DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_________ Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: Alifbo. 56-58 – mashqlar.
Dars maqsadi:
ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash, ularning olgan bilimlarini nazorat qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish
Dars turi: nazorat
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
Harflarni yozish o’rgatiladi
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Alifboni takrorlash
56-57-58 mashqlarni bajarish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
31 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar
|
Muammoli izlanish
|
6 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
6-bosqich
Uyga vazifa
|
59-mashq
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
O’zbek tilida nechta tovush bor?
Undosh harflar nechta?
Harf birikmalari ishtirok etgan so’zlardan ayting.
Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?
Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?
III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Mavzuga oid mashqlar bajariladi.
56 – mashq. Esda tuting.
Alifbe va alifbo
Siz ”Alifbe” kitobini o’qidingiz. U orqali tovush va harflarni bilib oldingiz.
Alifbomizda 29 ta harf bor. Ulardan 3 tasi harflar birikmasi. 1 tutuq belgisi bor.
Alifbo jadvali ko’rsatiladi. O’quvchilar yoddan takrorlaydilar.
57– mashq . Nuqtalar o’rniga zarur harflarni qo’yib, gullar nomini o’qing.
Gul nomlarini alifbo tartibida ko’chiring. Gul nomlarini qatnashtirib bitta gap tuzing va yozing.
gulsafsar karnaygul, qo’qongul, chinnigul.
Gulzorning o’rtasida chinnigullar ochilib turibdi.
58-mashq. So’zlarni alifbo tartibida ko’chiring. Shu so’zlarni qatnashtirib bitta gap tuzing va yozing.
Izzat, kassa, mitti, naqqosh, novvot, rassom, varrak.
Kattaga hurmatda, kichikka izzatda bo’l.
O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi
Gullar mavzusida o’quvchilar bilan suhbat o’tkazish
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
Undosh tovushlar qanday aytiladi?
Tilimizda nechta undosh tovush bor?
- Alifboda nechta harf bor?
V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa. 59- mashq
Do'stlaringiz bilan baham: |