Axborot-dars
Mening daromadim
Yangiliklar
Kurslarni qidirish
Kirish
DIQQAT
Karantin paytida siz hujjatlarni ro'yxatdan o'tkazmasdan va yubormasdan kurslarni o'tashingiz mumkin (endi shartnomani bosib chiqarish va boshqa hujjatlarni pochta orqali yuborish shart emas). Batafsil ma'lumotlar
Yopish
Infourok
>
Boshlang'ich maktab >Tezislar>2-sinf uchun ona tili fanidan dars ishlanmasi
Yashirish
"Rossiya Federatsiyasida ta'lim to'g'risida" N 273-FZ Federal qonuniga muvofiq, ta'lim faoliyati bilan shug'ullanuvchi tashkilotlar nogiron talabalarni o'qitish va o'qitishni boshqa talabalar bilan birgalikda, shuningdek alohida sinflar yoki guruhlarda tashkil etishiga e'tiboringizni qaratamiz.
Faqat hozir siz masofaviy o'qishni to'g'ridan-to'g'ri "Infourok" veb-saytida "Federal Davlat Ta'lim Standartiga muvofiq nogiron talabalar bilan ishlashni tashkil etish" malaka oshirish kursiga 50% chegirma bilan o'tishingiz mumkin (72 soat). Kurs oxirida sizga belgilangan shaklda malaka oshirish to'g'risidagi bosma sertifikat beriladi (sertifikat etkazib berish bepul).
Ushbu kursga ariza berish Barcha 768 kurslarni ko'ring
2-sinf uchun ona tili fanidan dars mashg'ulotlari Mavzu: Bir mavzuga oid rasmlar bo'yicha darsga yozilish va o'qish.
MATERIALNI YUKLAB OLING
Ko'rish uchun arxivdan hujjatni tanlang:
494 KB 2-sinf ona tili fanidan.doc
2-sinf ona tili fanidan.doc
hujjatni ko'rish uchun tanlangan
materiallar kutubxonasi
O'zbekiston Respublikasi
Sirdaryo viloyati mirzaobod
tumani 1-sonli maktabning
boshlang'ich sinf o'qituvchisi
Axrorova gulsaraning
2-sinf ona tili fanati
dars ishlanmasi.
salom_html_m50d5e9cc.png
Mavzu: Bir mavzuga oid rasmlar haqida h hkoya tuzish va yozish. Sana: 04-24-2014
2-sinf uchun ona tili fanidan dars ishlanmasi
Darsning maqsadlari:
a) ta`lim: bir mavzuga oid rasmlar bo`limida hikoya tuzish va uni o`qishga tayyorlash. Nutqiy, lingvistik, sotsiolingvistik, pragmatik kompetentsiyalar
b) tarbiyaviy: so`zlarning ma`nosini anglasa, ularda to`g`ri va chiroyli, xatosiz, talaffuz qilish tushunchasini hosil qilish;
d) rivojlantiruvchi: mavzu asoslari bo'yicha bilimlarni mustaqil ravishda bilish qobiliyatini rivojlantirish va rivojlantirish.
Dars uslubi: Ko`rgazmali, amaliy, aralash.
Dars jihozlari: Ona tili, odobnoma kitoblari, rasm va boshqotirmalar, magnit taxtasi, aql mashqlari, "Sehrli parda" didaktik o'quv, magnit tasmasi.
Darsning borishi: I -BOSQICH: Darsni Tuzatish jarayoni.
Tashkiliy qismda o'quvchilar bilan salomlashish, davomat aniq bo'ladi.
O'qituvchi: Aziz bolajonlar, bilimga tashna qalblar. Qani ayting-chi, diqqat darsimiz qanday dars?
O'qituvchilar: Hozirgi darslar uchun bilimlarni ko'paytirish va o'qitish.
O`qituvchi: Ona tili darsida nimalarni O`rganasiz?
O'quvchilar: Ona tilim, jonu dilim,
O`rgatadi O`z tilim.
Chiroyli va xatosiz,
Yoz dey ona.
ning BOSQICH-II: O'tilgan va uyga berilgan mavzuni so'rash, lozim bo'lsa jarayoni O`qituvchi: Keling, tabiat taqvimi haqida Suhbat o`tgazaylik. Hozirgi faslimiz bahor fasli. bahor kunlari haqida nimalarni bilasiz?
Bu haqdagi javoblar xabar qilinadi. O'quvchilar tabiatini o'rganish mustaqil ravishda belgilanadi. "Aytilishida malakali undoshlar" mavqei bilan suhbat suhbati o'tkaziladi. Uyga vazifa didaktik materiallar bilan so`rab baholanadi. Sinf 3 ta guruhga bo`linadi. Guruhlarga nom berilib, savol yozilgan bittadan bayroqcha rasmi taqsimlanadi. D, T undoshlari haqida og`zaki savol-javob O`tkaziladi, kichik rebus to`ldiriladi.
Quyidagi rebusda malaka oshirish natijalari to'g'risida
X
U
S
N
F
R
A
N
P
O
T
X
O'quvchilar quydagicha harakatga kelishga harakat qilishadi:
X
U
R
S
A
N
D
F
A
R
Z
A
N
D
P
O
Y
T
A
X
T
O'qigan darslar aql mashqlari bilan barqaror ishlaydilar.
1. Sigir buzoqdan ...... (baland).
2. Bu otdan ...... (o'tgan).
3. Achitib gapiradigan shaxs ...... (do`st).
4. O'zbekistonning poytaxti ...... (Toshkent).
III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni.
277- mashq. Rasmlarga qarang. Har bir rasmda qanday ishlar tasvirlanganini ayting.
O'quvchilar javobi tinglanadi.
O'qituvchi tomonidan yozilish jarayoni haqida ma'lumot olinishi mumkin.
IV-BOSQICH: yangi mavzuni rivojlantirish, amaliy va mustaqil ishlarni bajarish
Rasm asosida har bir rasmga reja tuziladi. Og'zaki hikoya kek.
"Ko'chat"
salom_html_3a14c482.png1-rasm boyicha topshiriq
A) Rasmda kimlar tasvirlangan?
B) Ular nima ish qilyapti?
D) Bu qaysi fasl?
salom_html_2b247482.png 2-rasm boyicha topshiriq
A) Kim ko'chatni yaxshilaydi?
B) Kim suv olib kelayapdi?
D) Nimaga ko'chaga suv quyiladi?
salom_html_m6dd1bfc6.png
3-rasm boyicha topshiriq
A) Nega ko'chat atrofi o'ralyapdi?
B) Ko'chat qaysi faslda ekil
O'quvchilar fikri umumlashtirilib, daftarga asoslangan asos hikoya yoziladi.
V-BOSQICH: Darsga yakka yasash, baholash . O`qituvchi: Aziz bolajonlar. Inson dunyoga kelar ekan vatanga va bag‘rida voyaga yetadi. Yo'l uchun onani sevgandek Vatanimizni, Onatabiatni ham sevamiz.Ko'chat ekskursiya tabiat zonasida va boshqa joylarda.
Dars yakka guruhlarda qatnashish izoh beriladi, faol o'quvchilar rag`batlantiriladi.
VI-BOSQICH: Uyga vazifa berish 278-mashq.
Do'stlaringiz bilan baham: |