- Mavzu: Ituzumdoshdar oilasi.
- Ituzumdoshlar oilasiga xos belgilar.
- Ituzumdoshlar oilasining turlari.
- Ituzumdoshlar gulining formulasi va diagrammasi.
- Har kuni to’ldirib
- borilmaydigan
- bilim,har kuni
- o’lib boradi
. - Darsning maqsadi:
- 1.Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga ituzumdoshlar oilasi, oilaning vakillari va ularning o’ziga xos xususiyatlari, tuzilishi, yashash muhiti haqida ma’lumot berish.
- 2. Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilar ilmiy dunyoqarashini kengaytirish orqali, o’smliklar olamiga nisbatan ongli munosabatni tarkib toptirish, axloqiy tarbiya berish.
- 3. Rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilar mavzu asosida kerakli bilim va ko’nikmaga ega bo’ladilar.
. - Dars turi: noan’anaviy
- Darsning metodi: “Aqliy hujum“, ,,Savol-javob”,,,Aql savati’’, ,,E’tiborni jamlash’’ .
- Dars materiallari: O‘tilgan va yangi mavzu yuzasidan tuzilgan test tarqatmalari; turli xil manzaralar tasviri; guruhcha a’zolari uchun tayyorlangan ko‘krak nishonlari; dars shiori va darsning oltin qoidalari yozilgan tarqatmalar.
- Dars jihozi: kompyuter, proyektor; rag‘bat kartochkalari; ko‘rsatkich tayoqchasi; dars materialining elektron varianti va dars mavzusiga oid ko’rgazmali qurollar .
. - Darsning borishi:
- I. Tashkiliy qism:
- 1. Salomlashish va xona ozodaligiga e’tibor berish.
- 2. Guruh davomatini aniqlash (raqamlarda amalga oshiriladi, ya’ni o‘quvchilarning ismi, familiyasi o`qilganda o`quvchi botanika faniga oid termin aytadi)
- 3. O‘quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish.
- 4. Ma’naviyat daqiqasi. (O`quvchilarga 14-mart qanaqa kunligini takidlab, ularni dunyo yangiliklari bilan tanishtirib borish.)
- 5. O‘quvchilarga darsning oltin qoidalarini eslatish.
Sinf o’quvchilari uch guruhga bo’linadi. - Sinf o’quvchilari uch guruhga bo’linadi.
. - II. Asosiy qism:
- O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
- Har bir guruh o’z nomiga ta’rif beradi va ta’rif berish bilan shu oila vakillarining hayotiy shakillari,o’sishi va rivojlanishi, ahamiyati haqida aytib o’tishadi,to’g’ri va aniq javoblar uchun smayllar bilan baholanadi.
- B)Savol - javob
| | | | | - Yeryong’oq bir yillik o’t, barglari murakkab
| | - Burchoqdoshlardan necha turi qizil kitobga kiritilgan
| | | | | . - Gul formulasi : GK(5) GT(5) CH5 U1
- Ituzumdoshlar oilasi yer kurrasining mo’tadil iqlimi mintaqasida va tropiklarda keng tarqalgan. U 80 turkumga oid 3000 ga yaqin turni o’z ichiga oladi. O’zbekistonda ituzumdoshlarga mansub 11turkumga oid 36 tur o’simlik o’sadi.
- Ituzumdoshlarning ko’pchiligi bir yillik va ko’p yillik o’tlar, qisman yarim butalar yoki butalardir. Ildizi - o’qildiz tizimli. Poyasi tik, yonboshlab yoki yotib o’suvchi, ba’zan shakli o’zgargan yer osti navdalarni hosil qiladi. Barglari oddiy, butun yoki bo’lingan. Mevasi rezavor yoki ko’sakcha.
- Qora ituzum ituzum turkumiga oid bir yillik o’t. Uni paxtazorlarda, polizlarda va boshqa ekinzorlarda, tashlandiq yerlarda va hatto yo’l yoqalarida ham uchratish mumkin. Qora ituzumning bo’yi 25-50 sm. Poyasi sershox. Barglari oddiy, uzunchoq tuxumsimon. Gulkosachasi va gultoji 5 bo’lakli. Sharsimon rezavor mevalari avgusting oxirida qorayib pishadi. Ituzmdoshlarning O’zbekistonda ko’p ekiladigan vakillaridan yana biri pamidordir. Ituzmdoshlarga garmdori (qalampir) va tamaki ham kiradi.
- Ituzumdoshlar oilasidan faqat bitta tur – Oloy xiyoli O’zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan.
. - III.Yangi mavzuni mustahkamlash.
- A) Yangi mavzuni mustahkamlashda o`quvchilar bilan “Aql savati” o’yini o’tkiziladi.Bunda har bir guruh a’zolari gulzorga kirib, gul teradi.Gullar g’unchalariga yangi mavzuga oid savollar yozilgan.O’quvchilar g’unchadan olib savolga javob berishadi,javobi to’g’ri topilgan gullar savatga solinadi. 1chi guruh faqat sariq, 2chi guruh qizil, 3chi guruh pushti gullarni teradi. Chunki aql savati bitta, savatga solingan gullar rangi orqali sanaladi va g’olib guruh aniqlanadi.
-
IV. Darsni yakunlash. Uyga vazifa: mavzuni o’qish , oilaga mansub o’simliklarning tuzilishini qiyoslab o’rganish va jadval to’ldirish. - E’tiboringiz uchun raxmat
Do'stlaringiz bilan baham: |