4-sinf Matematika Sana Mavzu



Download 263,06 Kb.
Sana31.12.2021
Hajmi263,06 Kb.
#261544
Bog'liq
2 5246992950876962975


4-sinf Matematika Sana______________

Mavzu: Qo’shish va ayirishning yozma usullari. ( 204-209 misol masalalar)
Darsning maqsadi:

Ta’limiy: Qo’shish va ayirishning yozma usullaridan foydalanib misollarni yechishga o’rgatish.

Tarbiyaviy: O’quvchilarda mehnat qilishga, hunar o’rganishga bo’lgan qiziqishni tarbiyalash. Sinfda tejamkorlik muhitini yaratish.

Rivojlantiruvchi: Tafakkur, matematik nutq hamda mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
Dars turi: Mustahkamlovchi dars.
Dars metodi: tushuntirish, ko’rgazmalilik, “Aqliy hujum”, savol-javob, matematik muhokama.
Dars jihozi: Matematika darsligi, matematika daftari, turli ko’rgazmalar, doska.

Darsning borishi:

Tashkiliy qism: O’quvchilarning diqqatini darsga jalb qilish, sinfning darsga tayyorligini tekshirish, ko’rgazmalarni ilish.

O’tilgan mavzuni mustahkamlash va uy vazifasini tekshirish:

Uy vazifasi qilib 202-topshiriq va 203- misollar berilgan. Uyga vazifa og’zaki savol javoblar orqali tekshiriladi.

202 topshiriqda quyidagi savollar beriladi


  • CD kesma AB kesmadan necha marta qisqa? ( ikki marta)

  • AB kesma CD kesmadan necha santimetr uzun? ( 5 sm uzun)

203-misol

  • 203-misol natijalari ichida eng yuqori natijani ayting.

  • Eng past natijani ayting.


Yangi mavzu bayoni:

204- misolning sharti o’qiladi va misollar shart asosida tekshiriladi.

Qo’shishni bajaring va hisoblashlarni to’g’riligini ayirish bilan tekshiring.
27 944 45 016 567 812

38 185 9 314 236 435

_______ _______ ________

66 129 54 320 804 247


66 129 54 320 804 247

27 944 45 016 567 812

_______ ______ _______

38 185 9 314 236 435

205- misolni o’quvchilar mustaqil bajaradilar shu bilan birgalikda doskada muhokama qilinadi. Misol sharti ovoz chiqarib o’qiladi.

Ayirishni bajaring va hisoblashlarning to’g’riligini qo’shish bilan tekshiring.

7 123 415 001 600 216

2 839 76 324 33 777

______ _______ _______

6 284 338 677 566 439


Tekshirish:

6 284 338 677 566 439

2 839 76 324 33 777

______ _______ ________

7 123 415 001 600 216
Yangi mavzuni mustahkamlash:
Yangi mavzu darslikdagi 206- masala orqali mustahkamlanadi. Masala sharti o’qiladi. “Aqliy hujum” metodi orqali masala muhokama markaziga aylantiriladi.

Uy qurilishiga ertalab 28 480 ta, kechqurun unda 10 725 ta ortiq g’isht keltirildi. Savolni shunday qo’yingki, masala ikki amal bilan yechiladigan bo’lsin.



Berilgan topshiriq uchun yechim variantlari tinglanadi, fikrlar umumlashtiriladi, lekin hech kimning fikri tanqid ostiga olinmaydi.

Yechim: savol uy qurilishiga hammasi bo’lib nechta g’isht keltirilgan?

Yechish: 1) 28 480 2) 28 480

10 725 39 205

_______ _______

39 205 67 685

Javob: uy qurilishiga hammasi bo’lib 67 685 ta g’isht keltirilgan.
207- topshiriq og’zaki bajariladi. Huddi darslikdagi kabi geometrik shakllar va rasmlar berilgan plakatlar doskaga ilinib qo’yiladi. Topshiriq sharti o’qiladi.


  1. Ushbu geometrik shakllar ichidan uchburchaklarni toping va ularni tartib raqamini ayting. To’rtburchaklarni toping va tartib raqamini ayting.






  1. Koptok qanday geometrik jism shakliga ega? Piramida-chi? Stakan-chi? Chamadon-chi?



Darsni yakunlash va uyga vazifa berish:
Uyga vazifa 208-masala va 209-misollar. O’qituvchi 208-masalaning shartini tushuntiradi va 209-misoldan bittasini namuna sifatida ishlab beradi. Dars so’ngida faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi
Download 263,06 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish