MAVZU: Vaqt o`lchov birligi.
DARSNING MAQSADI:
A)TA`LIMIY:O`quvchlarga vaqt o`lchov birligi, yil,Oy,Hafta, Kun haqida ma’lumot berish;
b)TARBIYAVIY:O`quvchlarni vaqtdan unumli foydalanishga, vaqtni,har,o’tgan kunini qadrlashga o’gatish;
d)RIVOJLANTIRUVCHI:O O`quvchlarga vaqt o`lchov birligi, yil,Oy,Hafta, Sutka va Kun haqidagi bilimlarini rivojlantirish;
DARSNING TURI: Yangi bilim beruvchi.
DARSNING USLUBI: Tushintirish,suhbat,nazorat qilish, rag’batlantirish, namuna.
Didaktik mashiqlar: “Meni tushun”, “Siz buni bilasizmi?” , “Muzyorar” mashiqlari, “Bilaman, bilib oldim, bilmoqchman”, muammoli izlanish.
Dars jihozlari: multimedia ilovasi, slaydlar, AKT, test topshiriqlari,darslik,ko`rgazma.
Darsning borishi:
Bugungi dars ,,vaqting ketdi-baxting ketdi”shiori ostida tashkil etiladi.
1.Tashkiliy qism
-salomlashish,o`quvchilarning darsga tayyorliklarini tekshirish;
-navbatchi axborotini tinglash
-o`quvchilar davomatini aniqlash
2.O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash;
-Aziz bolajonlar biz o`tgan darsimizda qanday mavzu bilan tanishganmiz va uyga qanday vazifa berilgan edi?.
O`tilgan mavzu asosidan test topshiriqlari beriladi.
Test topshriqlari:
-
“ ___________ bor joyda hayot bor” iborasida tushirib qoldirilgan so`zni toping.
a) non; b) suv; c) tabiat; d) o`simliklar/
2. yer yuzining necha qismini suv qoplagan?
a) uchdan ikki qismini. b) ikkidan uch qismini.
c) uchdan bir qismini. d) to`rtdan uch qismini.
3. Yer yuzida suv kam bo`lgan joylar qanday ataladi?
a) o`rmon; b) cho`l; c) ko`l; d) botqoq.
4. Suv qayerlarda oqadi?
a) okeanda; b) dengizda; s) ariq va daryolarda; d)ko`llarda/
5. suv necha holatda bo`ladi?
a) 3 holda; b) 2 holda; c) 4 holda; d) 5 holda.
Test topshiriqlari bo`yicha javoblarni aniqlab,o`quvchilar bir-birlariga savollar beradilar, javoblar umumlashtiriladi/
-
Tabiatda suvning aylanishini tushuntirib bering.
Animatsiya yordamida mavzuni tushuntirish.
- Suvni iflos qilmaslik, undan unumli foydalanish haqida nimalarni bilasiz?
O`quvchilarning javoblarini umumlashtirib, BBB xulosalanadi.
3.Yangi mavzu bayoni:
,,Meni tushun “ mashqi.
,,Biz unga qarab kun tartibimizni tuzamiz,vaqtimizni taqsimlaymiz, maktabga kelamiz, darsda o`tiramiz …” Nima haqida fikr yuritilyapti?(soat).
Soat bilan nimani hisoblaymiz ?(Vaqtni.)
O`quvchining bayoni slaydlar orqali namoyish etiladi.
Vaqt hisobiga Yerning o`z o`qi va Quyosh atrofida aylanishi asos qilib olingan ,
Yerning o`z o`qi atrofida bir marta aylanishi sutka deyiladi. asos qilib olingan.
Yerning Quyosh atrofida bir marta aylanib chiqishi uchun ketgan vaqt – 1yil.
1 yil-12 oy;
1 oy –o`rtacha 4 hafta;
1 hafta -7 kun;
1 sutka – 24 soat;
1 soat – 60 minut;
1 minut – 60 sekund.
Texnika vositasidan foydalanib, hafta kunlari, oy nomlarini ingliz tilida talaffuzga e’tibor bergan holda aytish kerakligi ta’kidlanadi. Hafta kunlari ingliz tilida so`raladi.
Dushanba – Monday
Seshanba - Tuesday
Chorshanba – Wednesday
Payshanba _ Thursday
Juma _ Friday
Shanba _ Saturday
Yakshanba _ Sunday
Oy nomlari ham slaydlar orqali ingliz tilida beriladi.
Dam olish daqiqasi.
,, Soat” qo`shig`I texnika vositasidan eshitirilib, harakatlari bilan bajariladi.
Darslik bilan ishlash:
Matn ustida ishlash, tayanch so`zlar bilan ishlash.
Yil, oy, hafta, kun, sutka, soat, minut,sekund, sana, so`zlariga izoh beriladi.
,,Siz buni bilasizmi?” mashqi:
Bunda guruhdagi bolalardan navbat bilan quyidagi savollarga javob berishlari so`raladi.
-
Soatning kichik va katta millari nimalarni bildirishini aytib bering.
-
Har bir fasldagi tengkunliklarni aytib bering. Nima uchun tengkunlik deyiladi?
-
Har biringiz tug`ilgan yil, oy, kuningizni bilasizmi?
-
Mamlakatimizda qachon qanday bayramlar bo`lishini bilasizmi?
IPT Multimedia ilovasi yordamida quyidagi didaktik mashq
bajariladi. Bayram nomi bilan sanasini chiziq orqali
tutashtirish lozim.
21-mart
|
|
Navro`z bayrami
|
8-mart
|
|
Ustoz va murabbiylar bayrami
|
1-oktabr
|
|
Onajonlar bayrami
|
1-sentabr
|
|
Xotira va qadrlash kuni
|
9- may
|
|
Mustaqillik bayrami
|
1- iyun
|
|
Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni
|
2- aprel
|
|
Vatan himoyachilari kuni
|
14- yanvar
|
|
Butunjahon bolalar adabiyoti kuni
|
8- dekabr
|
|
O`zbek tiliga Davlat tili maqomi berilgan kuni
|
21-oktabr
|
|
O`zbegiston Respublikasi Ronstitutsiyasi kuni
|
O`quvchilarning javoblarini umumlashtirib, xulosalash.
4.Yangi mavzuni mustahkamlash:
,,Muzyorar” mashqi ekran orqali namoyish etiladi.
Mashqning maqsadi o`quvchilarning vaqt o`lchovi birligini to`liq bilib olishlariga erishishdan iborat.
O`quvchilarning mashqini to`g`ri bajarishlari kuzatilib, rag`batlantiriladi/
Qiziqarli ma’lumotlar.
Vaqtni aniqlaymiz
Zamonaviy soatlar ham birdan paydo bo`lmagan. Dastlab quyosh soatlari yasalgan. Eng soda yerga yog`och qadalib, uning atrofida doira chizilib, doira ichi bir necha bo`lakka bo`lingan. Kun davomida quyoshning ko`kdagi harakati tufayli yog`ochning soyasi bir bo`lakdan ikkinchisiga o`tgan. Quyosh soatlaridan faqat havo ochiq bo`lgandagina foydalanish mumkun/ Tunda bunday soatlar keraksiz bo`lib qoladi. Keyinchalik ularning o`rnini qum, suvsoatlar va olovsoatlar egallagan.Biroq ularning hech biri vaqtni aniq hisoblay olmaydi. O`rta asrlarda shahar hayotini boshqarishda har bir uydan ko`rish va bongini eshitish mumkun bo`lgan markaziy minoralarga o`rnatilgan soatlarning o`rni katta bo`lgan.
Ilk mexanik soatlar juda ulkan bo`lgan. Vaqt o`tishi bilan odamlar kichkina soatlarni yasyshni bilib olishgan.Dastlab cho`ntak soatlar, so`ng qo`l soatlari yasalgan. Mexanik qo`l soatlarni qo`l bilan burab turish kerak, kvarssoatlar esa batareyalar bilan ishlaydi. Mexanik soatlar o`rnini electron soatlar egalladi.
Mustahkamlovchi test topshiriqlari.
1. Yer o`z o`qi atrofida bir marta aylanib chiqishiga ketgan vaqt numa deyikadi?
a) 1 yil; b) sutka; c) oy; d) fasl.
2. Yerning Quyosh atrofida bir marta aylanib chiqishi….
a) 1 yil; b) oy; c) sutka; d) 4 oy.
-
Haftaning 3-kunini belgilang.
a) dushanba; b) seshanba;
c) chorshanba; d) payshanba.
4. Haftaning yettinchi kuni…
a) shanba; b) juma; c) eakshanba; d) seshanba.
5. 1 yil necha fasldan iborat?
a) 12; b) 4; c) 3; d) 24.
5. O`quvchilarni baholash va darsni yakunlash:
__ Bugungi darsdan nimalarni o`rgandingiz?
Barcha o`quvchilarning javoblarini eshitish, qabul qilish, umumlashtirish.
__ Bugungi darsdagi ishtirokingiz uchun rahmat.
Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanib, rag`batlantiriladi.
6. Uyga vazifa:
__Darsligimizning 45-46-sahifasidagi rasmlarni kuzatib, o`z fikringizni izohlab berishga tayyorlaning, savollarga javob yozib, topshiriqni bajaring.
Andijon viloyati Qo`rg`ontepa tumani
XTMFMTva TEB tasarrufidagi
28 – umumta`lim maktabi boshlang`ich
sinf o`qituvchisi Mamadaliyeva Barnoxon
Do'stlaringiz bilan baham: |