarning uy vazifalari tekshirib chiqiladi,daftarlar almashtiriladi.
Daftarlarga qo’yilgan baholar bilan o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Mustaqil ish topshiriladi.
III.Yangi mavzu bayoni.
O’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. O’quvchilarga sonning qismini aniqlash uchun sonni bo’lish orqali aniqlanishi tushuntiriladi.
Masalan:24 sonining 4 dan 1 qismi bu-6 ligi sonni songa bo’lib aniqlanadi.
Multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar beriladi.
2-masala. Rasm asosida masala tuzib yechiladi.
Bor edi – 36 kg kartoshka
Sotildi – to’rtdan bir qismi
Qoldi - ? kg
Yechish: 36:4=9 kg
36-9=27 kg
Javob: 27 kg kartoshka qoldi.
3-misolni o’quvchilar bilan doskada yechiladi.
16:4x5=20 36:6x4=24 24:4x8=48
32:8x9=36 56:7x6=48 54:6x3=27
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
O’quvchilarning sonning qismini aniqlashga doir tushunchalarni
mustahkamlash uchun misollar ustida ishlanadi.
4-misol.Berilgan uchburchakning perimetrini topadilar.
P=25sm+30sm+30sm=85 sm
5-misol. Ustun shaklida yechadilar.
476+378=854 295+596=891
+637 -857 -727 -559
285 379 239 389
922 478 488 170
6-mantiqiy mashq orqali o’quvchilarning topqirligi oshiriladi.
24:2=12 24:4=6
24-12-6-6=0 soat
J: dars tayyorlashga vaqt qolmadi.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
VI.Uyga vazifa berish: 7-8-m,m.
Ko`rildi: O’IBDO’
Mazkur dars ishlanmaning to’liq talqinini
maktabim.uz sayti orqali sotib olishingiz mumkin.
Narxi 6000
Do'stlaringiz bilan baham: |