8-sinf dars ishlanmasi
Mavzu: Viyet teooremasi
Dars turi: Yangi bilimlar berish
Darsning maqsadi: : Viyet teoremasini va Viyet teoremasining qarama-qarshi teoremasini o'rganish
Ta’limiy:
- berilgan kvadrat tenglamalarda Viyeta teoremasini va Viyet teoremasiga teskari teoremani qo‘llash malakasini shakllantirish;
- kvadrat tenglamalarni yechish malakasini oshirish;
- o'quvchilar shaxsini rivojlantirish va ijtimoiylashtirish vositalaridan biri sifatida o'quv faoliyati uchun motivatsiyani ta'minlash.
Rivojlantiruvchi:
- mustaqillik va muloqotni shakllantirish;
- o’quvchilarning kommunikativ faolligini namoyon qilish uchun sharoit yaratish;
- muammoni shakllantirish, gipotezalarni ilgari surish va ularning tasdig'ini izlash, mulohazalarni shakllantirish va ifoda etishga o'rgatish.
Tarbiyaviy:
- shaxsiy muhim qadriyatlarni tarbiyalash (o'z-o'zini tarbiyalashga munosabat, o'zini o'zi qadrlash);
- aqliy mehnat madaniyatini tarbiyalash.
Dars uchun materiallar: taqdimot (elektron axborot ta’lim resursi), o'z-o'zini baholash varaqasi (Ilova), kartochkalar bo'yicha topshiriqlar, sinov va baholash standartlari va mezonlari, aks ettirish kartalari.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism (1 min)
- O'qituvchi salomlashish.
- Bernard Shouning so'zlarini o'qing: "Bilimga olib boradigan yagona yo'l - bu faollik" (1-slayd)
- Bu gapni qanday tushunasiz?
- Dars faolsiz bo'lishi mumkin emas, biz ilmiy haqiqat izlab ishlaymiz. Bir-biringizga omad tilang.
II. Bilimlarni yangilash (5 min)
Biz doskadagi klasterni to'ldiramiz
- Oxirgi darslarda qaysi mavzuni o'rganyapmiz? (kvadrat tenglamalar)
- to'liq, to'liq bo'lmagan, berilgan
To'liq kvadrat tenglamalar qanday yechiladi?
-formula
- Berilgan kvadrat tenglamaning umumiy shaklini doskaga va daftarga yozing
(х2 + bx + c = 0) (Buni qilish usuli: 1 o’quvchi doskada, qolganlari daftarda)
1-topshiriq. Kvadrat tenglamani qisqartirilgan tenglamaga aylantiring (2-slayd)
3х2 + 6х – 12 = 0
2х2 = 0
3х2 – 9 = 0
5х2 - 10х - 20 = 0
4х2 – 12 = 0
- Keling, o'zimizni sinab ko'ramiz (3-slayd)
- O'z-o'zini baholash varag'ini oling va quyidagi mezonlar bo'yicha ushbu topshiriq uchun o'zingizni baholang:
"5" – 5 ta tenglama to'g'ri aylantirildi
"4" – 4 ta tenglama to'g'ri aylantirildi
"3" - 3 ta tenglama to'g'ri aylantirildi
"2" - topshiriq bajarilmadi yoki 1-2 tenglama to'g'ri aylantirildi
2-topshiriq. Tenglamalarni yeching (4-slayd).
х2 + 6х + 5 = 0
х2 – х – 12 = 0
х2 + 5х + 6 = 0
х2 + 3х – 10 = 0
х2 – 8х – 9 = 0
- O'z-o'zini sinovdan o'tkazing. O'z-o'zini baholash varag'ini oling va quyidagi mezonlar bo'yicha ushbu topshiriq uchun o'zingizni belgilang (5-slayd)
"5" - 5 ta tenglama to'g'ri yechilgan
"4" - 4 ta tenglama to'g'ri yechilgan
"3" - 3 ta tenglama to'g'ri yechilgan
"2" - topshiriq bajarilmagan yoki 1-2 tenglama to'g'ri echilgan
- Hamma topshiriqlarda kim o'zini "5" baholadi? Balki "2"?
Natija: Natijani umumiy baholash va o'qituvchi tomonidan individual og'zaki baholash (yuqori natijalarni belgilash, ushbu mavzu bo'yicha bilimlarni hali ham mustahkamlashi kerak bo'lgan talabalarga ko'rsatma).
Do'stlaringiz bilan baham: |