Dars maqsadi: Ta`limiy



Download 3,03 Mb.
bet1/2
Sana09.04.2022
Hajmi3,03 Mb.
#540489
  1   2
Bog'liq
matematika mohir 4 sinf

Andijon viloyati Shahrixon tumani 41-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi Mirzayeva Shahnozaning matematika fanidan yozgan bir soatlik ochiq dars ishlanmasi

Mavzu:

  • Noma’lum kamayuvchini toping !

Dars maqsadi:
Ta`limiy:
О`quvchilarga
noma’lum
ayrilivchini
topishni
o’rgatish, o’quvchilarni
vaqt birliklari mavzusi
yuzasidan bilimlarini
mustahkamlash.
Yil ,asr
haqida ma’lumot
berish
Rivojlantiruvchi:


O`quchilarning
mantiqiy fikrla-
shini,
hisoblash
qobiliyatlarini
rivojlantirish.
Hozirjavoblikka
o`rgatish
Tarbiyaviy:
O`quvchilarni
topqirlikka,
jamoa bo`lib
ishlashda
ahillikka,
tashabbuskorlikka
o`rgatish
Sinf shiori: Biz sinfda anchamiz Lekin zo’r sinfdamiz Bo’sh kelmaymiz darslarda Biz “4”chimiz “5” chimiz A’lochi o’quvchimiz
Sinf qoidasi :
O’z fikrini erkin
bayon etish
Darsda tinchlikni
saqlash
O’zgalar fikrini
hurmat qilish

Dars turi : Yangi bilim beruvchi,mustahkamlovchi.

  • Dars turi : Yangi bilim beruvchi,mustahkamlovchi.
  • Dars metodi :”Guruhlash”,”Kim chaqqon”,
  • “Aql charhi”
  • Dars jihozi : AKT, tarqatmalar.

Darsning borishi

  • Salomlashish.
  • Davomatni aniqlash.
  • O’quvchilarni darsga hozirlash.
  • Guruhlarga bo’lish.

Uyga vazifani tekshirish
800-80:4x5=10
600 -200 x 2:4 = 500
42 : 6 x (385-285) =700
84: 7 x ( 932-922)=120
7500 + 0 =
7500
9100 – 0 = 9100

O’tilgan mavzuni mustahkamlash


Misolning to`g'riligini tekshirish
X+408=909


501
2997+x=8999



6002
3071+x=7102



4031
Yangi mavzu. Noma’lum kamayuvchini toping !



194- betdan ayirishda sonlar o’zaro qanday bog’langanligini o’qing va jadvalni to’ldiring.



Kamayuvchi

534

798

380

909

873

710

Ayriluvchi

123

234

143

507

401

306

Ayirma

411

564

237

402

472

404

Tenglamaning yechilishi va tekshirilishini tushuntiring

  • X-240=510 Tekshirish:
  • X=510+240 750-240=510
  • X=750 510=510

. Tenglamalarni yeching.

“Chaqqonlar “ “Quvnoqlar” “ Zukkolar”

(x-11)-10=40 (x-20)-30=50 (x-35)-64=72

x-11=40+10 x-20=50+30 x-35=72+64

x-11=50 x-20=80 x-35=136

x= 50+11 x=80+20 x=136+35

x=61 x=100 x=171

t: (61-11) – 10 = 40 t: (100-20)-30=50 t: (171-35)-64=72


Guruhlar bellashuvi.

Quruvchilar ko’p qavatli uylardagi 1 638 ta xonadonni qurib topshirdilar.Ulardan bir xonali xonadonlar 125 ta, ikki xonali xonadonlar bir xonali xonadonlardan 6 marta ko’p , qolganlari esa uch xonali xonadonlardir. Quruvchilar nechta uch xonali xonadonni qurib topshirganlar ?

  • Quruvchilar ko’p qavatli uylardagi 1 638 ta xonadonni qurib topshirdilar.Ulardan bir xonali xonadonlar 125 ta, ikki xonali xonadonlar bir xonali xonadonlardan 6 marta ko’p , qolganlari esa uch xonali xonadonlardir. Quruvchilar nechta uch xonali xonadonni qurib topshirganlar ?

Masala

Download 3,03 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish