“Dars muqaddas” bo`yicha bir soatlik dars ishlanma
Sana va sinf: ____________10 “b” Fan: O`zbek (davlat) tili; O’qituvchi: Bobur Shahanov
Mavzu:
Kitobdan olgan saboqlarim.
Fe’l–kesim va ot–kesim
Darsning maqsadi:
a)Talimiy maqsadi: O’quvchilarga fe’l kesim haqida umumiy ma’lumot berish.
b)Tarbiyaviy maqsadi: O`quvchilarni Vatanga muhabbat va ota-onaga hurmat ruhida
tarbiyalash.
v)Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarning og`zaki va yozma nutqini o`stirish, mantiqiy
fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
Tayanch kompetensiyalar:
Kommunikativ kompetensiya
(o`zaro muloqotga kirishish uchun ona tili va birorta tilni
mukammal o`zlashtirish; fikrini og`zaki va yozma tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish)
Axborot bilan ishlash kompetensiyasi
(turli manbalardan zarur bo`lgan axborotlarni izlab
topa olish, saralash, qayta ishlash);
O`zini-o`zi rivojlantirish kompetensiyasi
(o`qib-o`rganish, bilimini mustaqil ravishda
oshirib borish);
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi
(o`zaro munosabatlarida muomala, huquqiy
madaniyatga ega bo`lish);
Milliy va umummadaniy kompetensiya
(milliy-madaniy an’analarni bilish, ulardan tasirlana
olish, ularga hurmat bilan munosabatda bo`lish);
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bólish hamda
foydalanish kompetensiyaning
(kundalik faoliyatda turli formula, model, chizma, grafik va
diagrammalarni o`qiy olish va foydalanish) elementlari shakllanganligini kuzatish mumkin.
Fanga oid kompetensiya: Nutqiy kompetensiya
(Tinglab tushinish, gapirish, o`qish,
yozish);
Darsning turi
: Yangi bilim beruvchi
Darsning usuli: an’anaviy
Jihozlanishi:
darslik, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, tarqatma materiallar.
Darsning borish:
1.
Tashkiliy qism:
O`quvchilar bilan salomlashib, sinf xonaning tozaligini nazorat qilish,
o`quvchilarning darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash.
Ma’naviyat daqiqasi:
O`quvchilar bilan kunning muhim iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy,
ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy-tarbiyaviy yangiliklari xususida qisqacha suhbat tashkil etish,
ularga nisbatan o`quvchilarning mustaqil yondashuvini tinglash, bahs-munozara
uyushtirish.
2.
Uyga vazifani so’rash.
3.
Yangi mavzu bayoni:
Kitob o’qishning yettita foydasi
“Kitob – aqliga haq so’ramaydigan eng yaxshi xazina” degan edi turkiy xalqlarning
mashhur mutafakkiri, shoiri Alisher Navoiy. Qaysi zamonda yashasangiz ham kitob o’z
ahamiyatini yo’qotmaydi.
Zamon rivojlanib, qanchadan qancha yetuk texnika,
texnologiyalar yaratilmoqda. Ammo ular kitobning o'rnini bosa olmaydi. Kitob o'qigan
odamning yo'li hamisha yorug' bo'ladi. Quyida biz kitob o'qishning faqat 7 ta foydali
tomoni haqida aytib o'tmoqchimiz. Kitob o'qish:
1. Atrof-muhitni, dunyoni va o'zini anglashga yordamlashadi.
2. Yodda saqlash va o'ylash qobiliyatini rivojlantiradi. Ya'ni ko'p kitob o'qigan odamning
yodda saqlash darajasi yaxshi bo'ladi.
3. Analiz (tahlil qilishga, shaxsni mustaqil fikrlashga o'rgatadi.
4. Ko'pgina yutuq va muvaffaqiyatlarga asos bo'ladi.
5. Odamlar bilan muomala qilishga o'rgatadi, to'g'ri gapirishni shakllantiradi.
6. So'z boyligini va savodxonlik darajasini oshiradi.
7. Odamdagi yashirinib yotgan ijodiy qobiliyatni yuzaga chiqaradi.
Bilib oling! Kesim gapning mazmuniy markazi bo’lib egani ko’rsatadi. Kesimlar
qaysi so’z turkumi bilan ifodalanishiga ko’ra ikkiga ajraladi:
a)
Fe’l kesim
b)
Ot kesim
Fe'l va uning shakllari orqali ifodalanib nima qilmoq?, nima bo'lmoq? so'roqlariga
javob bo'luvchi birliklar fe'l-kesim hisoblanadi. Masalan: Qushlar uchib keldi.
4.
Mustahkamlash.
1-mashq. Fe'l-kesimlarni ajratib yozing.
1.Yurt - tinch, sen - tinch. 2. Qushlar sayrayapti. 3. Gullar ochildi. 4. Jannat - onalar
oyog'i ostida. 5. Birlashgan - o'zar, birlashmagan - to'zar. 6. Oltin olma, duo ol. 7. Kitob
- bilim manbayi. 8. Otang - davlating, onang - jannating. 9. Osmon - musaffo. 10. Kitob
o'qiyapman.
2-mashq. Nuqtalar oʻrniga kerakli qo'shimchalarni qo'yib, matnni ko'chiring.
Kitob___ toza qo'l bilan ushlash kerak. Kitobni yotib o'qish zararli. Kitobni yorug'lik
chap tomon__ tushadigan joyda o'qing. Uni ko'z___ yaqin ushlab o'qimang Ko'z toliqadi
Kitobni buklash yaramaydi. Kitobingiz__ hamisha xatcho’p bo’lsin. Kitob__ nomi va
muallifi__ yozib borish foydali.
5.
Baholash
O`quvchilar darsdagi ishtirokiga ko`ra belgilangan baholash mezonlari asosida
baholanadilar. Darsda faol ishtirok etmagan o`quvchilar bilan ishlanadi.
6.
Uyga vazifa:
Men yoqtirgan asar mavzusida kichik matn tuzish.
O`quv ishlar bo`yicha direktor o`rinbosari_________________________________
Do'stlaringiz bilan baham: |