Angren shahar
XTBga qarashli
5-umumiy o`rta ta`lim maktabi
Jismoniy tarbiya fani o`qituvchisi
Raxmonova Sevaraning
2-sinf uchun 1 soatlik
Mavzu: 1) Nazariy. Chiniqish omillari: Odam tanasinig rivojlanishi va kun davomida tetik bo`lishi uchun ertalabki badan tarbiya va chiniqishning ahamiyati.Yugurib kеlib uzunlikka sakrashda yugurish depsinish, uchish, qo`nish fazalari texnikasini o`rgatish; Turgan joydan uzunlikka sakrashni takrorlash.
Sinf: 2
O’tkaziladigan sana:
Dars mavzusi:
Mavzu: Nazariy. Chiniqish omillari: Odam tanasinig rivojlanishi va kun davomida tetik bo`lishi uchun ertalabki badan tarbiya va chiniqishning ahamiyati.Yugurib kеlib uzunlikka sakrashda yugurish depsinish, uchish, qo`nish fazalari texnikasini o`rgatish; Turgan joydan uzunlikka sakrashni takrorlash.
a) Turgan joydan uzunlikka sakrash.
b) Yugurib kelib balandlikka sakrashda to’siqdan xatlab o’tish usulini bajarish, yugurib kelib balandlikka “xatlab o’tish” usulida sakrash.
v) 60 metr masofaga yugurishni takrorlash.
g) Tennis to`pini uzoqlikka uloqtirishni takomillashtirish.
d) Estafetali yugurish
Dars maqsadi:
1)ta’limiy maqsad: jismoniy mashqlar gigienasi
2)tarbiya viy maqsad: o’quvchilarga sport sog’lik garovi va sport bilan tez dunyoga tanilishni o’quvchilar ongiga singdirish.
3)rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni barcha jismoniy sifatlarini rivojlantirish.
Dars o’tish joyi:Maktab sport maydoni.
Dars jixozlari: xushtak,sekundomer.
Qisim
|
Darsning borishi
|
Vaqt
|
Tashkiliy metodik ko’rsatmalar
|
|
1.Saflanish, salomlashish, o’quvchilar davomatini aniqlash. Yangi mavzuni e’lon qilish, dars maqsadi bilan tanishtirish
2.saf mashqlari,hamda erkin mashqlar: o’nga, chapga, ortga burulishlar va turgan joyida yurish.
3. xar hil yurish va yugurish mashqlarini bajartirish.
4. umumrivojlantiruvchi mashqlar
d.x. oyoqlar yelka kengligida ochilgan qo’llar belda boshlarni 4 marta o’nga 4 marta chapga aylantiramiz.
|
3’
1’
3’
|
XXXXXXXXXXXX
Safda qaddi qomatni
tik tutib turish.
|
Tayorlov qisim (10-12 minut )
|
d.x. qo’llar yelkada yelkalarni oldinga orqaga 4 martadan aylantrish
d.x.qo’llar oldinda tirsaklarni ichkariga tashqariga 4martadan aylantrish
d.x. qo’llar belda bellarni ongga 4marta chap tomonga 4marta aylantrish.
d.x qo’llar belda oyoqlar yelka kengligidan kengroq kerilgan 1deganda qo’llar oldinga cho’zilgan holatda o’ng oyoqqa yarim o’tiramiz:2d.x
3deganda qo’llar oldinga cho’zilgan holatda chap oyoqqa yarim o’tiramiz.
4d.x
d.x.qo’llar belda chap o’ng oyoqda 10 marta,juft oyoqda 20marta sakrash mashqlari bajarish.5. qayta bir qatorga saflanish.
|
4’-30’’
30”
|
URM mashqlarini behato bajarish .oyoqlarga yarim o’tirish mashqini bajarish vaqtida tizzalarni bukmasdan mashqni bajarish kerak.
|
Asosiy qisim (25-30minut )
|
O’tilgan mavzuni qisqacha so’rab esga olish,so’nra o’quvchilarga yangi mavzu:
Yugurib kelib balandlikka sakrashda to’siqdan hatlab o’tish texnik usulini o’quvchilarga tushuntirib berish.
So’ngra o’quvchilarni ikki guruhga ajratib yugurib kelib balandlikka “xatlab o’tish” usulida sakrash texnik usullarini bajarish, yugurib kelib depsinish texnikasini, turgan joyida o’ng va chap oyoqlarda oldinga depsinish usullarini bajarish.
Mashqlarni to’g’ri va aniq bajargan o’quvchilarni rag’batlantirish.O’sha o’quvchilarni musobaqalarda ishtirok etishi uchun oldindan tayyorlab borish.
|
8’
10’
10’
|
Darsda o’quvchilarga
bajarib ko’rsatib, hamda tushuntirib berish metodini
qo’llash.
yugurib kelib balandlikka “xatlab o’tish” usulida sakrashda texnik usullarini o’rganish
|
Yakuniy qisim (3-5minut)
|
Qayta saflanish
Nafas rostlovchi mashqlar bajartirish.ularning hato va kamchiliklarini to’g’irlash.
O’quvchilarni bilimini baxolash.
Uyga vazifa berish.
Darsni yakunlash.
Maydon, yoki zaldan tartib bilan chiqib ketish.
|
30’’
2’
1’ 30’’
30’’
30”
|
X XXXXXXXXX
Takrorlash.
|
Do'stlaringiz bilan baham: |