Darsni boshqarish modeli



Download 10,89 Mb.
bet1/5
Sana23.04.2022
Hajmi10,89 Mb.
#577184
  1   2   3   4   5
Bog'liq
4- sinf tabiatshunoslik Sayyoralar ochiq mashg\'ulot





DARSNI BOSHQARISH MODELI





Dars boshqichlari

Vaqt



1

Tashkiliy qism

2 daqiqa



2

O’quvchilarni darsning maqsadi va borish tartibi bilan tanishtirish

2 daqiqa



3

Guruhlarga topshiriqlar orqali o’tilgan mavzuni so’rash

10 daqiqa

4

Yangi mavzuni o’zlashtirishga tayyorgarlik ko’rish

2 daqiqa

5

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

6

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

7

Yakunlash va baholash

2 daqiqa

8

Uy vazifasini berish

2 daqiqa





M avzuning texnalogik xaritasi





Mavzu : Sayyoralar



Maqsad:
O’quvchilarga sayyoralar haqida ma’lumot berish.
Quyosh sistemasi haqida tushunchaga ega bo’ldirish
Sayyoralar haqidagi ma’lumotlarini rivojlantirish.

Talimiy
O’quvchilarda sayyoralar haqida tushuncha berish, Quyosh sistemasidagi sayyoralar haqida ma’lumotlarini boyitish. Ularning koyinot haqidagi bilimlarini kengaytirish

Tarbiyaviy
Hayotiy ko’nikmalar
va bilish faoliyatini
tarbiyalash, atrof muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo’lishga o’rgatish, ziyraklik faollik, ijodkorlik tuyg’ularini
tarbiyalashni ona vatanni sevish, uni qadrlashga o’rgatish

Rivojlantiruvchi
birgalikda,
hamkorlikda, ishlash
ko’nikmasini
shakllantirish,
koyinotdagi sayyoralarni
farqlashga, o’zaro
yordam ko’rsatish
ko’nikmasini hosil qilish,
yangi so’zlar hisobiga
lug’at boyligini
oshirish ko’nikmasini
rivojlantirish

Kutiladigan natija

O’qituvchi mavzunu qisqa vaqt ichida barcha o’quvchilar o’zlashtirishiga erishish. O’quvchining faolligini oshiradi
Ularni baholaydi. Mustaqil va gurihda ishlashga o’rgatadi



O’quvchiyangi bilim egallaydi yakka va guruh bilan ishlashga o’rganadi.Nutqi rivojlamnadi va eslab qolish qobiliyati kuchayadiO’z- o’zini nazotrat qilishni o’rganadi.Qisqa vaqt ichida ko’p ma’lumotga ega bo’ladi

Fanlararo bog’lanish: ona tili, o’qish, ingiliz tili,rus tili,odobnoma.

Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars jihozlari: darslik, mavzuga oid rasmlar,multimediya vositalari, o’quv filmlari, video materiallar, texnik vositalar,globus ,sayyoralar haqida rasmlar, tarqatma materiallar

Darsning borishi

O’qituvchining faoliyatining mazmuni

O’quvchi faoliyatining mazmuni

Bilish faoliyatining mohiyti



  • Savollar bilan murojaat qilish:

-Avvalgi darsda ninimalar bilib oldingiz?
-“Tabiatshunoslik” darsligi asosida nimalarni bilib oldingiz?
- Videolar, multimediyalar yoqdimi?

  • O’tilgan mavzu bilan yangi mavzuni bog’laydi.

  • Savollarga javob beradi.

  • Berilgan topshiriqlarni bajaradi.

  • O’zining qiziqishlarini bayon etadi.

  • Mavzudan olgan bilimlarini o’z hayotida qo’llaydi.



Zaruriy bilimlarning dolzabligida



  • Mavzuga tegishli savollar asosida kirish suhbatini tashkil etish.

  • O’quvchilarning bergan javoblarini izohlaydi, to’ldiradi.

  • Darslik bilan ishlashga o’rgatadi.

  • Mavzuga doir rasmlar, multimedia materiallarini ko’rsatadi.

  • Savol- javoblarda ishtirok etadi.

  • Berilgan topshiriqlarni bajaradi.

  • Suv naqidagi ma’lumotlari bilan o’rtoqlashadi, Suvni qanday maqsadlarda ishlatish mumkinligi to’g’risida ma’lumot beradi.

  • Rasmlar, globus hamda multimediya materiallarini ko’radi.

  • Ko’rganlari haqida so’zlab beradi.

  • Amaliy mashg’ulotda ishtirok etadi.



Bilish faoliyatini tashkil etish

  • Kitob bilan ishlashni tashkil etadi.

  • Rasmlar mazmuni asosida qiziqarli hikoya qiladi.

  • Rasmlar asosida savollar beradi.

  • O’quvchilarning javoblarini tinglaydi va rag’batlantiriladi

  • Rasmlar asosida gapirib beradi.

  • O’qituvchining hikoyasini tinglaydi.

  • Berilgan savollarga javob beradi.

  • Berilgan topshiriqlarni mustaqil bajaradi.

  • Mavzu asosida savollar tuzib, o’rtoqlariga bera oladi.




Download 10,89 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish