Dars sanasi: Sinf: 1-“ ”
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: G tovush va Gg harflarini mustahkamlash. “Bu kim?” matni
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarni G tovushi va Gg harflari haqida olgan bilimlarini aniqlash va mustahkamlash
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda ajdodlar merosini qadrlash, ularga hurmat tuyg’ularini tarbiyalash
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, harf xaltasi, kesma harflar, „Alifbe“ varag’iga moslab ishlangan ko’rgazmali qurol
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
O’quvchilarning maktabga moslashuvini aniqlash
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
G tovushi va Gg harflari haqida tushuncha berish
“Bu kim?” matnini o’qish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
31 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
G harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
G tovushini talaffuz qildirish
|
Muammoli izlanish
|
6 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
O’tgan darsimizda qaysi tovushni o’rgangan edingiz?
G tovushi bilan tanishgandik
G tovushi qanday tovush?
g tovushi undosh tovush
g harfini harf lentasidan ko’rsating
guldon, gilam so’zlarini bo’g’inlarga ajratib yozib bering
g harfini talaffuz qiling (Birgalikda talaffuz qilinadi)
Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
3. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi.
O’quvchilarga guldon, burgut so’zlari kesma bo’g’inlar yordamida tuzdiriladi, rasmlari ko’rsatilib, so’zlarning ma’nosi izohlanadi.Ushbu so’zlar birgalikda aytiladi. G harfi ajratib olinib, talaffuz qilinadi.
G tovushi bilan tanishtiriladi.
Darslik bilan ishlash. Darslikda berilgan so’zlar bo’g’inlarga bo’lib o’qiladi:
Tu-gun bel-gi to’-ga-rak Gul-no-ra
Mer-gan kul-gi du-go-na Yod-gor
O’quvchilarga G tovushi talaffuz qildiriladi. So’zlar takrorlanadi.
Ushbu so’zlardan G tovushi farqlanadi.
4. Dam olish daqiqasi
Bu kim? matni ifodali o’qib beriladi.
Bu – Guli. U – dugonam. Bu- Yodgor. U – ukam.
Guli turli gullar ekdi. Yodgor gullar nomini aytdi:
- Bu atirgul, mana bu – lola.
Hamma birgalikda o’qib takrorlanadi.
Rasm asosida suhbat o’tkaziladi.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol v atopshiriqlar
Bosh G harfi elementlari daftarga yoziladi. Guli, Gulnora so’zlari ham bir qatordan yoziladi
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |