Adabiyot
5в-sinf
Dars mavzusi: Asos va qoʻshimchalar imlosi (davomi) (231-234-mashqlar)
Darsning maqsadi:
Taʼlimiy maqsad - Asos va qoʻshimchalar imlosi (davomi) haqida oʻquvchilarga puxta bilim berish va koʻnikma hosil qilish.
FK1: Asos vaqoʻshimchalar imlosi haqida bilim hosil qilish.
Tarbiyaviy maqsad: Oʻquvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.
TK5: Oʻzi yashab turgan tarixiy obidalarni bilish va ularni bir-biridan farqlash.
Rivojlantiruvchi maqsad: Oʻquvchilarda imloviy va husnixat koʻnikmalarini rivojlantirish.
FK2: Talaffuz va imlo meʼyorlariga rioya qiladi.
TK2: Darsda kitob bilan ishlay olish, oʻrganilayotgan mavzuni, kerakli qoidani, mashqlarni tartibi bilan bajarish.
Darsning turi: Oʻquvchilarning bilim, koʻnikma, malaka va kompentensiyalarini rivojlantiruvchi dars.
Dars metodi: Suhbat, kichik guruhlar bilan ishlash, blits soʻrov, mashqlar bilan ishlash.
Dars jihozi: Darslik, koʻrgazma, tarqatma materiallar, didaktik materiallar.
Dasrning borishi
I. Tashkiliy qism
- salomlashish;
- navbatchi axborotini tinglash;
- oʻquvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish;
- diqqatni jamlash, mashqlarni bajarish.
Ona tilim, jonu dilim,
Sensan oʻzing jon dilim.
Yuragimning qoʻrida
Sayrab turgan bulbulim.
- Oʻquvchilarni guruhlarga ajratish va guruh sardorlarini saylash;
- Oʻquvchilarga yaxshi kayfiyat tilash va darsning doʻstona kelishuv qoidalarini eslatib oʻtish.
- Dars davomida har bir toʻgʻri javob uchun “Barakalla” deb yozilgan ragʻbatlantiruvchi kartochkalar berib boriladi. Dars davomida koʻp ragʻbat kartochkasi toʻplagan juftlik eʼlon qilinadi.
II. Oʻtilgan mavzuni mustahkamlash.
Oʻquvchilar bilimini aniqlash uchun blits soʻrov metodidan foydalanib oʻtilgan mavzu tekshiriladi. Buning uchun oʻquvchilarga quyidagi tarqatma tarqatiladi. Oʻquvchilar savol javob asosida baholanadi. Uy vazifasining bajarilishini taxlili oʻtkazilib, totoʻgʻri bajarilgan soʻzlar yuzasidan koʻrsatma beraman.
III. Yangi mavzu bayoni.
1. – boz qoʻshimchasi –voz kabi aytilsada asl shakli boʻyicha yoziladi: darboz
2. – parvo, - obroʻ, - mavqe, mavzu, avzo soʻzlariga u-tovushi ortadi va shunday yoziladi: parvoyim, mavqeyi
3. – da, - dan, - di qoʻshimchalari jarangsiz undoshlarga qoʻshilganda, -ta, -tan,
-ti shaklida aytilsa xam, asliday yoziladi; ketti-ketdi.
231-mashq. Yozuvda aks etgan tovushi oʻzgarishlarga uchragan soʻzlarni belgilang, tagiga chizing, soʻzlarida tovush oʻzgarishiga uchramagan gapni koʻrsating.
232-mashq. Soʻzlarni yozing. Qoʻshimcha qoʻshilganda, oʻzgaradigan va shunday yoziladigan soʻzlarning tagiga. Angla, sanoqsiz, yashovchan, biroz, sulaymoq, yigʻloqi, mening, undan, bunday, kaptarboz, bogʻga, ekkuncha, dimogʻi, bobom, obroʻying, oltovlon, zarkentni, ozodlik, ittifoqi, ravnaqimiz. Masalan: ong+la=angla (o-a), son+a=sana+q (o-a, a-o).
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
233-mashq. Berilgan soʻzlarga qavs ichidagi qoʻshimchani qoʻshing. Asos va qoʻshimchada yuz bergan oʻzgartirishlarga eʼtibor bering va bu qoʻshimcha nima sababdan oʻzgarishga uchragani aytib beriladi.
Koʻk (-ga), olti (-avlon), avzo (-i), soʻra (-q), mavqe (-im), ogʻiz (-ing), parvo (-i), qazi (-vchi).
IV. Darsni yakunlash, va baholash.
Darsda faol ishtirok etgan oʻquvchilar baholanadi.
VI. Uyga vazifa. 234-mashq shartini oʻqib, bajarib kelish aytiladi.
Do'stlaringiz bilan baham: |