Qarshi shahar xalq ta’limi muassasalari
faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish
bo’limi tasarrufidagi 43-umumiy o’rta ta’lim maktabining musiqa fani o’qituvchisi
Elmurodova Feruzaning
5-sinf musiqa fanidan bir soatlik dars
Ishlanmasi
Qarshi – 2017
5 – sinf. Musiqa
Darsning texnologik xaritasi
Mavzu:
|
Simfonik orkestr. Musiqada vokal – simfonik janrlar.
|
Maqsad
Bazifalar.
|
Maqsad: O’quvchilarga erkin va ozod Vatanimizning bugungi kundagi yutuqlari, uning qadr-qimmati haqida hamda Simfonik orkestr. Musiqada vokal – simfonik janrlar.
haqida bilim berish.
Vazifalar: O’quvchilarda musiqa madaniyatiga qiziqish uyg’otish, ularni tushunishga o’rgatish, mavzu asosida bilim va ko’nikmalarni shakllantirish va kengaytirish.
|
O’quv jarayoning mazmuni
|
Mustaqillik yillarida Vatanimizning musiqa san'atining erishgan yutuqlari, Simfonik orkestr haqida tushuncha berish, Simfonik orkestr asarlaridan namunalar tinglash, 4/4 o’lchovida dirijyorlik qilib do major notalarini aniq ravon sof tovushda kuylash.
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnalogiyasi
|
Uslub: "Topqirlik" mashqlari, "Muloqot" texnologiyasi, hikoya, suhbat, savol-javob, "Klaster"
Shakl: Suhbat-munozara, guruhlarda va jamoada ishlash.
Vosita: Tarqatma materiallar, notalar yoki audio SD disk yozuvlari, fortepiano cholg’u asbobi, rag’batlantiruvchi kartochkalar.
Usul: Tayyor yozma materiallar.
Nazorat: Og’zaki nazorat, savol-javoblar, kuzatish, o’z - o’zini nazorat qilish.
Baholash: Rag’barlantirish. 5 balli tizim asosida baholash.
|
Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi: Mavzuni berilgan vaqt ichida barcha o’quvchilar tomonidan o’zlashtirilishiga erishish. O’quvchilar faolligini oshirish. O’quvchilarda darsga nisbatan qiziqish uyg’otish. Dars jarayonida ko’proq o’quvchini baholashga erishish.
O’quvchi: Surxondayo va Qashqadaryo mumtoz musiqasi haqida bilimlar egallaydi, yakka holda va guruh bo’lib ishlashni o’rganadi, nutqi rivojlanadi va eslab qolish qobiliyati kuchayadi. O’z-o’zini nazorat qilishni o’rganadi..
|
Kelgusi rejalar
|
O’qituvchi: Yangi pedagogik texnologiyalarni o’zlashtirib, darsda qo’llash, o’z ustida ishlash, mavzuni xayotiy voqealar bilan bog’lash, pedagogik mahoratini oshirish, ko’proq qo’shimcha ma'lumotlar berib, o’quvchilarni madaniy saviyasini oshirishga erishish.
O’quvchi: Mustaqil ishlashni o’rganadi. Fikrini ravon bayon qila oladi. Shu mavzuga asoslanib qo’shimcha materiallar topadi, ularni o’rganadi. Fikri va guruh fikrini tahlil qilib, mustaqil fikrlash malakasini hosil qiladi. Musiqiy bilim va ko’nikmaga ega b¢ladi.
|
5 – sinf. Musiqa
Darsning blok chizmasi:
1
|
Tashkiliy qism:
a) salomlashish
b) davomat aniqlash
v) o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirsh
|
2
|
2
|
O’tilgan mavzuni takrorlash mustahkamlash:
Xalq cholg’ulari orkestri va xor uchun O’zbekiston bastakorlari ijodining ahamiyatini "Topqirlik" mashqlari yordamida takrorlanib, mustahkamlanadi.
|
7
|
3
|
Yangi mavzu: o’quvchilarga Simfonik orkestr. Musiqada vokal – simfonik janrlar mavzusida bilim beriladi.
|
10
|
4
|
Tinglash: Nota yozuvlaridan yoki audio CD disk yozuvlaridan foydalanib, milliy kuylarimizdan kuy namunalar eshittirilib, suhbat-munozara o’tkaziladi.
|
8
|
5
|
Musiqa savodi: Darslikda berilgan kuy parchasini dirijyorlik qilib, notalarni aniq va ravon sof tovushda kuylashga erishish.
|
8
|
6
|
Jamoa bo’lib kuylash: O’zbekiston Davlat madhiyasi" M.Burxonov musiqasi, A.Oripov she'ri.
|
7
|
7
|
Dars yakuni: Test sinovlari orqali mavzuni mustahkamlash.
|
3
|
5- sinf Musiqa madaniyati
Darsning mavzusi: Simfonik orkestr. Musiqada vokal – simfonik janrlar.
I.Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy: O’quvchilarga Simfonik orkestr, musiqada vokal – simfonik janrlar haqida tushuncha berish. Musiqa ijodiyotida ko'nikma va malakalarni shakllantirish. Notalarni kuylash.
b) Tarbiyaviy: O'quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash. Mehr – oqibatli, saxovatli bo’lib kamol topishga hissa qo’shish. O'quvchilarda estetik did va musiqaga bo’lgan qiziqishni tarbiyalash.
d) Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni dars jarayonida dunyoqarashini, xulqi – odobi, mukammal insoniy fazilatlarini rivojlantirish. Kuz haqidagi qo’shiqlardan kuylash, dinamik belgilar haqida bilimlarni mustahkamlash.
II.Darsning borishi:
Tashkiliy qism
a) salomlashish; b) davomadni aniqlash;
d) sinfxona va o’quvchilar tozaligini tekshirish;
Darsning ulubi: interfaol usullardan foydalanish, savol - javob
Darsning jihozi: 5-sinf musiqa darsligi, musiqa cholg’u asboblari, kompozitor portreti, musiqa savodiga doir tasviriy-illustrativ ko'rgazmalar, texnik vositalar, tarqatma materiallar.
III.Vokal – xor mashqlari
“RE-MINOR” tonalligida ovoz sozlang!
“Hayvonlar sultoni” operasidan quyidagi “Bo’ri xirgoyoyisi” ni 4/4 o’lchovida dirijorlik qilib, notalarini kuylang, so’ng so’zlari bilan ayting:
Do'stlaringiz bilan baham: |