Dars ishlanma Mavzu: Boshlang’ich sinf o’quvchilarida iqtisodiy savodxonlikni shakllantirishning tamoyillari va xususiyatlari Darsning maqsadi



Download 131,5 Kb.
Sana11.06.2022
Hajmi131,5 Kb.
#656192
Bog'liq
Dars ishlanma Go\'zal


Dars ishlanma
Mavzu: Boshlang’ich sinf o’quvchilarida iqtisodiy savodxonlikni shakllantirishning tamoyillari va xususiyatlari
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Maktabda o’quvchilarga iqtisodiy ta’lim va tarbiya berish ta’lim jarayonining muhim tomoni ekanligini tushuntirish.
FK 1: ularni ongli, ifodali o’qiy olish
Tarbiyaviy: o’quvchilarni hayoti davomida tejamkorlikka o’rgatish.
TK 4: Tabiat bergan ne’matlardan unumli munosabatda bo’lish.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning bog`l anishli nutqini o’stirish, lug’at ustida ishlash, erkin va mustaqil fikrlash malakalarini rivojlantirish.
FK 2: o’qilgan mavzu mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera olish.
Dasr turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantirish.
Dars metodlari: savol-javob, “Fikrni davom ettir”, “Maqol aytish mashqi”, “Qanday?”organayzeri, Xotira mashqi.
Dars jihozlari: rasmlar, tarqatma material, kaptok, rag’bat kartochkalari, multimedia ilovalari, sinf jihozlari.
Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism. Salomlashish. o’quvchilarni darsga hozirlash, guruhlarga bo’linish.

  2. Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

Uyga berilgan vazifa -Boshlang`ich sinf o`quvchilarida iqtisodiy savodxonlikni shakllantirishning nazariy asoslari mavzusini “Fikrni davom ettir” metodi orqali tushuntirib beradi, savollar bilan mustahkamlanadi.
Jismoniy daqiqa : “Maqol aytish mashqi” guruhlar aro o’tkaziladi.Mavzuga oid maqollar (tejamkorlikka,ehtiyotkorlikka oid) aytiladi. O’qituvchi har bir guruhdan bir o’quvchiga kaptok uzatadi va o’quvchi maqol aytish bilan kaptokni qaytaradi.
III.Yangi mavzu bayoni: Bolalarga maktab va oila sharoitida iqtisodiy tarbiya berish muammosi ko’pdan buyon pedagogikaning asosiy muammolaridan biri bo’lib kelmoqda. Bozor iqtisodi sharoitida yoshlarda iqtisodiy tafakkurni tarbiyalash ayniqsa muhimdir. Mamlakatimizda bozor iqtisodi o’ziga xos va o’ziga mos yo’l bilan bosqichma-bosqich shakllanmoqda. Shu bois hozirgi davrda xalqimizning iqtisodiy madaniyatini ko’tarish va jumladan yosh avlodning iqtisodiy savodxonlik darajasini oshirish alohida ahamiyat kasb etadi. «Iqtisod» tushunchasiga, mashhur o’zbek muayamini Abdulla Avloniy quyidagicha ta’rif beradi: «Iqtisod deb pul va mol kabi na’matlarning qadrini bilmakka aytilur.Mol qadrini biluvchi kishilar o’rinsiz yerga bir tiyin sarf qilmas, o’rni kelganda, so’mni ayamas. Sahovatning ziddi bahillik o’ldig’i kabi iqtisodning ziddi isrovdur. Alloh. Taolo isrof qiluvchilarni suymas».

Lug’at ishi:
Iqtisodiy tarbiya- jamiyatning shaxsga mustaqil faoliyatida samarali ko’rsatkichlarni ta’minlovchi aniq iqtisodiy tushunchalar iqtisodga bog’langan. Siyosat, qonunlar, qonuniyat asoslari va va ularning amalda foydalanishi yo’l- yo’riqlarning yig’indisini o’zlashtirishga imkon beruvchi izchil maqsadga muvofiq ta’siridir.
Bozor iqtisodiyotibu tovar ishlab chiqarish, ayirboshlash va pul muomalasi qonun-qoidalari asosida tashkil etiladigan va boshqariladigan iqtisodiy tizimdir.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Qanday?” organayzeri metodidan foydalaniladi.
Bunda har bir guruhga tarmoqlangan usuldagi oq qog’ozlar tarqatiladi va o’quvchilar unga tejashning qanday usullari borligini tarmoqlash usuli orqali ko`rsatadi . Eng ko’p va to`liq yozgan guruh g’olib bo’ladi.
Xotira mashqi: har bir guruhdan bittadan o’quvchi chiqib iqtisodiy savodxonlikka oid so`zlar aytadi. Keyingi o’quvchi aytilgan nomini aytib yana so`z aytadi. Masalan: iqtisod
Iqtisod,pul
Iqtisod,pul,ehtiyoj….kabi
shu tarzda davom etadi va kim ko’p eslab qolgan bo’lsa, g’olib bo’ladi.
V.Darsga yakun yasash va baholash.
Darsda o’tilgan hikoya yuzasidan savol-javob o’tkaziladi:

  1. Iqtisodiy tarbiya tushunchasiga ta`rif bering.

  2. «Iqtisod» tushunchasiga, mashhur o’zbek muallimi Abdulla Avloniy qanday ta’rif bergan?

  3. Iqtisodiy tarbiyaning maqsadi, vazifalari

Dars yakunlanib rag’bat kartochkalari hisoblanadi va g’olib guruh aniqlanadi. Darsda faol o’quvchilar rag’batlantiriladi.
VI.Uyga vazifa: mavzuni to`liq o`rganib quyidagi testlarni yechish.
O`IBDO`:______________________________


O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI OLIY VA O’RTA TA’LIM VAZIRLIGI



TA’LIM TARBIYA NAZARYASI VA METODIKASI YO’NALISHI 7-21 M GURUH MAGISTRLARI G.KARIMOVA D.KURBONOVA, D.MAMADALIYEVA, M.MAMARAIMOVALARNING BOSHLANG’ICH SINF O’QUVCHILARIDA IQTISODIY SOVODXONLIKNI SHAKLLANTIRISH METODIKASI FANIDAN BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Download 131,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish