Акт дан фойдаланиб математика фанини укитиш. Мавзу: Даража ва унинг хоссалари



Download 0,52 Mb.
Sana04.09.2021
Hajmi0,52 Mb.
#163948
Bog'liq
42787-navoij-kh-izh-dars-ishl-slajd

  • ishlanmasi

Sana :

  • Sana :
  • Fan: Adabiyot Sinf : VIII
  • Darsning maqsadlari
  • TA’LIMIY:
  • O`quvchilarga ulug’ shoir , g’azal mulkining sultoni
  • A.Navoiyning hayoti va ijodiy me’rosini bo’yicha nazariy
  • bilim berish
  • TARBIYAVIY:
  • RIVOJLANTIRUVCHI:
  • O’quvchilar qalbida shoir me’rosiga hurmat tuyg’ularini shakllantirish,
  • ulug; ajdodlarimiz qoldirgan ma’naviy me’rosga
  • munosib voris bo’lib qolishga undash
  • O`quvchilarning mavzu bo’yicha mantiqiy tafakkurini boyitish,
  • shoir asarlarini o’rganish orqali o’quvchilarni ma’naviy
  • kamolot sari yo’naltirish
  • DARSNING BLOK
  • CHIZMASI
  • Tashikili daqiqa.
  • O’tilgan mavzuni
  • mustahkamlash, yangi
  • mavzuni yoritish
  • Guruhlarda
  • ishlash .
  • Guruhlarda ish
  • yakunlarini
  • chiqarish .
  • O’quvchilarni baholash,
  • Uyga vazifa berish
  • 5 daqiqa
  • 20 daqiqa
  • 10 daqiqa
  • 5 daqiqa
  • 5 daqiqa
  • -

Dars shiori : Oz-oz o’rganib dono bo’lur. Qatra-qatra yig’ilib daryo bo’lur. (A.Navoiy)

  • Darsning jihozi:
  • Darslik
  • Ko`rgazma
  • Tarqatma
  • Darsning uslubi:
  • Aqliy hujum
  • Guruhlar bilan ishlash
  • klaster

Darsning borishi

  • Tashkiliy qism. Davomadni aniqlash, ob-havo ma`lumoti bilan tanishish. Psixologik muhit yaratish.
  • O’tilgan mavzu: Lutfiy hayoti va ijodi haqida qisqacha tezkor savol-javob olib boriladi
  • Lutfiy nechanchi asrda yashagan, shoirga zamondoshlari qanday nisbat berishgan ?
  • A.Navoiy o’zining qaysi asarida Lutfiy haqida qanday fikrlar kiltiradi ?
  • 1. Tezkor savol-javob
  • 2. Ifodali g’azal yod o’qish
  • 3.Boshqotirmani yechish
  • 4. “Javohir to’playmiz” o’yini
  • 5. Navoiyni madh etuvchi she’rlar
  • 1-guruh : Navo 2-guruh : Nazm
  • 1-shart: Tezkor savol-javob
  • 1. A.Navoiy nechanchi yili qaysi davlat
  • hukmronligida qanday oilada tavallud topgan
  • 2. Navoiy zamonasining alloma adibi Abdurahmon Jomiyni qanday nom
  • bilan e’zozlagan?
  • 3.Shoir nechanchi yillarda samarqanddagi madrasalarda ta’lim olgan
  • 2 shart : IFODALI G’AZAL O’QISH
  • 3 shart : BOSHQOTIRMANI BAJARISH
  • 4 shart : “jAVOHIR” to’playmiz
  • 5 shart: Navoiyni madh etuvchi sherlar

Hakamlar tomonidan ikkala guruhga shartlar bo’yicha qo’yilgan ballar izohlanadi va jami ballar orqali g’olib guruh aniqlanadi.

  • Hakamlar tomonidan ikkala guruhga shartlar bo’yicha qo’yilgan ballar izohlanadi va jami ballar orqali g’olib guruh aniqlanadi.
  • O’qituvchi mavzuni mustahkamlab, Alisher Navoiy hayoti va ijodi haqida o’qib o’rganib, g’azallardan namunalar yod olish uyga vazifa qilib beriladi

Download 0,52 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish