DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_____________ Sinf: ___________
Fan nomi: O’qish
Dars mavzusi: Bahor kelgach T. Adashboyev
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga Vatanga bo’lgan mehr-mubabbatini uyg’otish, va jdodlarimiz merosini asrab-avaylashga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatin shakllantirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rangli rasmlar, ko’rgazma, kesma harflar, darslik, tarqatma materiallar
Farzandlarimiz bizdan ko’ra kuchli, bilimli,
dono va albatta, baxtli bo’lishlari shart.
I.A. Karimov
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
|
Savol-javob
|
5 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
O’qish darsligi haqida suhbat
Bahor haqida ma’lumot berish,
“Bahor kelgach” she’rini ifodali o’qish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
25 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Matnni zanjir usulida ifodali o’qish
Dam olish daqiqasi
|
Ifodali o’qish
|
10 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
6-bosqich
Uyga vazifa
|
O’qib o’rganish. She’rni yod oling
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
O’tgan darsda qanday mavzuni o’tgandik?
- Ona sabog’i hikoyasidan nimalarni bilib oldingiz?
- Bobur aytgan hikmatli so’zlarni yod oling.
- O’zingiz bilgan hikmatli so’zlarni ayting.?
- To’g’riso’zlikdeganda nimani tushunasiz?
Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
3. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Bahor kelgach T. Adashboyev
Qish qorini supurdi
Quyosh nurin ufurdi,
Yalpiz hidi gupurdi
Bahor kelgach.
Chaqmoq ko’kda yong’oq chaqdi,
Qizg’aldoqlar selda oqdi...
4. Dam olish daqiqasi
“Bahor valsi” kuyi qo’yib eshittiriladi.
Topishmoqlar , she’rlar ayiladi.
V.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
- Bahor fasliga qaysi oylar kiradi?
- Bahor ingliz tilida qanday aytiladi?
- Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi?
- Kim bahorda tug’ilgan kunini nishonlaydi?
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa: Mavzuni o’qib o’rganing.
Do'stlaringiz bilan baham: |