Texnologik xarita
Fan: Fizika
Sinf: 6-sinf
Mavzu: . Zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullari.
Dars ishlanmasini ishglab chiquvchi: Umarova Mo’minaxon
Dars ishlanmasini ishlangan sanasi: 04.05.2011 yil
Ish joyi: Furqat tumani fizika o`qituvchisi.
|
Mavzuning qisqacha ta`rifi (Davlat talablariga muvofiq)
Zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullarini o’rganish.
|
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi.
Metod: “Aqliy hujum”, “Klaster”, “BBB” interfaol metodlari
Vositalar: Darslik, plakat, slaydlar, kodoskop, test kartochkalar, tajriba uchun kerakli jixozlar.
Nazorat: Og`zaki, baxs munozara, fikr almashuv, savol-javob.
Baxolash: Rag`batlantirish, tashkkur izxor qilish.
|
Darsning maqsad va vazifalari.
|
|
Darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda zichlik va uning birliklari, Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullari to’g’risida ma’lumot berish.
Darsning tarbiyaviy maqsadi:o’quchilarni dars jarayonida mustaqil fikrlashga undash, o’z fikrlarini erkin bayon eta olishga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarini mvzu bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish.
|
Vazifalar:
Ta`limiy savol:
1. Jismlar qizdirilganda uning massasi qanday o’zgaradi?
2.Nima sababdan shayinli tarozida o’lchash, prujinali tarozida o’lchashga nisbatan aniqroq bo’ladi?
3.Gaz massasini qanday usulda o’lchash mumkinligi haqida o’ylab ko’ring?
Rivojlantiruvchi savol:
O`quvchilarda Zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullari haqida tasavvurini qanday hosil qilish mumkin.
|
|
Kuzatilayotgan natijalar.
|
Dars yakunida o`quvchi biladi:
(Bilim): O`quvchilar zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullarini o’rganish
haqida tasavvurga ega bo`ladilar
|
Qaysi savollar beriladi?
100g shakarning va undan qilingan qandning hajmini solishtiring?
Shakarli choyning zichligini shakarsiz choyning zichligi bilan solishtiring?
1kg/m3 necha g/sm3 bo’ladi?
1 litr o’simlik yog’ining massasi necha kilogramm bo’ladi?
|
Dars yakunida o`quvchilar tushunadi. (Ko`nikma): O`quvchilar bobolarimiz Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullarini haqidagi ta’limotlari turmushda va texnikada foydalanishning axamiyati haqida bilim va ko`nikmaga ega bo`ladilar.
|
Qanday sinab ko`riladi?
O’quvchilar shakarli choyning zichligini shakarsiz choyning zichligi bilan solishtirib ko’radilar.
|
Dars yakunida o`quvchi bajara oladi: (Malaka): O`quvchilar Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullarini o’rganish ta’limotlari turmushda va texnikada foydalanishning axamiyati haqida bilim va to`liq ko`nikmalarga ega boladilar va malaka hosil qiladilar.
|
Qandayt opshiriqlar beriladi?
O`quvchilarga Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullarini ta’limotlari haqidagi adabiyotlarni o’qish topshi riqlari beriladi?
|
Dars jarayoni va uning bosqichlari.
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich:
Tashkiliy qism.
|
Tanishuv va davomatni aniqlash. Dars jixozlarini darsga tayyorlash.
|
Tanishuv
|
2
|
2-bosqich:
Refleksiya extiyojlarini aniqlash.
|
Mavzu bo`yicha o`quvchilar bilan ularning tayyorgarligi va extiyojlarini aniqlash uchun interfaol metodlar asosida muammoli savollar beriladi.
|
Savol-javob, “Klaster” metod asosida baxs munozara
|
7
|
3-bosqich:
Yangi mavzuning bayoni.
|
Mavzuni reja asosida yoritish:
O`quvchilarga Zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash haqidagi ta’limotlari slaydlar asosida o`rgatiladi.
|
Matn, slayd va adabiyotlar bilan ishlash.
|
20
|
4-bosqich:
Yangi mavzuni mustax kamlash.
|
O`tilgan yangi mavzuni o`quv chilar bilan mustahkamlash.
|
Faol va interfaol.
|
7
|
5-bosqich:
Baxolash
Dars yakuni:
|
O`quvchilarni savol-javob orqali sinash va baxolash.
Hulosa, fikr-mulohaza va takliflar.
|
Yozma va og`zaki bahs-munozara.
Rag`batlantirish.
|
5
2
|
6-bosqich:
Mustaqil bajarish uchun topshiriqlar.
|
Mashg`ulot so`ngida o`quvchi larga mustaqil ishlarni bajarish uchun tegishli materiallar tavsiya qilinadi.
|
Og`zaki.
|
2
|
Mavzu: Zichlik va uning birliklari. Beruniy va Hozinning zichlikni
Darsning maqsadi:
Darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda zichlik va uning birliklari, Beruniy va Hozinning zichlikni aniqlash usullari to’g’risida ma’lumot berish.
Darsning tarbiyaviy maqsadi:o’quchilarni dars jarayonida mustaqil fikrlashga undash, o’z fikrlarini erkin bayon eta olishga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarini mvzu bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish.
Dars jihozlari: Darslik, plakat, slaydlar, kodoskop, test kartochkalar, didaktik materiallar.
Darsda foydalanadigan metodlar. “Aqliy hujum”, “Klaster”, “BBB” metodlkari.
№
|
Dars rejasi
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
2 minut
|
2
|
Uy vazifalarini so`rash
|
10 minut
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
20 minut
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10 minut
|
5
|
Uyga vazifa berish
|
3 minut
|
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism:
O`qituvch dars jihozlarini darsga tayyorlaydi, o`quvchilardan davomat olinadi.
2. O`tilgan mavzu bo`yicha “Aqliy hujum” metodidan foydalanib darsni mustahkamlash.
O’qituvchi dars jihozlarini tayyorlaydi. Songra uy vazifalarini tekshirish ucnun o’quvchilarni kichik guruhlarga bo’lib olamiz.
Uy vazifalarini tekshirish uchun “aqliy hujm”, kichik guruhlarda ishlash metodidan foydalanamiz.
savol:Jismlar qizdirilganda uning massasi qanday o’zgaradi?
2.savol: Nima sababdan shayinli tarozida o’lchash, prujinali tarozida o’lchashga nisbatan aniqroq bo’ladi?
3.savol: Gaz massasini qanday usulda o’lchash mumkinligi haqida o’ylab ko’ring?
3. Yangi mavzu bayoni:
Zichlik deb moddaning birlik hajmiga to’gri kelgan massaga aytiladi.Zichlik harfi bilan belgilanadi.
-zichlik, m-massa, V-hajm
Vatandoshlarimiz Beruniy va Hozin turli moddalarning zichliklarini juda aniq o’lchaganlar. Beruniy turli shakldagi moddalarning hajmini o’lchash uchun maxsus asbob yasagan. Bunda hajmi o’lchanishi kerak bo’lgan jism idishdagi suvga botirilgan.
Shunda jism hajmiga teng miqdordagi suv jo’mrak orqali kosachaga oqib tushgan. Beruniy suvdan yengil bo’lag mum, sham va yog’och kabi jismlarning zichligini ham aniqlagan. Chuchuk va sho’r suvlarning zichliklarini aniqlab, ularni qo’llash borasida ham fikrlar aytib o’tgan.
Do'stlaringiz bilan baham: |