Dars sanasi: Sinf: _____________
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: A tovushi va Aa harfini mustahkamlash.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzuni mustahkamlash,, Aa harfi ishtirok etf=gan so’z va bo’g’inlarni o’qishga o’rgatish,
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, nutqini o’stirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on, Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniql
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Nn harflari ishtirok etgan bo’g’in va so’zlarni o’qish
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Ii harfi bilan tanishtirish, rasm asosida matn yaratishga o’rgatish, Ii harfi ishtirok etgan so’zlarni o’qishga o’rgatish
|
Tushuntirish, izlanish
savol-javob
|
30 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Ii harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
i tovushini talaffuz qildirish, o’qitish
|
Muammoli izlanish
|
7 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3 minut
|
I Darsning borishi:
Darsni tashkil etish. O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish.
II O’tgan mavzuni so’rash:
-Qaysi tovush bilan tanishgan edik?
- A tovushi bilan boshlanadigan so’zlarni bilasizmi? Alifbo qaysi harfdan boshlanar ekan?
- A tovushini qanday talaffuz qilamiz? Cho’zib talaffuz qilsak,unli tovushmi, yoki undosh?
III. Yangi mavzu bayoni
“ So’z top” o’yini bilan yangi mavzuni boshlaymiz. O’quchilarni rag’batlantirib boraman.
Rasm asosida o’gzaki matn yaratamiz. Aa tovushini talaffuz qildiraman. Asal.ari, ayiq, anjir kabilarning rasmi orqali tushunchalar beraman va so’rayman. Asal yig’ishda arining zahmatli mehnatini tushuntirib, mehnatsevarlik tarbiyasini singdiraman.. O`quvchilarning bilimini mustahkamlash uchun ularni o’qitib chiqaman. Qiynalgan o’quvchilarga yordamlashaman
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
Harflar kassasidan va bo’g’inlar jadvalidan yangi so’zlar hosil qilish va o’qish
ANA ONA NON
Aa tovushi unlimi yoki undosh tovush? Bo’g’inlarni o’qitaman.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
Do'stlaringiz bilan baham: |